lista s ornamentom.png

GEMER - PRVÉ SLOVENSKÉ GYMNÁZIUM REVÚCA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Prvé slovenské gymnázium Revúca
Prvé slovenské gymnázium Revúca

Prvé slovenské gymnázium Revúca
Prvé slovenské gymnázium Revúca

1/1
icon_STARS 5.0.png

PRVÉ SLOVENSKÉ GYMNÁZIUM REVÚCA - v roku 1862 založila slovenská evanjelická inteligencia Slovenské evanjelické a. v. gymnázium v Revúcej. Brány tohto gymnázia, známeho ako Prvé slovenské gymnázium, sa otvorili 16. septembra 1862. Toto gymnázium bolo prvou strednou školou v Uhorsku, na ktorej sa vyučovalo v slovenskom jazyku.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

319 mnm

REVÚCA

+421 58 28 515 58

icon_HOME.png

SK.16.02.02

PRVÉ SLOVENSKÉ GYMNÁZIUM REVÚCA

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.02.02
GEMER - PRVÉ SLOVENSKÉ GYMNÁZIUM REVÚCA
Prvé slovenské gymnázium Revúca
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. júna 2021, 18:16:25

OTVÁRACIE DOBY

Január - Jún

Júl - August

September - December

08:00 - 16:00

08:00 - 18:00

08:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,50 €

zadarmo

1,50 €

1,50 €

Dospelí

Študenti 6-26r.

Deti do 6r.

Seniori

ZŤP

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku gymnáziu dostať ?


Nájdete ho v juhovýchodnej časti mesta na Železničnej ulici, 300 metrov južne od mestského úradu kde nájdete aj parkovisko.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Historický prínos tejto vzácnej vzdelávacej inštitúcie v dejinách slovenského národa dnes pripomína stála muzeálna expozícia sprístupnená v pôvodnom dome Prvého slovenského gymnázia. V tejto rokokovej kúrii sú okrem originálnych dokumentov a obrazov umiestnené aj predmety kultúrnej hodnoty mesta a regiónu.

V súčasnosti v budove sídli aj Turistické informačné centrum. Súčasťou areálu Prvého slovenského gymnázia je Park slovenských národovcov, v ktorom sú dve bronzové busty profesorov gymnázia Ivana Branislava Zocha a Samuela Ormisa.


Trochu z histórie


Na gymnáziu sa vo všetkých vyučovacích predmetoch vyučovalo a od roku 1868 aj maturovalo v slovenskom jazyku. Škola bola založená a udržiavaná len zo zbierok a milodarov slovenského ľudu. Počas dvanástich rokov existencie gymnázia na ňom študovalo 566 študentov takmer zo všetkých kútov Slovenska, z ktorých sa mnohí stali dôležitou súčasťou národných dejín Martin Kukučín, Miloslav Hodža, Vladimír Hurban, Samuel Daxner, Jozef Škultéty, Jur Janoška, Ľudovít Vladimír Rizner a iní.

V období silnejúceho národného útlaku v rokoch 1871 až 1873 bola postavená nová budova Prvého slovenského gymnázia. Za hlavný cieľ popri kvalitnej výučbe v slovenčine, bolo zabrániť odnárodňovaniu slovenskej mládeže a pripravovať do budúcnosti národne uvedomelú inteligenciu. Táto unikátna inštitúcia však mohla existovať len vďaka zbierkam a darom slovenského obyvateľstva. Na pôde gymnázia pôsobilo mnoho významných predstaviteľov slovenského národa, ktorí vyvíjali bohatú osvetovú činnosť Štefan Marko Daxner, Ján Francisci, Matej Nandrássy, ako i profesori Július Botto, Jozef Kvetoslav Holub, Samuel Ormis, August Horislav Škultéty, Karol Viest, Ivan Branislav Zoch a mnoho ďalších.

Takáto činnosť a nadšenie sa však nepáčila vtedajšej vládnej garnitúre v Uhorsku, a po obvineniach rôzneho druhu bolo gymnázium v roku 1874 násilne zatvorené.


V roku 1997, v deň 135. výročia založenia Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, po rozsiahlej rekonštrukcii novšej budovy, škola opäť ožila. Stala sa sídlom školy Prvého slovenského literárneho gymnázia s celoslovenskou pôsobnosťou s rozšírenou výukou slovenského jazyka a literatúry. Prvé slovenské literárne gymnázium sa počas svojej existencie zameriavalo aj na špecifické predmety, ako napríklad literárno-dramatická tvorba a vo zvýšenej miere vyučovalo aj slovenčinu a literatúru. Podľa vlastných údajov tiež ako jedná stredná škola v SR vyučovala základy žurnalistiky.


Prvé slovenské literárne gymnázium, ktoré v Revúcej fungovalo od roku 1997, definitívne v súčasnosti  končí svoju existenciu. Po úbytku žiakov sa v škole skončil boj o prežitie. Prázdnu budovu, ktorá je od roku 2018 opustená, chce kraj v budúcnosti využiť ako interaktívne múzeum.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png