rotunda sv margity šivetice | xplór #srdcomposlovensku
top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

253 mnm

šivetice

+421 58 448 20 04

.rotunda svätej margity šivetice - rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej sa nachádza nad obcou Šivetice. Je najväčšou románskou rotundou na Slovensku. Bol postavený v prvej polovici 13. storočia, Kostol nie je prístupný verejnosti, pokračuje jeho obnova.

.otváracie doby

rezervácia prehliadky 

vopred

.poplatok za vstup

symbolické

rotunda svätej margity šivetice

rotunda sv margity šivetice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Šivetice ležia 7 km južným smerom, na ceste z Jelšavy na Tornaľu. Uprostred obce je odbočka smerom k obecnému úradu. Od neho 300 metrov severne pri cintoríne uvidíte stáť rotundu.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


šivetická rotunda je výnimočná vo viacerých ohľadoch, je postavená z tehly a svojím priemerom presahujúcim 11m patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Kostol je obohnaný múrom a vstupnou bránou, nachádza sa pri ňom samostatná murovaná zvonica v barokovom slohu z roku 1750. Kult svätej Margity Antiochijskej posilnil v Uhorsku kráľ Ondrej II., keď sa vrátil z krížovej výpravy do Svätej zeme a priniesol odtiaľ aj relikviu sv. Margity.


najcennejšia je románska výmaľba svätyne s jednotlivými výjavmi o živote a umučení sv. Margity. Margita bola mladá kresťanky z mesta Antiochia v Sýrii. Keď sa odmietla vydať za miestneho vládcu Olybria, ktorý ju nútil vzývať pohanských bohov, tento ju dal uväzniť a mučiť. Keďže sa ani potom nevzdala kresťanskej viery, Olybrius ju dal sťať.


šivetice sa stali najznámejšou hrnčiarskou dedinou v údolí rieky Muráň. Pri výrobe využívali miestnu kvalitnú hlinu a šivetická keramika ako džbány, vázy, signálne píšťaly, rozmerné misy, sa stala známou v celom Rakúsko-Uhorsku.


pár tipov pre turistov v okolí


ochtinská aragonitová jaskyňa - 15 km severne cez Jelšavu. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


vodný hrad v štítniku - 22 km severovýchodne od Šivetíc cez Jelšavu, pôvodne slúžil ako významná protiturecká pevnosť chránená rozsiahlymi močariskami. Turci ho ale nakoniec dobili, neskôr tu sídlila uhorská šľachta. V 19. storočí sa časť hradu prestavala na kaštieľ. Dodnes sa v blízkosti kaštieľa zachovali niektoré pevnostné prvky pôvodného hradu.


gombasecká jaskyňa - kvapľová jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase, v chotári obce Slavec v okrese Rožňava, 16 km juhovýchodne od Rožňavy. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.


krásnohorská jaskyňa - 13 km východne od Rožňavy, má dĺžku 1556 m. Prehliadková trasa pre návštevníkov je dlhá 450 m a vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú.


kaštieľ v betliari - 7 km severne nad Rožňavou. Najnavštevovanejší kaštieľ juhovýchodného Slovenska. Nachádza sa v obci Betliar. Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený hrad so štyrmi nárožnými vežami.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:18:25

bottom of page