lista s ornamentom.png

GEMER - RADNICA ROŽŇAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Radnica Rožňava
Radnica Rožňava

Radnica Rožňava
Radnica Rožňava

1/1
icon_STARS 5.0.png

RADNICA ROŽŇAVA - najvýznamnejšou svetskou stavbou stredovekých miest bývala radnica. Rožňava mala menšiu radnicu pôvodne stojacu uprostred námestia pri zvonici. Táto bola zničená požiarom. V roku 1711 bola postavená nová radnica, prestavbou dvoch meštianskych domov na západnej strane námestia.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

299 mnm

ROŽŇAVA

+421 58 777 31 11

icon_HOME.png

SK.16.03.04

RADNICA ROŽŇAVA

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.03.04
GEMER - RADNICA ROŽŇAVA
Radnica Rožňava
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 8:23:09

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti 

neprístupná

POPLATOK ZA VSTUP

neprístupná

Verejnosti 

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku radnici dostať ?


Radnica sa nachádza uprostred Rožňavy v jej historickom centre, na juhozápadnej strane Námestia baníkov. Na námestí je dostupné parkovanie. V okruhu 300 metrov od radnice nájdete veľa zaujímavých pamiatok.


Čo všetko môžete na radnici a jej okolí vidieť ?


Nad vchodom do súčasnej radnice sa nachádza pamiatková tabuľa, osadená na počesť Františka Rákocziho II. Nápis na pamätnej tabuli na radnici v slovenčine hovorí „Táto budova v r. 1706 až 1707 bola sídlom Františka Rákocziho II. Odtiaľ viedol vojvodcovské a vládne záležitosti odboja počas svojho pobytu v Rožňave.“  V súčasnosti sú priestory radnice využívané na usporiadanie rôznych spoločenských udalostí.


Námestiu baníkov dominuje renesančná strážna veža postavená v rokoch 1643 až 1654. Pôvodne bola pristavaná k budove historickej radnice, ktorá sa dodnes nezachovala. Veža vysoká 36,5 metra bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková. Na južnej strane fasády veže sa nachádza zamurovaná delová guľa na pamiatku tureckých vojen a zrekonštruované slnečné hodiny.

Na námestí, hneď vedľa strážnej veže stojí komplex budov Baníckeho múzea. V pivnici múzea je umiestnená Expozícia banských pracovísk spolu s komplexným vybavením banských chodieb. V areáli múzea sa nachádza unikátny parný valec, ktorý je tretí najstarší na svete z roku 1890.


Na južnej strane námestia sa na rohu Šafárikovej ulice a Námestia baníkov týči dvojpodlažná budova, ktorá mala v minulosti veľmi dôležité poslanie. Sídlila v nej banská komora, neskôr banský súd a v rokoch 1706 až 1707 sa tu nachádzala Rákocziho mincovňa.

Výraznú dominantu severnej strany historického jadra Rožňavy tvorí kostol a kláštor františkánov. Kláštor postavený v roku 1780 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Na mieste starej radnice, zo severnej strany Strážnej veže, vyrástol v roku 1687 jezuitský kostol sv. Františka Xaverského.

Najstaršou zachovanou sakrálnou stavbou zo stredoveku je gotický Kostol Nanebovzatia Panny Márie z konca 13. storočia. Nájdete ho 100 metrov od severnej strany námestia na Betliarskej ulici. Jednou z najvýznamnejších klasicistických stavieb Gemera sa stal evanjelický kostol postavený v rokoch 1783 až 1786. Stojí cca 300 metrov od námestia.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png