top of page
lista s ornamentom.png

gemer - gombasecká jaskyňa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.51

gombasecka-jaskyna

.gombasecká jaskyňa
.gombasecká jaskyňa

press to zoom
.gombasecká jaskyňa
.gombasecká jaskyňa

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

235 mnm

-

+421 58 788 20 20

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.51
gemer - gombasecká jaskyňa
.gombasecká jaskyňa
.zberateľská kovová minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.16.09.000xx
gemer - gombasecká jaskyňa
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.gombasecká jaskyňa - jedna z najvýznamnejších jaskýň Národného parku Slovenský kras. Jaskyňa je známa najmä výskytom dlhých a tenučkých sintrových bŕk. Tie sa tu vytvorili a zachovali v takom rozsahu, ako v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Ako prvá na Slovensku sa v minulosti využívala na speleoterapiu. Ako aj ostatné jaskyne Slovenského krasu, aj táto je zapísaná do zoznamu svetového prírodného dedičstva Slovenského a Aggtelekského krasu.

.otváracie doby

apr, máj

jún - aug

sep - okt

10:00 - 14:30

09:00 - 16:00

10:00 - 14:30

.poplatok za vstup

5,00 €

4,00 €

4,00 €

2,50 €

dospelí

študenti

seniori

deti

.sprievodca


prístup


nájdeme ju na západnom úpätí Silickej planiny, medzi obcami Slavec a Plešivec. Najjednoduchšie sa k jaskyni dostanete autom, parkovisko nájdete pred vstupom do jaskyne. Ak ste sa rozhodli pre verejnú dopravu (vlak, autobus) musíte sa doviesť do obce Slavec a pokračovať žltou turistickou značkou. Z autobusovej zastávky Slavec, rázcestie Silica je to k jaskyni približne 20 minút. Z vlakovej zastávky je to dlhšie, približne 45 minút.


zaujímavosť


jaskyňa vyniká unikátnymi tenkými trubicovitými stalaktitovými útvarmi, ktoré dosahujú dĺžku až 3 m. Sú veľmi krehké, až natoľko, že ich ohrozujú netopiere. Stačí, že sa na brčko zavesia a spadne. Ohrozuje ich dokonca aj vlastná hmotnosť. Pokiaľ ich dĺžka presiahne 2 metre, spadnú taktiež a rozbijú sa. Stáva sa, že sa odtrhnú od stropu a rozbijú sa pádom na dno. Vyskytujú sa aj iné formy stalaktitov, stalagmity, rôzne sintrové náteky a kôry. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou, Sieň mieru, Sieň múdrosti a Brková sieň.


gombasecká jaskyňa patrí medzi najmladšie jaskyne na Slovensku. Sprístupnených je 285 m, ale prechádza sa trasa spôsobom tam a späť, preto celkový dĺžka prehliadkovej trasy je 530 metrov. Prehliadka trvá približne 30 minút.


prevýšenie je minimálne, 7-8 m. Počet schodov na prehliadkovej trase je 87. Teplota vzduchu kolíše medzi 9,0 až 9,4 stupňov. Relatívna vlhkosť je v rozmedzí od 95 do 97%.


V roku 1998 sa tu našla dospelá samička slepej mnohonôžky. Za pozornosť stojí, pretože je prvým nájdeným slovenským jaskynným živočíchom. Mnohonôžka s dĺžkou tela 26 mm a s počtom párov nôh 147 sa zaraďuje medzi najväčšie. Mnohonôžka takmer nemá oči, nie je pigmentovaný, je prispôsobený životu v jaskyni, vysokej vlhkosti vzduchu a stiesneným priestorom. Netopiere v jaskyni nájdeme len ojedinele. Vyskytujú sa hlavne v jarnom období. Vo vstupnej chodbe sa od jesene do jari zdržiavajú salamandry škvrnité.


história


jaskyňu sa podarilo objaviť za pomoci dlhotrvajúcich dažďov, kedy sa v Čiernej vyvieračke objavovali prúdy kalnej vody. To bolo dôkazom, že v podzemí je jaskyňa. V roku 1950 V. Rozložník spolu s rožňavskými jaskyniarmi, začali prehlbovať riečisko Čiernej vyvieračky. O rok už úspešne prenikli do jaskyne. Dnešný vchod do jaskyne bol v roku 1952 bol úspešne vyrazený. Postupne sa podarilo podzemné priestory elektricky osvetliť, vybudovali sa chodníky a v roku 1955 ju konečne otvorili pre verejnosť. Je prvou jaskyňou, kde sa dlhých 10 rokov využívala na speleoterapiu, a to od roku 1968. Liečili sa tu choroby dýchacích ciest. Jaskyna má dodnes priaznivé podmienky na speleoterapiu. Ako liečebňa slúžila Mramorová sieň.


bola vytvorená v druhohorách eróznou činnosťou Čierneho potoka. Tvoria ju svetlé wettersteinské vápence, tmavosivé gutensteinské vápence, svetlosivé vápence a dolomitické vápence Tvorí súčasť Silicko-gombaseckého podzemného systému, do ktorého patrí i jaskyňa Silická ľadnica. Obe jaskyne sú navzájom prepojené a oddeľuje ich doteraz neprebádaný úsek Čierneho potoka. Gombasecká jaskyňa je vytvorená v dvoch úrovniach nad sebou s prevýšením 10 m. Jedno poschodie tvorí Suchá chodba a Kaňon. Druhé poschodie v tvare puklinových chodieb tvoria Hlinená chodba a priestory, Mramorová sieň, Rozložníková sieň, Herényiho sieň, Brkový dóm.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:00:03

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page