top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

358 mnm

rákoš

+421 915 152 432

.gotický kostol rákoš - rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice vybudovaný v polovici 13. storočia na vyvýšenom mieste v severnej časti obce, na úpätí vrchu Železník. Ako jeden z mála príkladov románskej architektúry na Gemeri sa kostolík zachoval v takmer nezmenenej podobe. V interiéri sa zachovali hodnotné fresky z poslednej tretiny 14. storočia a začiatku 15. storočia. Mimoriadne zaujímavé je najmä zobrazenie sediaceho Boha s troma tvárami a štyrmi očami.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

gotický kostol rákoš

gotický kostol rákoš

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


rákoš je obec na Slovensku v okrese Košice-okolie. Kostolík dominuje obci svojou polohou, je zďaleka viditeľný aj vďaka bielej fasáde. Rákoš sa nachádza 11 km západne od Jelšavy na ceste do Hnúšte. Kostolík stojí nad dedinou, na jej severnom okraji. Po ceste sa dá dostať až takmer priamo k nemu.


jednoloďová neskororománska stavba s polkruhovou apsidou bez veže, z polovice 13. storočia. Kostol podľa povestí spája tajná podzemná chodba s neďalekým zaniknutým stredovekým hrádkom. Pri kostolíku stojí malá zvonica z 18. storočia.


pár tipov pre turistov


kalvária nad mestom prešov - predstavuje barokový komplex s nádherným výhľadom. Okrem kostola a kaplniek patrí ku komplexu prešovskej Kalvárie cintorín a katakomby. Cintorín pôvodne slúžil na pochovávanie donátorov Kalvárie. Všetky kaplnky majú podobný tvar so štítovým priečelím zdobeným ornamentmi a erbom donátora. Trochu odlišná je kaplnka Svätých schodov, ktorú financoval litovský knieža Radziwill z vďačnosti mestu za poskytnutie azylu po nútenom úteku z Poľska. Aj nad jej vchodom je umiestnený jeho erb s darovacím nápisom.


dóm sv. mikuláša - Konkatedrála sv. Mikuláša zo 14. storočia v Prešove je jedným z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku.


pravoslávny chrám sv. alexandra nevského - je hlavným katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Nachádza sa v Prešove na Partizánskej ulici. Leží v staromestskom parku blízko Szirmayovej kúrie.


solivar v prešove -  národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:13:37

bottom of page