lista s ornamentom.png

GEMER - KOSTOL SVÄTÉHO JÁNA KRSTITEĽA RIMAVSKÉ JÁNOVCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KOSTOL SVÄTÉHO JÁNA KRSTITEĽA - románsky kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 12. storočia je najstaršou a aj najzaujímavejšou pamiatkou obce Rimavské Jánovce. Kostol bol súčasťou benediktínskeho kláštora z ktorého sa však už viac nezachovalo.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

193 mnm

-

+421 47 567 71 13

map texture

GoogleEarth

icon_HOME.png

SK.24.00.30

KOSTOL SVÄTÉHO JÁNA KRSTITEĽA RIMAVSKÉ JÁNOVCE

1/8

XPLÓR eSHOP

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Dobrovoľné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Obec Rimavské Janovce sa nachádza 5 km južne od okresného mesta Rimavská Sobota. Kostol nájdete uprostred obce po pravej strane hlavnej cesty.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Kostol bol súčasťou tunajšieho benediktínskeho opátstva. Benediktínski mnísi v obci postavili aj mlyn pri dnes už zasypanom koryte rieky Rimava v 14. storočí. Pracoval viac než šesť storočí. Kláštor pri veľkom požiari v roku 1857 zhorel a takisto bola poškodená značná časť kostola. Kostol patrí rímskokatolíckej cirkvi a je chránený ako národná kultúrna pamiatka.

Hneď oproti rímskokatolíckemu kostolu stojí aj gotický farský kostol zo 14. storočia, ktorý dnes patrí reformovanej cirkvi kresťanskej.


Pár tipov pre turistov v okolí


Hrad Muráň - 56 km severne od Janoviec, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m. Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, ktorú pre jej krásu označovali ako „Muránska venuša“. V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou. Za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.


Kaštieľ v Betliari – 72 km severovýchodne od Janoviec. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar, 7 km severne od okresného mesta Rožňava. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


Hrad Krásna Hôrka - sa vypína východne od Rožňavy, 76 km severovýchodne od Jánoviec.. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.


Krásnohorská jaskyňa – má dĺžku 1556 m. Prehliadková trasa pre návštevníkov je dlhá 450 m a vedie ku „Kvapľu rožňavských jaskyniarov“, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú.


Gombasecká jaskyňa - Kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, 56 km severovýchodne od Jánoviec. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


Jaskyňa Domica - je najväčšia jaskyňa Slovenského krasu. Nájdete ju 59 km na východ od Jánoviec, pri maďarských hraniciach. Ide o jaskynný komplex o dĺžke až 25 km, z čoho na slovenskej strane je to cca 5,5 km. Sprístupnených je viac ako 1 300 m.


Ochtinská aragonitová jaskyňa - pamiatka UNESCO 68 km severne od Jánoviec, v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Jej dĺžka je 300 m.


Dobšinská ľadová jaskyňa - 103 km severne od Jánoviec, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR