lista s ornamentom.png

GEMER - VYSOKÁ PEC SIRK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Vysoká pec Sirk
Vysoká pec Sirk

Vysoká pec Sirk
Vysoká pec Sirk

1/1
icon_STARS 5.0.png

VYSOKÁ PEC SIRK - obec Sirk bola kedysi dobre známa ťažbou a spracovaním železnej rudy. Tieto časy pripomína vysoká pec, ktorá kedysi bola súčasťou historickej huty z 19. storočia. Železo, ktoré sa tu vyrábalo, bolo vyvážané do Maďarska i Rakúska. Pec na železo ktorej torzo zostalo predstavuje významnú technickú pamiatku.

REGIÓN: ► GEMER 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

343 mnm

-

+421 58 488 13 73

icon_HOME.png

SK.16.00.20

VYSOKÁ PEC SIRK

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.16.00.20
GEMER - VYSOKÁ PEC SIRK
Vysoká pec Sirk
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 8:15:24

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku peci dostať ?


Obec Sirk nájdete približne v polovici cesty medzi Hnúšťou a Jelšavou. Po odbočke smerom na Sirk leží asi 3 km severne. Vysokú pec uvidíte 100 metrov od hlavnej cesty, v časti obce Sirk Červeňany.


Čo všetko môžete pri peci a jej okolí vidieť ?


Vysoká pec z obdobia Uhorska v Sirku, ktorej železnú rudu dodávali blízke železorudné bane v Železníku a v Rákoši, je na súčasné pomery celkom dobre zachovaná. Patrí medzi tri najvýznamnejšie technické pamiatky na železnej trase Gemerom. Vysoká pec mala pôvodne výšku až 14 metrov s užitočným objemom 40 m3. Je postavená z lomového kameňa na štyroch mohutných pilieroch o pôdoryse približne 4 x 4 metre. Bola v prevádzke v rokoch 1871 až 1903. Ako kultúrnu pamiatku ju v roku 1970 obnovilo Slovenské technické múzeum.

Nájdete tu informačnú tabuľu, ktorá vás poinformuje o histórii železiarní na Slovensku.


Pár tipov pre turistov v okolí


Hrad Rákoš - 5 km východne od Sirku, vznikol v 13. storočí po vpáde Tatárov aby strážil hranicu v prípade podobných útokov. Podobný útok sa už ale neuskutočnil takže bol hrad v 15. storočí zbúraný. Do dnešných čias sa zachovali len zvyšky obytného paláca a obvodových múrov.


Stredoveký kostolík v Rákoši - Dominantou a zároveň najvzácnejšou pamiatkou obce Rákoš je stredoveký románsko-gotický kostolík na návrší nad dedinou, postavený v polovici 13. storočia. Ako jedna z mála románskych stavieb na Slovensku sa zachoval v takmer pôvodnej stredovekej podobe.


Románska rotunda v Šiveticiach - 15 km západne od Sirku. Nenápadná rotunda v malej obci Šivetice má prekvapujúce prvenstvo. Je to najväčšia rotunda románskeho typu nielen na Slovensku ale aj v strednej Európe. Postavená bola v 13. storočí a v roku 2009 sa dostala aj na slovenskú známku. Maľby v interiéry predstavujú najstarší zachovaný posvätný príbeh vo výtvarnom umení na Slovensku.


Ochtinská aragonitová jaskyňa - 23 km východne cez Jelšavu. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Aragonitová výplň vznikla za špecifických pomerov v uzavretých podzemných dutinách. Pre jaskyňu je príznačná absencia netopierov.


Vodný hrad v Štítniku - 30 km východne od Sirku pôvodne slúžil ako významná proti turecká pevnosť chránená rozsiahlymi močariskami. Turci ho ale nakoniec dobili, neskôr tu sídlila uhorská šľachta. V 19. storočí sa časť hradu prestavala na kaštieľ. Dodnes sa v blízkosti kaštieľa zachovali niektoré pevnostné prvky pôvodného hradu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png