lista s ornamentom.png

GEMER - NÁDRŽ TEPLÝ VRCH

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Nádrž Teplý Vrch
Nádrž Teplý Vrch

Nádrž Teplý Vrch
Nádrž Teplý Vrch

1/1
icon_STARS 5.0.png

VODNÁ NÁDRŽ TEPLÝ VRCH - sa nachádza v Slovenskom rudohorí medzi obcami Teplý Vrch a Budikovany. Príjemné prostredie, nádherná príroda a najmä označenie najteplejšia vodná plocha na Slovensku láka návštevníkov.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

213 mnm

-

+421 47 20 10 133

icon_HOME.png

SK.16.00.17

VODNÁ NÁDRŽ TEPLÝ VRCH

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.00.17
GEMER - NÁDRŽ TEPLÝ VRCH
Nádrž Teplý Vrch
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 8:10:00

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

Dospelí

Deti

SPRIEVODCA


Vodná nádrž Teplý vrch vznikla na rieke Blh medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany, neďaleko Rimavskej Soboty. Voda vo Vodnej nádrži Teplý vrch dosahuje tie najvyššie teplotné hodnoty, preto sa označuje aj za najteplejšiu vodnú plochu na Slovensku.

V súčasnosti je obľúbeným miestom na rekreáciu turistov z blízkeho i ďalekého okolia. Vodná nádrž bola uvedená do prevádzky v roku 1980 za účelom zavlažovať poľnohospodárske plochy. S úpadkom poľnohospodárstva zmizol aj jej pôvodný účel. Územie v roku 2010 postihli záplavy a práve vodná nádrž pomáhala vodu regulovať.


Každý si nájde niečo pre seba


Dnes je nádrž využívaná na rekreáciu, oddych a rybolov. Vodná nádrž je obľúbeným miestom mladých so záľubou vo vodných športoch. Od windsurfingu až po vodné bicykle. Areál myslel aj na najmenších. Je vybavený množstvom detských atrakcií. Samozrejmosťou sú tu plochy na volejbal, futbal ako aj tenis. Na letnú rekreáciu sa využíva najmä východné pobrežie vodnej nádrže, kde návštevníkom slúži piesočnatá pláž, kemping, chata, množstvo ubytovacích kapacít, reštauračné zariadenia a požičovňa športových potrieb. V letnej sezóne sa uskutočňujú pri priehrade viaceré kultúrne podujatia, napr. rockové koncerty. Menej rušná severozápadná zátoka je hniezdiskom vodného vtáctva a vedie okolo nej náučný chodník. Táto časť je vhodná aj pre priaznivcom birdwatchingu. Juhozápadný breh susedí s chránenou lokalitou Malá obora. Rastú tu štyri druhy cudzokrajných drevín hykórií. Umelo vybudovaná nádrž je aj útočisko pre mnohé vzácne druhy vodného vtáctva. V okolí nádrže je príroda vhodná na turistiku a cykloturistiku. Priamo nad vodnou nádržou Teplý vrch sa objavujú náznaky jedinečnej krasovej krajiny nazvanej Drienčanský kras. Toto územie je plné atraktívnych skvostov prírody, historických pamiatok, jaskýň.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png