top of page

kamzík bratislava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

439 mnm

-

+421 2 5441 9410

.vrch kamzík - je vrch nad Bratislavou s nadmorskou výškou 439 m n. m. Nachádza sa v pohorí Malé Karpaty a je zalesnený bukovými lesmi. Tesne pod vrcholom stojí televízna veža zo 70. rokov, ktorá nahradila staršiu z roku 1956. Vo veži sa nachádza kaviareň a reštaurácia s panoramatickým výhľadom na celé okolie Bratislavy, za dobrého počasia vidno aj Alpy.

.otváracie doby

tv veža Kamzík

pondelok - nedeľa


10:00 - 22:00

.poplatok za vstup

5,00 € 

voľne prístupné

dospelí

deti do 100 cm

kamzík bratislava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa na vrch dostanete?


na Kamzík je možný prístup asfaltovou cestou cez Kolibu, ktorá je prístupná automobilmi, alebo trolejbusovou linkou Bratislavskej hromadnej dopravy na zastávku Koliba. Touto trasou jazdí z centra mesta trolejbus č. 203. Z Koliby premáva aj sedačková lanovka. Z konečnej zastávky vám to pešou chôdzou bude k nástupnej stanici lanovky trvať približne hodinu. Z Kamzíka smerom na Železnú studničku vedú tri trate pre cykloturistov – Rohatka, Driver 8 a Blue Trail. Trate sú prístupné celoročne, uzavreté sú len v prípade snehovej pokrývky.


čo ponúka vrch kamzík a jeho okolie?


zalesnený vrch Kamzík je obľúbeným vychádzkovým a oddychovým miestom obyvateľov mesta Bratislava, ktorí za týmto krásnym kúskom prírody mieria najmä počas víkendov. Vďaka 200 metrov vysokej televíznej veži, ktorá je na jeho vrchole osadená, je tento vrch neprehliadnuteľný. Na veži sa vo výške 70 m nachádza aj vyhliadková plošina, na ktorú sa možno vyviezť výťahom, a z ktorej sa otvára krásny výhľad na mesto a široké okolie. Pod vrcholom stojí pomník padlým vojakom v prusko-rakúskej vojne z roku 1866 a pamätník víťazstva nad Turkami z roku 1683. Podľa rozsiahlej vilovej štvrte na svahu priamo pod lesom, mu domáci hovoria aj Koliba. Krásne lesoparkové prostredie láka nielen peších turistov, ale i bežcov a cyklistov. V areáli funguje niekoľko športovísk, ubytovacích a stravovacích zariadení. V zime je veľmi obľúbená rozsiahla lyžiarska lúka, známa ako Cvičná lúka. V lete zas 360-metrov dlhá letná bobová dráha. Vedľa dráhy sa nachádza Lanoland - lanové dráhy na stromoch v rôznych výškach nad zemou, na ktorých si môžu vyskúšať odvahu a šikovnosť milovníci adrenalínových športov, ale aj deti.


televízna veža Kamzík


televízna veža Kamzík stojí na vrchu Kamzík v nadmorskej výške 433 m. n. m. Je najvyššie položenou stavbou v Bratislave. Vysoká je 194 metrov a jej vrchol je vo výške 635 m. n. m. Základný kameň stavby Televíznej veže Kamzík, ktorá nahradila starú oceľovú vysielaciu vežu z roku 1956, položili v roku 1967 a dokončená bola v roku 1975. Veža je príkladom spojenia architektúry a inžinierstva v jednom diele. Pri formulovaní potreby umiestniť do veže viaceré technologické zariadenia autori zvoli tvar elegantnej štíhlej fľašky na víno, keďže sa pod Kamzíkom rozprestierali vinohrady. Vo veži sa nachádza verejnosti prístupná kaviareň a reštaurácia s vyhliadkou.


.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 14:31:33

 

 

.

bottom of page