top of page

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

277 mnm

štítnik

+421 58 788 37 90

.vodný hrad štítnik – kedysi významné mestečko, dnes už dedinka, prekvitalo aj vďaka baníctvu, ktorému sa tu miestny vo veľkom venovali. Ale nie je to jediné, čo preslávilo Štítnik. Bol tu postavený vodný hrad, ktorý sa zachoval dodnes, i keď s malými i väčšími úpravami.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

vodný hrad štítnik

vodný hrad štítnik

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


cesta na vodný hrad


vodný hrad sa nachádza priamo v obci Štítnik. Parkovanie je možné priamo pred areálom hradu. Hrad je trvalo zatvorený ale je prístupný zvonku, napriek tomu to v jeho okolí žije. Uskutočňujú sa tu rôzne podujatia pre všetky vekové skupiny, je vyhľadávanou lokalitou pre mladých.


história vodného hradu


vodný hrad v tejto malej baníckej dedinke bol postavený rodom Bebekovcov v 15.storočí. O hrade sa hovorilo už v 13.storočí, ale Bebekovci dostali povolenie od kráľa na stavbu, prípadne prestavbu objektu až v roku 1432. Volá sa preto vodný hrad, lebo bol obklopený a chránený veľkými močariskami. Predstavoval tiež ochranu proti Turkom v podobe protitureckej pevnosti, ktorá sa javila ako neprekonateľná. V roku 1577 prišla požiadavka na prebudovanie hradu z dôvodu, že hrad im pripadal zastaralý a obávali sa, že ich neuchráni pred nájazdmi. Počas prestavby sa zosilnili vonkajšie opevnenie za pomoci veľkých okrúhlych delostreleckých bášt. Pozorovaciu hranolovú vežu zvýšili drevenou nadstavbou. Napriek pevnosti, hrad nakoniec Turci dobyli. Ked turecké vpády pominuli, v hrade sídlili Balogovci, Pongrácovci, Bakošovci, Rákocziovci až kým hrad nakoniec zničili protihabsburské stavovské povstania. Nakoniec sa hrad premenil na zrúcaninu. V 19.storočí prebehla rekonštrukcia vďaka baníckej rodine Sárkányi. Hrad sa zmenil na kaštieľ. V okolí kaštieľa vidieť niektoré prvky ešte z pôvodného hradu. Exteriér, ale hlavne interiér hradu sa zmenili na nepoznanie. V roku 1940 zasiahol baštu požiar, po ktorom vyhorela. Následne po 2.svetovej vojne sa hrad využívala ko sódovkáreň, a neskôr ho prebudovali na kuchyňu a jedáleň pre tamojšie učilište. Od roku 2016 hrad patrí obci Štítnik.


zachovaný popis o hrade


hrad mal jeden kamenný dom, ktorý patril sedmihradskému vojvodovi – Rákoczimu, ktorý ho rád a často navštevoval. Do domu viedlo drevené schodisko. Píše sa to v zachovanom popise z roku 1643 a 1649. K hradu patril aj Horný dom, ktorý patril rodine Sztárayovcov. Horný dom bol opustený a využíval sa ako sklad potravín. V popise sa spomínajú aj ďalšie objekty okolo hradu – rybník, maštaľ, stodola, sladovňa či hámor.


ďalší popis o hrade sa zachoval v inventári z roku 1683, kde sa spomínal, že od vstupnej brány napravo sa nachádzal veľký rondel a po celom obvode hradieb bola drevená ochodza.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:18:51

bottom of page