top of page

kaštieľ veľký biel

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

129 mnm

senec

+421 948 166 114

.kaštieľ veľký biel – neďaleko Senca sa v maličkej obci s veľkým menom ukrýva pravdepodobne najväčší barokový kaštieľ na Slovensku. Honosná budova plná symboliky postupom času chátrala, ale vďaka nadšencom sa preberá k životu. Barokový štvorkrídlový poschodový kaštieľ obklopoval najprv francúzsky park, ktorý bol neskôr prestavaný na anglický park s alejou stromov.

.otváracie doby

prehliadky na obj.

park

 voľne prístupné

.poplatok za vstup

 voľne prístupné

prehliadky na obj.

park

kaštieľ veľký biel
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história kaštieľa


kaštieľ dal v roku 1725 vybudovať arcibiskup Imrich Csáky podľa projektu viedenského dvorného architekta A. E. Martinelliho. Vo Veľkom Bieli však nebol jediným kaštieľom - v obci boli až tri.

Dnes dotvára dominantu Veľkého Bielu len tento jediný. Kaštieľ patril Žigmundovi Csákymu, ale spravoval ho jeho brat, arcibiskup Imrich Csáky. Pri výstavbe sa mala uplatniť symbolika kalendára - 365 okien, 52 izieb, 4 veže a 7 brán.

Kaštieľ slúžil do 18. storočia ako miesto pre výučbu etikety, filozofie a humanitných vied. Prechádzal z jedných rúk do druhých, jeho majiteľmi boli aj gróf Sifkovits či gróf Dadányi. Ďalšími majiteľmi kaštieľa boli Jozef Batthyány, grófovia Hadík a Reviczký a Gyioko Szilárd z Kriviny.


krása interiéru


vnútro kaštieľa dodnes vzbudzuje obrovské uznanie. Interiér je prekrásny, plný pôvodných prvkov výzdoby. Pozlátená farba na niektorých stenách je výsledkom rekonštrukcie. V minulosti sa budova vykurovala pomocou krbov, neskôr bolo inštalované ústredné vykurovanie radiátormi.


nádych francúzska v obci veľký biel


kaštieľ obkolesoval francúzsky park so stromovou záhradou. Vynikali hlavne ihličnany a nechýbali ani vzácne cudzokrajné dreviny. Park neskôr prebudovali na anglický park, ktorý ale maďarskí vojaci vyrúbali. Kaštieľ počas 2.svetovej vojny následkom bojov vyhorel.


v roku 1955 prebiehala v kaštieli rekonštrukcia a v roku 1960 ho začali využívať ako domov sociálnych služieb s vyše 230 lôžkami. Neskôr kaštieľ slúžil ako Ústav pre mentálne postihnuté ženy. Od roku 2006 je kaštieľ prázdny a chátra.


v rámci reštitúcie bol kaštieľ vrátený potomkom, ktorí ale žijú mimo Slovenska, a preto sa snažia kaštieľ predať. Napriek tomu sa tu konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie a podujatia, výťažok z dobrovoľného vstupného sa odkladá na obnovu kaštieľa.


vedľa kaštieľa na jeho pravej strane stála kaplnka s pôvodnými významnými a vzácnymi maľbami od talianskeho umelca G. A. Galliartiho. Maľby zobrazovali motívy zo života svätého Pavla. Kaplnka slúžila aj ako kňazský seminár. Kaplnku a jej maľby z časti zničil výbuch bomby počas 2. svetovej vojny. Počas normalizácie kaplnku zamurovali a jej návšteva nie je v súčasnosti možná. Súčasťou kaštieľa sú aj hroby na miestnom cintoríne.


pred kaštieľom sa síce nenachádza verejné parkovisko, ale okolie je rozsiahle a počas návštevy nebudete mať problém s parkovaním. Kaštieľ nie je pre verejnosť otvorený stále, preto je vhodné objednať sa na prehliadku vopred.


.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2022, 8:47:45

 

 

.

bottom of page