top of page

michalská brána bratislava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

157 mnm

bratislava

+421 2 5443 3044

.michalská brána – je jedinou zachovanou bránou z pôvodných štyroch bratislavských brán v mestskom opevnení. Predstavuje vstup na dnešné bratislavské korzo, ktoré je plné reštaurácii a kaviarní. Bránu s vežou niekoľkokrát upravovali a svoju súčasnú podobu získala v 18. storočí. Nádherný výhľad na historické centrum ponúka práve 51 metrov vysoká veža.

.otváracie doby

z dôvodu rekonštrukcie

zatvorené

.poplatok za vstup

michalská brána bratislava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


nádherný pohľad na historické centrum hlavného mesta sa vám naskytne z hornej terasy veže so siedmimi poschodiami. Na jej vrchole je umiestnená medená socha znázorňujúca archanjela Michaela ako zabíja draka. Michalská veža je najzachovalejšou pamiatkou bratislavského stredovekého opevnenia. Meno dostala podľa kostola, ktorý stál na predmestí neďaleko brány. Pôvodne hranolovú vežu zo 14. storočia navýšili v rokoch 1511 – 1517 osemuholníkovou nadstavbou. Pri barokovej úprave v roku 1758 veža dostala súčasnú podobu.


v Michalskej veži sa dnes nachádza Múzeum zbraní. Venované je histórii opevnenia mesta, vystavené sú tu zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochodzu veže.


história


michalskú bránu postavili v 13. storočí ako jednu zo štyroch brán mestského opevnenia. Do ulíc vnútri opevneného stredovekého mesta sa dalo dostať štyrmi mestskými bránami. Najvyššie bola situovaná severná brána. Pred ňou stál kostol zasvätený archanjelovi Michalovi. Podľa neho dostala pomenovanie Michalská brána. V minulosti mala padací most, padaciu mrežu a silné drevené vráta. Nakoľko brána slúžila ako vstup do mesta, nesmela byť vystavená priamej streľbe. Preto bol pred ňou postavený barbakan – malá pevnosť, o ktorého úzkom podjazde pre chodcov sa hovorí, že ním chodieval mestský kat. Traduje sa, že ten, kto pri prechode cezeň bude rozprávať, do roka a do dňa zomrie. Dodnes sa zachovalo horné brvno s otvormi na pánty vrát.


vežu postavili koncom 14. storočia. Od svojho vzniku bola viackrát nadstavovaná. Svoj konečný vzhľad aj so sochou svätého Martina dostala v 18. storočí krátko predtým, ako bolo takmer celé mestské opevnenie zbúrané. Jej súčasná výška je 51 metrov.


zaujímavosti


nultý kilometer – nachádza sa pod Michalskou bránou. Je to mosadzný kruh osadený v dlažbe s názvami hlavných miest sveta. Turistom, ale aj Bratislavčanom, ukazuje vzdialenosť napríklad do Buenos Aires, Madridu, New Yorku či Jeruzalema. Najďalej to majú turisti do austrálskeho Sydney – takmer 16 000 kilometrov - najbližšie do rakúskej Viedne, ktorá je spod Michalskej brány vzdialená necelých 60 kilometrov. Na mosadznom kruhu je vyznačený aj severný a južný pól.


najužší dom – nachádza sa na pravej strane vedľa Michalskej brány, je tesne prilepený k Michalskej veži a má číslo 15. Je široký iba 1,30 metra. Najužší dom na Slovensku a pravdepodobne aj v Európe stojí na svojom mieste už od 18. storočia. Vznikol vďaka demolácii múrov medzi Michalskou bránou a Michalskou vežou po odstránení bratislavských mestských hradieb, ktoré dala Mária Terézia zbúrať, keď už mestu nehrozilo turecké nebezpečenstvo.


.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 14:34:24

 

 

.

bottom of page