top of page

pieskovec sandberg

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

262 mnm

-

+421 2 6020 1400

.pieskovcový vrch sanberg - bohatá história, vzácna fauna a flóra a nádherné výhľady. To všetko nájdete na pieskovcovom vrchu Sandberg. V praveku tu bolo more. Dnes ho tu síce nenájdeme, ale piesku je tu viac ako dosť. S troškou fantázie si teda môžete predstaviť, že ste na piesočnatej morskej pláži.

.otváracie doby

celoročne

 voľne prístupné


.poplatok za vstup

 voľne prístupné

pieskovec sandberg
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


pieskovcový vrch Sandberg sa nachádza v mestskej časti Devínska Nová Ves. Je to významná paleontologická lokalita, patriaca do Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Objavili ho pri ťažbe piesku pre potreby tehelne v Devínskej Novej Vsi.


prístup


k prírodnej rezervácii vedú tri trasy: z Dúbravky, Devína a Devínskej Novej Vsi. Najjednoduchšia trasa je z Devínskej Novej Vsi. Z námestíčka vedie modrá turistická značka. Nachádzajú sa tu informačné tabule o histórii Sandbergu a jeho faune a flóre. Trasu by ste mali zvládnuť za 20 minút. Spod Sandbergu sa Vám naskytne nádherný výhľad na rieku Moravu, hrad Devín, Rakúsko či zámok Schloss Hof.


pár faktov


podobu pieskovcového vrchu vyformovalo v štyroch geologických dobách praveké more Tethys. V treťohorách bolo toto miesto striedavo morským dnom, útesom i súčasťou ostrovného systému.


na Sandbergu sa našlo viac ako 300 druhov skamenelín ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, dierkavcov, hubiek i rôznych väčších morských a suchozemských živočíchov. Našli sa tu aj zuby žralokov, kostnatých rýb, stavec veľryby, či dokonca pozostatky korytnačiek, fragmenty kostier opíc, nosorožca srstnatého, tuleňa, medveďa jaskynného a rôznych druhov vtákov. Na normálnu slanosť neogénneho mora poukazuje prítomnosť ježoviek a žralokov. Existencia červených litotamniových rias zase dokazuje hĺbku do 60 m. Začiatkom 20. storočia rakúski bádatelia objavili vo vápencovej kapse aj zvyšky pliopitekov, čo je veľmi vzdialený príbuzný človeka, ktorý žil pred 20 mil. rokov.


okrem vzácnych skamenelín sa v lokalite vyskytuje vzácna teplomilná fauna a flóra. Rastú tu pieskomilná kvetena a vstavačovité rastliny. Za zmienku stojí i drobná orchidea, ktorej výskyt na Slovensku je vzácny.

V roku 1964 bol Sandberg vyhlásený za chránené nálezisko a v roku 1995 za prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.


.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 14:44:55

 

 

.

bottom of page