top of page
lista s ornamentom.png

gemer - vysoká pec sirk

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.16.00.20

vysoka-pec-sirk

.vysoká pec sirk
.vysoká pec sirk

press to zoom
.vysoká pec sirk
.vysoká pec sirk

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: gemer a slovenský kras
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

343 mnm

-

+421 58 488 13 73

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.16.00.20
gemer - vysoká pec sirk
.vysoká pec sirk
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.vysoká pec sirk - obec Sirk bola kedysi dobre známa ťažbou a spracovaním železnej rudy. Tieto časy pripomína vysoká pec, ktorá kedysi bola súčasťou historickej huty z 19. storočia. Železo, ktoré sa tu vyrábalo, bolo vyvážané do Maďarska i Rakúska. Pec na železo ktorej torzo zostalo predstavuje významnú technickú pamiatku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

.sprievodca


ako sa dá ku peci dostať ?


obec Sirk nájdete približne v polovici cesty medzi Hnúšťou a Jelšavou. Po odbočke smerom na Sirk leží asi 3 km severne. Vysokú pec uvidíte 100 metrov od hlavnej cesty, v časti obce Sirk Červeňany.


čo všetko môžete pri peci a jej okolí vidieť ?


Vysoká pec z obdobia Uhorska v Sirku, ktorej železnú rudu dodávali blízke železorudné bane v Železníku a v Rákoši, je na súčasné pomery celkom dobre zachovaná. Patrí medzi tri najvýznamnejšie technické pamiatky na železnej trase Gemerom. Vysoká pec mala pôvodne výšku až 14 metrov s užitočným objemom 40 m3. Je postavená z lomového kameňa na štyroch mohutných pilieroch o pôdoryse približne 4 x 4 metre. Bola v prevádzke v rokoch 1871 až 1903. Ako kultúrnu pamiatku ju v roku 1970 obnovilo Slovenské technické múzeum.


nájdete tu informačnú tabuľu, ktorá vás poinformuje o histórii železiarní na Slovensku.


pár tipov pre turistov v okolí


hrad rákoš - 5 km východne od Sirku, vznikol v 13. storočí po vpáde Tatárov aby strážil hranicu v prípade podobných útokov. Podobný útok sa už ale neuskutočnil takže bol hrad v 15. storočí zbúraný. Do dnešných čias sa zachovali len zvyšky obytného paláca a obvodových múrov.


stredoveký kostolík v rákoši - Dominantou a zároveň najvzácnejšou pamiatkou obce Rákoš je stredoveký románsko-gotický kostolík na návrší nad dedinou, postavený v polovici 13. storočia. Ako jedna z mála románskych stavieb na Slovensku sa zachoval v takmer pôvodnej stredovekej podobe.


románska rotunda v šiveticiach - 15 km západne od Sirku. Nenápadná rotunda v malej obci Šivetice má prekvapujúce prvenstvo. Je to najväčšia rotunda románskeho typu nielen na Slovensku ale aj v strednej Európe. Postavená bola v 13. storočí a v roku 2009 sa dostala aj na slovenskú známku. Maľby v interiéry predstavujú najstarší zachovaný posvätný príbeh vo výtvarnom umení na Slovensku.


ochtinská aragonitová jaskyňa - 23 km východne cez Jelšavu. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


vodný hrad v štítniku - 30 km východne od Sirku pôvodne slúžil ako významná proti turecká pevnosť chránená rozsiahlymi močariskami. Turci ho ale nakoniec dobili, neskôr tu sídlila uhorská šľachta. V 19. storočí sa časť hradu prestavala na kaštieľ. Dodnes sa v blízkosti kaštieľa zachovali niektoré pevnostné prvky pôvodného hradu.


1/33
  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

5. mája 2022, 16:01:09

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page