top of page
lista s ornamentom.png

gemer - mestská radnica radnica rožňava

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.03.04

mestska-radnica-roznava

.radnica rožňava
.radnica rožňava

press to zoom
.radnica rožňava
.radnica rožňava

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

299 mnm

rožňava

+421 58 777 31 11

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.03.04
gemer - mestská radnica radnica rožňava
.radnica rožňava
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.mestská radnica rožňava - najvýznamnejšou svetskou stavbou stredovekých miest bývala radnica. Rožňava mala menšiu radnicu pôvodne stojacu uprostred námestia pri zvonici. Táto bola zničená požiarom. V roku 1711 bola postavená nová radnica, prestavbou dvoch meštianskych domov na západnej strane námestia.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

.sprievodca


ako sa dá ku radnici dostať ?


radnica sa nachádza uprostred Rožňavy v jej historickom centre, na juhozápadnej strane Námestia baníkov. Na námestí je dostupné parkovanie. V okruhu 300 metrov od radnice nájdete veľa zaujímavých pamiatok.


čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


nad vchodom do súčasnej radnice sa nachádza pamiatková tabuľa, osadená na počesť Františka Rákocziho II. Nápis na pamätnej tabuli na radnici v slovenčine hovorí „Táto budova v r. 1706 až 1707 bola sídlom Františka Rákocziho II. Odtiaľ viedol vojvodcovské a vládne záležitosti odboja počas svojho pobytu v Rožňave.“  V súčasnosti sú priestory radnice využívané na usporiadanie rôznych spoločenských udalostí.


námestiu baníkov dominuje renesančná strážna veža postavená v rokoch 1643 až 1654. Pôvodne bola pristavaná k budove historickej radnice, ktorá sa dodnes nezachovala. Veža vysoká 36,5 metra bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Na južnej strane fasády veže sa nachádza zamurovaná delová guľa na pamiatku tureckých vojen a zrekonštruované slnečné hodiny.


na námestí, hneď vedľa strážnej veže stojí komplex budov Baníckeho múzea. V pivnici múzea je umiestnená Expozícia banských pracovísk spolu s komplexným vybavením banských chodieb. V areáli múzea sa nachádza unikátny parný valec, ktorý je tretí najstarší na svete z roku 1890.


na južnej strane námestia sa na rohu Šafárikovej ulice a Námestia baníkov týči dvojpodlažná budova, ktorá mala v minulosti veľmi dôležité poslanie. Sídlila v nej banská komora, neskôr banský súd a v rokoch 1706 až 1707 sa tu nachádzala Rákocziho mincovňa.


výraznú dominantu severnej strany historického jadra Rožňavy tvorí kostol a kláštor františkánov. Kláštor postavený v roku 1780 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Na mieste starej radnice, zo severnej strany Strážnej veže, vyrástol v roku 1687 jezuitský kostol sv. Františka Xaverského.


najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou zo stredoveku je gotický Kostol Nanebovzatia Panny Márie z konca 13. storočia. Nájdete ho 100 metrov od severnej strany námestia na Betliarskej ulici. Jednou z najvýznamnejších klasicistických stavieb Gemera sa stal evanjelický kostol postavený v rokoch 1783 až 1786. Stojí cca 300 metrov od námestia.1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:03:17

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page