hrad krásna hôrka | xplór #srdcomposlovensku
top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

487 mnm

-

+421 58 798 31 18

.hrad krásna hôrka - východne od Rožňavy, na osamelom výraznom nezalesnenom vrchu nad obcou Krásnohorské podhradie, sa nedá prehliadnuť. Krásna Hôrka je jeden z mála hradov na Slovensku, ktorý sa vyhol plieneniu počas vojen. Medzi jeho hlavné atrakcie patrí múmia Žofie Andrássyovej-Serédyovej. Podľa nej napísal román Levočská biela pani Mór Jókai.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

v rekonštrukcii

hrad krásna hôrka

hrad krásna hôrka

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


na hrad Krásna Hôrka vedie cesta z obce Krásnohorské podhradie. Priamo pri hrade je možné parkovať. Ak sa skôr rozhodnete o krátku prechádzku z obce vám to bude trvať približne 15 minút a od mauzólea Andrássyovcov 30 minút.


história


história hradu Krásna Hôrka je spojená s históriou horného Gemera a jeho nerastným bohatstvom. Hrad vznikol v 13. storočí Krásnohorský hrad začali stavať bratia Bebekovci. Tí získali rozsiahle pozemky v oblasti Gemera od uhorského kráľa Belu IV. ako prejav vďaky za pomoc v období tatárskych vpádov. Na hrade panovali Bekekovci, a len počas krátkej prestávky patril Mariássyovcom. Z pôvodnej strážnej veže vzniklo hradné opevnenie, ktoré bolo najstarším gotickým jadrom hradu. Bebekovci v roku 1567 vymreli po meči, hrad prešiel do vlastníctva kráľovského dvora. V roku 1578 sa majiteľmi hradu stávajú Andrassyovci Andrássyovci sa postupne vypracovali medzi popredné šľachtické rody. Zotrvali tu do 1918, kedy po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikla demokratická Československá republika. Ich vplyv trval do 1945. Andrássyovci pokračovali v rozširovaní hradu a vytvorili tak z Krásnej Hôrky honosné, šľachtické sídlo. Koncom 17. storočia si obrovský majetok rodina medzi semou rozdelili a majiteľmi hradu sa stali príslušníci dlholúckej vetvy rodu. Najstaršia časť hradu v roku 1817 vyhorela. Vtedajšia majiteľka, vdova po Štefanovi III. Andrássym, Mária Festetichová, nariadila vykonať len najnutnejšie opravy, pretože ako jeho posledná majiteľka hrad onedlho opustila.


napriek tomu, že hrad bol neobývaný, príslušníci oboch vetiev ho udržiavali a spravovali. Od roku 1945 je hrad majetkom štátu a po jeho pamiatkovej obnove bol opäť sprístupnený verejnosti. Rok 2012 sa zapísal do dejín hradu ako čierny rok. 10. marca 2012 dvaja maloletí chlapci založili požiar, ktorí sa suchým porastom veľmi rýchlo rozšíril po hradnom kopci a zachvátil hrad. Vďaka rýchlej pomoci sa podarilo zachrániť až 90% všetkých vystavených exponátov. 


oheň však aj tak napáchal značné škody. Škoda sa vyšplhala na 8 miliónov eur. Zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica. V kongregačnej sieni sa preboril strop. V súčasnosti prebieha rozsiahla rekonštrukcia. Trvá síce veľmi dlho, ale cieľom je prinavrátiť krásu a hodnotu Krásnej Hôrke.


zaujímavosti hradu


tento hrad bol až donedávna jedným z mála hradov, ktorý sa na Slovensku zachoval vo veľmi dobrom stave. Až do súčasnosti. Nepoznačili ho ani dve svetové vojny. Len nešťastná náhoda, nevychovanosť, zbabelosť, kto vie. Hrad postihol požiar, z ktorého sa doteraz spamätáva. Od 10. marca 2012 je z dôvodu rekonštrukčných prác až do odvolania zatvorený.


poďme si aspoň priblížiť, čo bolo v minulosti možné v ňom vidieť. Prehliadka hradu vždy začínala v hradnej kuchyni, kde je okrem bohatého vybavenia zavesený obraz Božieho oka, ktorý vraj všetko vidí. Vtedajší obyvatelia verili, že Božie oko vidí aj ich skryté skutky a preto sa báli kradnúť.


najväčším lákadlom hradu bola kaplnka s vystaveným telom grófky Žofie Serédyovej. Tá zomrela už v roku 1703 a pochovaná bola v hrobke pod miestnym kostolom. Tam na ňu kvapkala vápencová voda. Vplyvom prievanu je jej telo mumifikované prirodzeným spôsobom. Spája sa s ňou legenda. Pravú ruku má mierne zdvihnutú. Údajne preto, lebo keď jej syn chcel vystreliť a zabiť vlastného otca, Žofia v hrobe zodvihla a zovrela ruku v päsť. Takto údajne stisla synove srdce, čím ho zabila. Pozoruhodnou pamiatkou je pohrebný koč grófky Františky, manželky Dionýza Andrássyho. Bol vyrobený špeciálne len na túto jedinú príležitosť. Vedľa koča, ako aj pri hrobke sedí malý jazvečík. Františka a Dionýz nemali deti a tak sa starali o psa. Ten ich verne poslúchal a strážil. Celkovo bolo na hrade veľmi veľa krásne dobovo zariadených miestností. Mohol sa pýšiť aj bohatou zbierkou zbraní.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:18:12

bottom of page