top of page
lista s ornamentom.png

gemer - rozhľadňa maginhrad

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.19

rozhladna-maginhrad

.rozhľadňa maginhrad
.rozhľadňa maginhrad

press to zoom
.rozhľadňa maginhrad
.rozhľadňa maginhrad

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

420 mnm

-

+421 47 569 51 72

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.19
gemer - rozhľadňa maginhrad
.rozhľadňa maginhrad
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.rozhľadňa maginhrad - na Slovensku je momentálne okolo 150 verejne prístupných rozhľadní. Viacero je ich už zaniknutých, viaceré sú naplánované, alebo už je rozbehnutá výstavba nových. Každá rozhľadňa ponúka pohľady na svoje okolie, takže ak chcete spoznať Slovensko, treba sa z nich postupne naň pozrieť zo všetkých. 17 m vysoká rozhľadňa na vrchu Maginhrad, poskytuje za dobrého počasia výhľady od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu je možné dovidieť až do Maďarska.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

.sprievodca


ako sa dá ku rozhľadni dostať ?


maginhrad to je názov vrchu v pohorí Revúcka vrchovina medzi obcami Nižný Skálnik a Veľké Teriakovce, ale je to aj názov hradu, ktorý sa v minulosti na tomto vrchu rozprestieral. Predpokladá sa, že šlo o drevený hrad, a že ho svojho času využívali husiti.


maginhrad to je ale aj názov rozhľadne, ktorá sa nachádza v juhovýchodnej časti pôvodného hradného areálu, ktorý sa nachádzal v období stredoveku na vrchole kopca Maginhrad. Rozhľadňa je umiestnená v nadmorskej výške 430 metrov nad morom. Pretože je Maginhrad archeologickou lokalitou, bola pri výstavbe murovanej časti rozhľadne pre neprístupný terén použitá lesná lanovka a jej zmontované drevené konštrukcie na vrchol kopca postupne prepravili vrtuľníkom.


na Maginhrad vedú značené turistické chodníky z Veľkých Teriakoviec a Horných Zahoran, a tiež rozprávkový náučný chodník „Po stopách Maginhradu“, ktorého východiskom je obec Nižný Skálnik, a ktorý návštevníka zoznámi s dejinami i prírodnými pomermi oblasti. Trasa náučného chodníka „Po stopách Maginhradu“ je dlhá 6,5 kilometra s 12 zastaveniami, ktoré postupne odkrývajú bájnu povesť o Maginhrade. Pozrite si drevené sochy kňažnej Magy, obra Ivora strážiaceho tajomstvá, ale aj bájny stôl, za ktorým sedeli bájni Maginhradskí rytieri.


povesti


„ k hradu Maginhrad sa viaže povesť, podľa ktorej sa tu pravidelne zjavuje husitský vojvodca Jan Jiskra z Brandýsa a spoločne so svojím vojskom v plnej zbroji pije v tajných sieňach hradu „Božiu krv“.


traduje sa aj to, že práve Maginhrad bol miestom zástavky palatína Wesselényho na jeho ceste z Fiľakovského hradu na Muráň za svojou milou Máriou Széchyovou, legendárnou „Muránskou Venušou“.


pár tipov pre turistov v okolí


divín - 53 km západne pri vodnej nádrži Ružiná. Ide o zrúcaninu gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín. Hrad bol postavený niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.


hrad modrý kameň - 72 km západne od Maginhradu, cestou cez Lučenec, goticko-renesančný hrad pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia, ktorý je postavený nad rovnomenným mestom v nadmorskej výške asi 315 m n. m.. Národná kultúrna pamiatka.


vodopád bystrého potoka - 59 km severozápadne od Maginhradu, národná prírodná pamiatka a chránený krajinný výtvor nachádzajúci sa v katastrálnom území mesta Hriňová, v hornej časti Bystrého potoka južne až juhovýchodne od Poľany, pod sedlom Priehlbina vo výške 983 m n. m. Výška padajúcej vody je okolo 20 m.


ochtinská aragonitová jaskyňa - pamiatka UNESCO, sa nachádza 62 km severovýchodne od Maginhradu v Ochtinskom kryptokrase. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:01:16

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page