top of page
lista s ornamentom.png

gemer - ochtinská aragonitová jaskyňa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.53

ochtinska-aragonitova-jaskyna

.ochtinská aragonitová jaskyňa
.ochtinská aragonitová jaskyňa

press to zoom
.ochtinská aragonitová jaskyňa
.ochtinská aragonitová jaskyňa

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

669 mnm

-

+421 58 488 10 51

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.53
gemer - ochtinská aragonitová jaskyňa
.ochtinská aragonitová jaskyňa
.zberateľská kovová minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.16.11.000xx
gemer - ochtinská aragonitová jaskyňa
7,40 €


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.ochtinská aragonitová jaskyňa - európsky unikát, perla slovenských jaskýň. Ochtinská aragonitová jaskyňa patrí medzi najznámejšie a najslávnejšie jaskyne Slovenska, a je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Európe, a jednou z troch na celom svete. Nečudo, veď výzdoba Ochtinskej aragonitovej jaskyne patrí k najvzácnejším na svete.

.otváracie doby

apr - máj

jún - aug

sep - okt

09:30 - 14:00

09:00 - 16:00

09:30 - 14:00 

.poplatok za vstup

6,00 €

5,00 €

5,00 €

3,00 €

3,00 €

dospelí

študenti

seniori

deti

zťp

.sprievodca


ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom Rudohorí, v katastri obce Ochtiná. Je jedinou sprístupnenou aragonitovou jaskyňou v Európe a jednou z troch na svete. Ďalšie dve jaskyne sú v Mexiku a v Argentíne.

Z obce Ochtiná vedie prístupová cesta k vrchu Hrádok. K jaskyni sa dostanete tiež ak sa vydáte po ceste ktorá vedie z Jelšavy smerom do obce Štítnik. Na vrchu Hrádok sa nachádza odbočka k jaskyni. Parkovisko je približne 300 m od jaskyne. K jaskyni vedie chodník len s miernym prevýšením.


o jaskyni


dĺžka jej sprístupnenej časti je 230 metrov. Vchod do jaskyne je dlhý 144 metrov, výškový rozdiel je 19 metrov za pomoci 104 schodov. Celková dĺžka jaskyne je 300 metrov, teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2 ºC do 7,8 ºC. Prehliadka jaskyne trvá 40 minút.


ochtinská aragonitová jaskyňa je ytvorená kryštalickými vápencami a ankeritmi. Jej vnútro je z minerálu aragonitu, ktorej výzdobu netvoria klasické stalagmity a stalaktity, ale trsovité a kríčkovité útvary. Aragonit je v jaskyni zastúpený v 3 generáciách, v obličkovej (vek asi 138 tisíc rokov), ihlicovej ktorá je najrozšírenejšia (13 tisíc rokov) a špirálovitej. Aragonit druhej generácie stále dorastá. V jaskyni možno obdivovať širokú paletu aragonitových útvarov, ako sú trsy, kríčky, vejáriky, ihlice, rôzne obličkovité tvary či mimoriadne obľúbené „železné kvety“.


najkrajší priestor jaskyne je sieň Mliečnej dráhy pomenovanej po veľkej dlhej pukline na strope,. Tá je vyplnená množstvom bielych aragonitových strapcov pripomínajúcich hviezdy na mliečnej dráhe. Za pozornosť stojí aj Hviezdna sieň, Oválna chodba, Mramorova sieň a Hlboký dom. Bohatosť a rôznorodosť výzdoby robí Ochtinskú aragonitovú jaskyňu unikátnou v porovnaní s jaskyňami tohto druhu vo svete.

Výzdoba v Ochtinskej Aragonitovej jaskyni sa neustále mení a stále pribúdajú nové a nové kryštály, samozrejme veľmi pomaly. Unikátna výzdoba dostala Ochtinskú aragonitovú jaskyňu aj na slávny zoznam Svetového prírodného dedičstva UNESCO.


história


vznikla pred mnohými rokmi zvetrávaním podzemných priestorov a presakujúcou podzemnou vodou. Aragonitová výzdoba vznikala počas hydrochemických a klimatických pomerov v uzavretých podzemných dutinách pod zemou.


jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne Kapusta. Objavili sa obrovské priestory, a tak sa začali prieskumné práce jaskyne. Sprístupňovacie práce sa začali v roku 1966 razením prístupovej štôlne dlhej 145 metrov. Tá umožnila jaskyňu otvoriť jaskyňu pre verejnosť v roku 1972.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 15:59:48

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page