lista s ornamentom.png

BRATISLAVA - BRATISLAVSKÝ HRAD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad

1/1
icon_STARS 5.0.png

BRATISLAVSKÝ HRAD - jedna z najznámejších pamiatok je výnimočná tým, že sa nachádza priamo v centre hlavného mesta. Národná kultúrna pamiatka zaujme vďaka tvaru obrovského stola obráteného hore nohami. Jej história začína v mladšej dobe kamennej, vtedy to bolo opevnené hradisko, Rimania si tu neskôr postavili strážnu stanicu. Základ stredovekého hradu začali vytvárať v 11. storočí. Bratislavský hrad svojou architektúrou pripomína hrad v španielskom Tolede, bol sídlom panovníkov mnohých významných rodov, zažil veľkú slávu, ale aj totálny úpadok.

REGIÓN: ► BRATISLAVA 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

200 mnm

BRATISLAVA

+421 2 5441 1444

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.01.02
BRATISLAVA - BRATISLAVSKÝ HRAD
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png

SK.01.01.02

BRATISLAVSKÝ HRAD

OTVÁRACIE DOBY

Január - Február

Marec, Október

Máj

Jún - August

Apríl, September

November, December

09:00 - 16:00

09:00 - 17:00

09:00 - 20:00

09:00 - 21:00

09:00 - 19:00

09:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

10,00 €

4,00 €

4,00 €

3,00 €

zadarmo

dospelí

deti 6-15r

seniori 60+

študenti do 26r

deti do 6r, ZŤP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

11. mája 2021, 14:59:15

SPRIEVODCA


Bratislavský hrad určite neprehliadnete, hrdo sa týči nad Bratislavou ako keby ju celú strážil. Hrad sa nachádza priamo v centre hlavného mesta. Cesta k hradu je veľmi jednoduchá a nemusíte prekonávať žiadne náročné výstupy.

Priamo k hradu jazdí aj mhd alebo ak ste zavítali na hrad autom môžete ho odparkovať v podzemnom parkovisku priamo pri hrade.


Ktorou bránou na hrad?


Areál Bratislavského hradu je ohraničený hradbami a do hradu bolo možné vstúpiť tromi bránami. Najznámejšou je východná Žigmundova brána. Západná Viedenská brána pochádza z roku 1712, bola postavená pri príležitosti korunovácie Karola III. - otca Márie Terézie za uhorského kráľa. Dnes je Viedenská brána hlavnou prístupovou bránou do hradu. Poslednou z brán - jedinou, ktorá neslúži verejnosti - je Leopoldova, pochádzajúca z čias prestavby hradného opevnenia počas panovania kráľa Leopolda I. Svoju funkciu hlavnej vstupnej brány do hradu plnila až do postavenia Viedenskej brány, kedy ju ako nepotrebnú zamurovali.


Zaujímavosti k hradu


Korunná veža - najstaršia zachovaná časť hradu. Bola postavená v 13. storočí ako obranná veža staršieho hradu. Meno dostala podľa uhorských korunovačných klenotov, ktoré tu boli s prestávkami uschované v rokoch 1552 až 1783. V rámci návštevy múzea sa dá vyjsť až na jej vrchol, odkiaľ je výhľad na celé mesto.

Klenotnica – sú tu vystavené najväčšie archeologické poklady Slovenska od doby kamennej až po 13. storočie. Najvzácnejším predmetom je asi 5 cm vysoká soška ženy, vyrobená z mamutieho kla z obdobia okolo 22 800 pred n. l. V minulosti bola využívaná aj ako sklad pušného prachu, či hladomorňa.

Hradné slávnosti - sa konajú každoročne počas Kultúrneho leta na nádvorí hradu. Veľkým lákadlom sú predstavenia Shakespearových hier s atraktívnou kulisou hradu, organové koncerty, ale aj dni starých majstrov, počas ktorých sa nádvorie zmení na živý trh remeselníkov.


História hradu


Po stáročia je majestátny hrad vynímajúci sa na kopci nad Dunajom symbolom Bratislavy. Už v dávnych časoch bol hradný kopec vďaka svojej strategickej polohe osídlený. Sídlili tu Kelti – archeologické výskumy odhalili zvyšky keltskej keramiky, šperkov a mincí, Rimania, ktorí na kopci postavili strážnu stanicu, ale aj Germáni, Maďari, Slovania, ktorí na hradnom vrchu vybudovali opevnené hradisko s vlastnou sakrálnou stavbou.

Počiatky dnešného hradu siahajú do 13. storočia, kedy mal hrad aj cirkevný charakter. Vydávali a overovali sa tu listiny. Z tohto obdobia pochádza najväčšia, tzv. Korunná veža hradu. Zachovala sa dodnes. V 15. storočí pôvodný menší hrad zbúrali a nahradili stavbou, ktorú poznáme z dnešných čias. Nasledovali početné prestavby a úpravy, dobudovalo sa opevnenie, ktoré z hradu urobilo pevnosť. Posledná veľká prestavba za panovania Márie Terézie v 18. storočí zmenila hrad na prepychovú barokovú rezidenciu s elegantnými francúzskymi záhradami. Koncom 18. storočia tu zriadili kňazský seminár. V roku 1802 hrad pridelili vojenskej správe a priestory paláca sa premenili na vojenské baraky. V roku 1811 bol celý hradný areál z nedbanlivosti napoleonských vojakov úplne zničený obrovským požiarom a ponechaný napospas osudu. V roku 1953 sa začali rozsiahle rekonštrukcie a v roku 1961 bola dominanta hlavného mesta vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Rozsiahlych rekonštrukcií a opráv sa Bratislavský hrad dočkal v rokoch 2008 až 2014.


Počas svojej histórie bol hrad sídlom uhorských kráľov a boli tu uchovávané korunovačné klenoty, pretože Bratislava bola istý čas korunovačným mestom Uhorska. Dnes sa v jeho priestoroch nachádza historické múzeum. Jeho úlohou je dokladovať vývin spoločnosti na Slovensku od stredoveku po súčasnosť. Okrem výstav je súčasťou prehliadky múzea i pôsobivý interiér hradu. Budete prechádzať po honosnom rokokovom schodisku z čias Márie Terézie, ktoré bolo pôvodne vytesané do vysokého múru. Pokračovať môžete až na vrchol Korunnej veže s krásnym výhľadom na mesto a okolie. Časť priestorov - napríklad moderne zrekonštruovaná jazdiareň - je využívaná na reprezentačné a štátne účely.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png