top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

299 mnm

rožňava

+421 58 777 31 11

.mestská radnica rožňava - najvýznamnejšou svetskou stavbou stredovekých miest bývala radnica. Rožňava mala menšiu radnicu pôvodne stojacu uprostred námestia pri zvonici. Táto bola zničená požiarom. V roku 1711 bola postavená nová radnica, prestavbou dvoch meštianskych domov na západnej strane námestia.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné
radnica rožňava

mestská radnica radnica rožňava

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku radnici dostať ?


radnica sa nachádza uprostred Rožňavy v jej historickom centre, na juhozápadnej strane Námestia baníkov. Na námestí je dostupné parkovanie. V okruhu 300 metrov od radnice nájdete veľa zaujímavých pamiatok.


čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


nad vchodom do súčasnej radnice sa nachádza pamiatková tabuľa, osadená na počesť Františka Rákocziho II. Nápis na pamätnej tabuli na radnici v slovenčine hovorí „Táto budova v r. 1706 až 1707 bola sídlom Františka Rákocziho II. Odtiaľ viedol vojvodcovské a vládne záležitosti odboja počas svojho pobytu v Rožňave.“  V súčasnosti sú priestory radnice využívané na usporiadanie rôznych spoločenských udalostí.


námestiu baníkov dominuje renesančná strážna veža postavená v rokoch 1643 až 1654. Pôvodne bola pristavaná k budove historickej radnice, ktorá sa dodnes nezachovala. Veža vysoká 36,5 metra bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Na južnej strane fasády veže sa nachádza zamurovaná delová guľa na pamiatku tureckých vojen a zrekonštruované slnečné hodiny.


na námestí, hneď vedľa strážnej veže stojí komplex budov Baníckeho múzea. V pivnici múzea je umiestnená Expozícia banských pracovísk spolu s komplexným vybavením banských chodieb. V areáli múzea sa nachádza unikátny parný valec, ktorý je tretí najstarší na svete z roku 1890.


na južnej strane námestia sa na rohu Šafárikovej ulice a Námestia baníkov týči dvojpodlažná budova, ktorá mala v minulosti veľmi dôležité poslanie. Sídlila v nej banská komora, neskôr banský súd a v rokoch 1706 až 1707 sa tu nachádzala Rákocziho mincovňa.


výraznú dominantu severnej strany historického jadra Rožňavy tvorí kostol a kláštor františkánov. Kláštor postavený v roku 1780 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Na mieste starej radnice, zo severnej strany Strážnej veže, vyrástol v roku 1687 jezuitský kostol sv. Františka Xaverského.


najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou zo stredoveku je gotický Kostol Nanebovzatia Panny Márie z konca 13. storočia. Nájdete ho 100 metrov od severnej strany námestia na Betliarskej ulici. Jednou z najvýznamnejších klasicistických stavieb Gemera sa stal evanjelický kostol postavený v rokoch 1783 až 1786. Stojí cca 300 metrov od námestia..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:19:12

bottom of page