top of page
lista s ornamentom.png

gemer - kalvínsky kostol plešivec

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.29

kalvinsky-kostol-plesivec

.kalvínsky kostol plešivec
.kalvínsky kostol plešivec

press to zoom
.kalvínsky kostol plešivec
.kalvínsky kostol plešivec

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

211 mnm

-

+421 58 792 11 35

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.29
gemer - kalvínsky kostol plešivec
.kalvínsky kostol plešivec
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kalvínsky kostol plešivec - kostol spolu s vedľa stojacou barokovo klasicistickou zvonicou je dominantou obce, nachádza sa v jej centre, uprostred námestia.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


okresné mesto Rožňava je od Plešivca 16 km severovýchodne, Revúca 32 km severozápadne a Rimavská Sobota 44 km juhozápadne. Kostol stojí uprostred obce pri Štítnickej ulici. Parkovisko je hneď pri kostole.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


približne 300 metrov severne od kostola nájdete zvyšky Plešiveckého hradu. Ide o zvyšky nížinného vodného hradu vybudovaného Dominikom Bubekom na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1558 pri vpáde Turkov vyhorel. Majiteľ hradu Juraj Bubek sa po tejto udalosti Turkom vzdal a stal sa ich spojencom. V roku 1567 bol Maximiliánom II. za toto spojenectvo potrestaný, jeho hrad bol vojskom generála Lazara Schwendiho zbúraný.


vedľa kostola stojí veža zvonice, vedľa ktorej nájdete aj informačnú tabuľu Vínna cesta - Plešivec, ktorá vám poskytne všetky potrebné informácie.


pár tipov pre turistov v okolí


ochtinská aragonitová jaskyňa - sa nachádza 20 km severne od Plešivca v Ochtinskom kryptokrase. Jej dĺžka je 300 m. Aragonitová výplň vznikla za špecifických hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne.


kláštor slavec - Gombasek 5 km severovýchodne od Plešivca. Zrúcaniny kláštora pavlínov v Gombaseku, časti obce Slavec, ležiacej medzi Rožňavou a Plešivcom.


gombasecká jaskyňa - 8 km východne od Plešivca. Kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


krásna hôrka - 25 km severovýchodne od Plešivca. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác až do odvolania zatvorený.


kaštieľ v betliari - 25 km severne od Plešivca. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar, 3 km severne od okresného mesta Rožňava. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


štítnický hrad - 12 km severne od Plešivca. Pôvodne nížinný vodný hrádok v intraviláne obce Štítnik, v okrese Rožňava. Z hradu sú už len zvyšky zrúcaniny.


hrad tornaľa - 15 km južne od Plešivca, blízko maďarských hraníc. Ide o zvyšky zaniknutého hrádku na 11m vysokom brale, ktoré sa nachádza v mestskom parku Zoltánka v Tornali.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:00:25

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page