lista s ornamentom.png

GEMER - KAŠTIEĽ COBURGOVCOV JELŠAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Coburgovcov Jelšava
Kaštieľ Coburgovcov Jelšava

Kaštieľ Coburgovcov Jelšava
Kaštieľ Coburgovcov Jelšava

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ COBURGOVCOV JELŠAVA - kaštieľ a záhrada boli vyhlásené v roku 1963 ako Národná kultúrna pamiatka. Kaštieľ Coburgovcov je v historickom Gemeri jedinečnou stavbou v slohu francúzskeho klasicizmu. Kaštieľ naposledy slúžil ako poľnohospodárska škola a ako klub dôchodcov.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

274 mnm

-

+421 58 448 26 31

icon_HOME.png

SK.16.00.12

KAŠTIEĽ COBURGOVCOV JELŠAVA

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.00.12
GEMER - KAŠTIEĽ COBURGOVCOV JELŠAVA
Kaštieľ Coburgovcov Jelšava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:50:00

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

neprístupný

Verejnosti

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Klasicistický kaštieľ sa nachádza na Námestí republiky v Jelšave. Je to v západnej časti mesta pri výjazde na Lubeník. Coburgovský kaštieľ na pravej strane cesty, na druhej stojí  Monumentálny dvojvežový kostol sv. Petra a Pavla. Medzi nimi stojí Mestské múzeum Jelšava.


Trochu z histórie


Koháryovci patria medzi významné šľachtické rody v Uhorsku. Zastávali dôležité vojenské a politické funkcie. Ich majetky sa nachádzali na území Slovenska, Maďarska a Rakúska. Jelšava ako súčasť a centrum panstva Muráň patrila tiež do ich vlastníctva. Vlastníctvo panstva Muráň bolo potvrdené panovníkom Štefanovi Kohárymu donačnou listinou v roku 1701 hlavne za vojenské činy.

Hontiansky hlavný župan gróf Mikuláš Koháry sa rozhodol pre nákladnú prestavbu kaštieľa na moderné barokové sídlo. Prestavbu nikdy nedokončil a nebola ani dostatočne stabilná. Po jeho predčasnej smrti majetky prevzali jeho bratia a ďalší potomkovia až do vymretia rodu po meči v roku 1826. Slúžil ako sídlo správy majetkov a obydlie koháryovských úradníkov a zamestnancov.


Čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


Kaštieľ dal v rokoch 1796 až 1801 prestavať Andrej Koháry. Jedná sa o trojpodlažnú budovu pristavanú k staršej renesančnej stavbe s nárožnými vežami z 2.tretiny 18.storočia. Podľa historických údajov tu pôvodne stál kláštor, vybudovaný v 2.polovici 13.storočia a v 14.storočí prestavaný na hrad. Mohutná klasicistická stavba je situovaná hlavnou fasádou do námestia. Posledná kapitola šľachtického vlastníctva kaštieľa sa spája s rodom Coburgovcov.

Pamiatky mesta Jelšava tvoria hlavne Coburgovský kaštieľ, Starý jelšavský hrad, sakrálne pamiatky a ďalšie pamiatkovo chránené budovy v pamiatkovej zóne mesta. Jelšava bola popri Rimavskej Sobote a Rožňave jedným z centier remeselníckej výroby na Gemeri. Špeciálnymi kovospracujúcimi remeselníkmi boli zvonkári, ktorí svoje výrobky, zvonce a spiežovce výhodne, pomocou furmanských povozov, vyvážali do južných štátov Európy, ba i do Turecka a severnej Afriky. Expozíciu jelšavského zvonkárstva, je možné v mestskom múzeu považovať za najzaujímavejšiu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png