top of page

čumil bratislava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

149 mnm

bratislava

+421 2 5441 9410

.man at work – čumil – jedna z najznámejších sôch v centre Bratislavy, ktorú častokrát zazriete, až keď o ňu zakopnete. Zo zeme vytŕčajúca socha chlapíka so smiešnou čapicou zaujme každého návštevníka a je veľmi populárnym turistickým miestom. Ak v centre zbadáte skupinky fotiacich sa turistov, ktorí čupia, buďte si istí, že ste práve pri Čumilovi. Nepochybne patrí medzi najfotografovanejšie sochy v meste a najväčšie atrakcie Bratislavy.

.otváracie doby

celoročne

 voľne prístupné

.poplatok za vstup

 voľne prístupné

čumil bratislava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


autor a symbol pohody


čumil vykúka z kanála na križovatke ulíc Laurinská a Panská a Rybnej brány, autorom tejto bronzovej sochy je Viktor Hulík. Už viac ako 20 rokov (osadená bola 26. júla 1997) dotvára atmosféru v centre Bratislavy. Socha symbolizuje pohodu, úsmev a dobrú náladu, ktorá na bratislavskom korze panuje.


častokrát sa mylne uvádza, že socha predstavuje akéhosi vojaka jednej z armád, ktoré v minulosti okupovali Bratislavu. Nie je to tak. V skutočnosti ide o obyčajného mestského zvedavca, kochajúceho sa rušnou ulicou plnej života.


pozor, človek na ceste


nedávno bola vedľa sochy osadená aj vtipná výstražná dopravná značka s vyobrazením postavičky Čumila a nápisom MAN AT WORK, ktorá turistov na sochu upozorňuje. Socha sa, žiaľ, neraz stala terčom vandalizmu, alebo bola poškodená autami - chudák Čumil doslova prišiel o hlavu už dvakrát, keď do neho narazili nepozorní vodiči. Napriek tomu, že bratislavské korzo je pre dopravu uzavreté, vo vyhradených hodinách majú povolený vstup dodávatelia miestnych obchodov a reštaurácií, špeciálny vstup majú aj vodiči s trvalým pobytom v centre či majitelia nehnuteľností.


zaujímavosť


v Bratislave koluje legenda, podľa ktorej Čumil prináša šťastie, ak sa dotknete jeho čapice. Práve preto ju má Čumil poriadne ošúchanú.


čumil patrí medzi najznámejšie symboly Bratislavy a je jednou z najobľúbenejších a najnavštevovanejších sôch v meste. Portál Boredpanda ho dokonca zaradil do zoznamu najkreatívnejších sôch a plastík na svete.


.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2022, 8:38:06

 

 

.

bottom of page