lista s ornamentom.png

BRATISLAVA - ČUMIL

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Čumil Bratislava
Čumil Bratislava

Čumil Bratislava
Čumil Bratislava

1/1
icon_STARS 5.0.png

MAN AT WORK – ČUMIL – jedna z najznámejších sôch v centre Bratislavy, ktorú častokrát zazriete, až keď o ňu zakopnete. Zo zeme vytŕčajúca socha chlapíka so smiešnou čapicou zaujme každého návštevníka a je veľmi populárnym turistickým miestom. Ak v centre zbadáte skupinky fotiacich sa turistov, ktorí čupia, buďte si istí, že ste práve pri Čumilovi. Nepochybne patrí medzi najfotografovanejšie sochy v meste a najväčšie atrakcie Bratislavy.

REGIÓN: ► BRATISLAVA 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

149 mnm

BRATISLAVA

+421 2 5441 9410

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.01.18
BRATISLAVA - ČUMIL
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZRÚCANINA.png

OTVÁRACIE DOBY

verejnosti voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

verejnosti voľne prístupný

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

11. mája 2021, 15:03:25

SPRIEVODCA


Autor a symbol pohody


Čumil vykúka z kanála na križovatke ulíc Laurinská a Panská a Rybnej brány, autorom tejto bronzovej sochy je Viktor Hulík. Už viac ako 20 rokov (osadená bola 26. júla 1997) dotvára atmosféru v centre Bratislavy. Socha symbolizuje pohodu, úsmev a dobrú náladu, ktorá na bratislavskom korze panuje.

Častokrát sa mylne uvádza, že socha predstavuje akéhosi vojaka jednej z armád, ktoré v minulosti okupovali Bratislavu. Nie je to tak. V skutočnosti ide o obyčajného mestského zvedavca, kochajúceho sa rušnou ulicou plnej života.


Pozor, človek na ceste


Nedávno bola vedľa sochy osadená aj vtipná výstražná dopravná značka s vyobrazením postavičky Čumila a nápisom MAN AT WORK, ktorá turistov na sochu upozorňuje. Socha sa, žiaľ, neraz stala terčom vandalizmu, alebo bola poškodená autami - chudák Čumil doslova prišiel o hlavu už dvakrát, keď do neho narazili nepozorní vodiči. Napriek tomu, že bratislavské korzo je pre dopravu uzavreté, vo vyhradených hodinách majú povolený vstup dodávatelia miestnych obchodov a reštaurácií, špeciálny vstup majú aj vodiči s trvalým pobytom v centre či majitelia nehnuteľností.


Zaujímavosť


V Bratislave koluje legenda, podľa ktorej Čumil prináša šťastie, ak sa dotknete jeho čapice. Práve preto ju má Čumil poriadne ošúchanú.

Čumil patrí medzi najznámejšie symboly Bratislavy a je jednou z najobľúbenejších a najnavštevovanejších sôch v meste. Portál Boredpanda ho dokonca zaradil do zoznamu najkreatívnejších sôch a plastík na svete.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png