top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

193 mnm

-

+421 47 567 71 13

.kostol svätého jána krstiteľa rimavské jánovce - románsky kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 12. storočia je najstaršou a aj najzaujímavejšou pamiatkou obce Rimavské Jánovce. Kostol bol súčasťou benediktínskeho kláštora z ktorého sa však už viac nezachovalo.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

kostol svätého jána krstiteľa rimavské jánovce

románsky kostol rimavské jánovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Rimavské Janovce sa nachádza 5 km južne od okresného mesta Rimavská Sobota. Kostol nájdete uprostred obce po pravej strane hlavnej cesty.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


kostol bol súčasťou tunajšieho benediktínskeho opátstva. Benediktínski mnísi v obci postavili aj mlyn pri dnes už zasypanom koryte rieky Rimava v 14. storočí. Pracoval viac než šesť storočí. Kláštor pri veľkom požiari v roku 1857 zhorel a takisto bola poškodená značná časť kostola. Kostol patrí rímskokatolíckej cirkvi a je chránený ako národná kultúrna pamiatka.

Hneď oproti rímskokatolíckemu kostolu stojí aj gotický farský kostol zo 14. storočia, ktorý dnes patrí reformovanej cirkvi kresťanskej.


pár tipov pre turistov v okolí


hrad Muráň - 56 km severne od Janoviec, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m. Najväčší rozmach zaznamenal počas života Márie Széchyovej, ktorú pre jej krásu označovali ako „Muránska venuša“. V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou. Za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.


kaštieľ v betliari – 72 km severovýchodne od Janoviec. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar, 7 km severne od okresného mesta Rožňava. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


hrad krásna hôrka - sa vypína východne od Rožňavy, 76 km severovýchodne od Jánoviec.. Hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy. Vlastnili ho tri významné rody Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác po veľkom požiari až do odvolania zatvorený.


krásnohorská jaskyňa – má dĺžku 1556 m. Prehliadková trasa pre návštevníkov je dlhá 450 m a vedie ku „Kvapľu rožňavských jaskyniarov“, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú.


gombasecká jaskyňa - Kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, 56 km severovýchodne od Jánoviec. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


jaskyňa domica - je najväčšia jaskyňa Slovenského krasu. Nájdete ju 59 km na východ od Jánoviec, pri maďarských hraniciach. Ide o jaskynný komplex o dĺžke až 25 km, z čoho na slovenskej strane je to cca 5,5 km. Sprístupnených je viac ako 1 300 m.


ochtinská aragonitová jaskyňa - pamiatka UNESCO 68 km severne od Jánoviec, v Ochtinskom kryptokrase na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine medzi Jelšavou a Štítnikom. Jej dĺžka je 300 m.


dobšinská ľadová jaskyňa - 103 km severne od Jánoviec, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:15:09

bottom of page