top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

342 mnm

-

+421 58 788 20 10

.jaskyňa domica – rozprávková, najväčšia a najznámejšia jaskyňa národného parku Slovenský kras. Okrem toho, že je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, sa radí medzi najkrajšiu jaskyňu na celom Slovensku. Svojou veľkosťou sa radí aj medzi najdlhšie jaskyne Slovenského krasu. Je totiž prepojená nielen s Čertovou jaskyňou ale dokonca s jaskyňou Baradla v Maďarsku. Celková dĺžka celého systému je pekných 25 km. Ale len štvrtina tejto dĺžky sa nachádza na Slovensku.

.otváracie doby

jan - máj

jún - aug

sep - dec

09:30 - 14:00

09:00 - 16:00

09:30 - 14:00

.poplatok za vstup

10,00 €

9,00 €

9,00 €

5,00 €

5,00 €

dospelí

seniori

študenti

deti 

zťp

jaskyňa domica

jaskyňa domica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


jaskyňa Domica sa nachádzajúca sa v južnom svahu Silickej planiny, v katastri obce Kečovo. Ak prichádzate autobusom tak sa nechajte odviezť na zástavku Kečovo, Domica. Ak prichádzate autom vstup do jaskyne sa nachádza pri hlavnej ceste z Plešivca smerom ku Maďarskej hranici. Parkovisko je pred vstupným areálom.


o jaskyni


jaskyňa má prekrásnu kvapľovú výzdobu s množstvom stalagmitov a stalagtitov. Jedinečné sú pramienkové kvaple, pagodové stalagmity a kaskádové vodopády v štýle rímskych kúpeľov. K najvýznamnejším krasovým útvarom patria Majkov dóm, Dóm indických pagod, Klenotnica, Diamantová plavba a Prales. Jaskyňou preteká podzemná riečka Styx, a keď natečie dostatok vody z povrchu zeme, na riečke Styx sa konajú plavby na lodičkách, po ktorej sa môžu návštevníci plaviť. Plavba na loďkách je dlhá 150 m. Počas plavby je možné vidieť obrovské množstvo netopierov.


prehliadka jej podzemných priestorov nesie zaujímavé názvy ako - Dóm indických pagod, Japonská čajovňa, Sieň 11 plameňov. V tejto jaskyne sa natáčala známa slovenská rozprávka Soľ nad Zlato. Ďalšou zaujímavosťou sú pozostatky najstaršieho neolitického obyvateľstva východného Slovenska spred viac ako 7000 rokov.


Teplota vzduchu v jaskyni je 10,2 až 11,4 °C, relatívna vlhkosť 95 až 98 %. V jaskyniach Domica a Čertova diera sa doteraz zistilo 16 druhov netopierov. Ako všetky jaskyne Slovenského kraja, aj jaskyňa Domica bola v roku 1995 zapísaná do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.


história


v neolite sa jaskyňa využívala na hospodárske a kultové účely. Jaskynní ľudia si budovali ubytovacie prístrešky a vykonávali tu náboženské úkony. Ľud zvedavý prenikal do tmavých priestorov jaskyne získať vodu a kvalitnú hrnčiarsku hlinu. V čase neobývanosti, jaskyňu zasypala prírodná katastrofa. Následne už jaskyňa nebola osídlená.


na stenách v Dóme mystérií sa našli unikátne kresby. Pri vstupe nás privíta expozícia archeologických nálezov s pozostatkami jaskynných živočíchov. Prvá oficiálna zmienka o jaskyni pochádza z roku 1926, kedy J. Majko objavil jeden z doterajších štyroch prirodzených vchodov jaskyne. Našlo sa tam vzácne množstvo archeologických vykopávok starých vyše 5 tisíc rokov, i kosti jaskynného medveďa. V roku 1932 bola jaskyňa osvetlená a tým aj sprístupnená pre verejnosť v dĺžke 1300 m. Vnútrom jaskyne pretekajú rôzne vodné toky. Tie svojou silou a erozívnou činnosťou vytvárali mnohé podzemné chodby. Jaskyňa vznikla v druhohorách, vo svetlých wettersteinských vápencoch za pomoci erozívnej činnosti podzemných tokov Styxu a Domického potoka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 18:32:09

bottom of page