lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

bratislava-stará radnica

icon_HOME.png

sk.01.01.04

stara-radnica

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

149 mnm

bratislava

+421 2 5920 5130

.stará radnica bratislava
.stará radnica bratislava

press to zoom
.stará radnica bratislava
.stará radnica bratislava

press to zoom
1/1
icon_hist_ZRÚCANINA.png
.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.01.01.04
bratislava-stará radnica
.stará radnica bratislava
.kovová zberateľská minca s magnetom
.stará radnica bratislava
sk.01.01.04
.xx
bratislava - stará radnica
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.stará radnica – tak ako inde v Európe bola stredobodom mesta a obrazom jeho bohatstva. Budova bratislavskej Starej radnice medzi Hlavným a Primaciálnym námestím prešla zložitým stavebným vývojom. Nájdete tu architektonické prvky gotiky, renesancie a baroka. Túžite vidieť Staré mesto, Bratislavský hrad, či Dóm sv. Martina a nemáte dostatok času? Z vtáčej perspektívy sa na ne môžete pozrieť z veže radnice.

.otváracie doby

utorok-piatok

sobota-nedeľa

10:00-17:00

11:00-18:00

.poplatok za vstup

7,00 €

3,50 €

3,50 €

3,50 €

14,00 €

dospelí

deti 6-14r

študenti do 26r

seniori 60+

rodinné vstupné

.sprievodca


stará radnica na Hlavnom námestí dnes už neslúži ako radnica, od roku 1868 je sídlom Mestského múzea. Medzi vystavované exponáty patria nástroje na mučenie, staromestské žaláre, historické zbrane, brnenia, maľby a miniatúry. Jednou z atrakcií je aj delová guľa vstavaná do steny veže, ktorú vystrelili Napoleonovi vojaci v 19. storočí.


história


Historická budova patrí medzi najstaršie budovy v Bratislave. Jej pôvodná časť - dom s vežou z 13. storočia na východnom okraji námestia - patrila bratislavskej meštianskej rodine Jakubovcov. Postavili ju podľa vtedajšej toskánskej módy. Budovu v gotickom štýle postavili v 15. storočí ako výsledok spojenia viacerých susedných domov (Pawerov a Ungerov dom). Ako mestská radnica sa budova používala od 15. storočia do neskorého 19. storočia. V tom období slúžila aj ako väzenie, mincovňa, miesto konania obchodov a osláv. Používala sa aj ako depozitár zbrojnice a mestský archív.

Budova postupne prešla mnohými zmenami a rozšíreniami, hlavne rekonštrukciou v renesančnom štýle v roku 1599 po poškodení zemetrasením. Barokovú podobu radnice z 18. storočia nám pripomína opis Mateja Bela.


určite nevynechajte tieto zaujimavosti


Vpravo medzi oknami je kamenná soška uhorského kráľa Ladislava. Hovorí sa, že pôvodne bola umiestnená nad vchodom a kráľ sa pozeral na nepoctivých ľudí, ktorí vchádzali do radnice, kým to jeden z pánov nevydržal a dal sochu premiestniť. Ďalšou zaujímavosťou je obraz muža v čiernom. Viaže sa k nemu legenda o krivoprísažníkovi, ktorý chcel pomocou falošnej listiny obrať chudobnú vdovu o pole. Prisahal, že ak klame, nech ho stihne spravodlivý trest. Prišiel si preňho čert a na mieste, kde sa dotkol múru, doň na výstrahu vypálil obraz krivoprísažníka, aby sa na jeho hriech nikdy nezabudlo.


Veža Starej radnice -  poskytne návštevníkovi výhľad na všetky svetové strany. Na veži boli slnečné hodiny. V roku 1444 na vežu osadili nové hodiny, ktoré mali aj bicie zariadenie. Prístroj ukazujúci dni a mesiace pribudol v roku 1451. Z roku 1466 pochádza prístroj ukazujúci fázy Mesiaca. Otáčajúci sa glóbus s mesačnými fázami, napojený na vežový hodinový stroj v roku 1588 na modro pomaľoval a pozlátil maliar Hans Finken. Mechanické hodiny však neboli presné. Denne ich nastavovali podľa slnečných hodín s maľovanou freskovou výzdobou, ktoré sa nachádzali na troch stranách veže. Tento zvyk naprávania mechanických hodín sa udržal ešte aj v 18. storočí. Slnečné hodiny na veži existovali až do začiatku 19. storočia.  V roku 1847 mestská rada vo Viedni zakúpila nový vežový hodinový stroj.


.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. apríla 2022, 9:39:40

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór