top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

134 mnm

hokovce

+421 36 749 14 39

kaštieľ kráľovičová hokovce - neskorobarokový kaštieľ, po jeho rekonštrukcii dnes moderný rodinný hotel v tesnom susedstve známeho kúpeľného mesta Dudince.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

verejnosti neprístupné

kaštieľ hokovce

kaštieľ hokovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


bývalý kaštieľ v miestnej časti Kráľovičová stojí v blízkosti známych liečebných kúpeľov Dudince, ktoré ležia asi 2 km severovýchodne od Hokoviec, pri peknom lesoparku, 30 km východne od Levíc a približne 13 km od hraníc s Maďarskom.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


kedysi samostatná obec Kráľovičová dnes patrí k Hokovciam. Roku 1466 bola obec spustošená, neskôr pripadla Földváryovcom. Títo tu postavili kaštieľ, okolo ktorého vysadili hodnotný anglický park. Kaštieľ bol v rokoch 1763 a 1830 klasicisticky upravený. V rokoch 2009 a 2010 bol kaštieľ zrenovovaný.


hokovský rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla bol postavený v roku 1260 v gotickom štýle prestavaný bol v polovici 15. storočia a zbarokizovaný v 1. polovici 18. storočia. Viackrát vyhorel, ale vždy ho opravili. Neskoro klasicistická kúria aj socha sv. Jána Nepomuckého pochádzajú z polovice 19. storočia.


pár tipov pre turistov v regióne Hont


územie Hontu sa nachádza na rozhraní stredného a západného Slovenska, na pomedzí južnej časti banskobystrického a východnej časti nitrianskeho kraja.


minerálne pramene dudince – 4 km severne od Hokoviec. V 18. storočí sa už spomínajú prameňové jazierka a liečivý účinok vody na črevné a očné ochorenia. Pramenitá voda je Indikovaná hlavne proti chorobám pohybového ústrojenstva a proti nervovým chorobám. Úspešná je aj liečba srdcových a cievnych chorôb, vysokého krvného tlaku, niektorých kožných a ženských chorôb a chorôb dýchacích ciest.


brhlovce - skalné obydlia - sú jednou z 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Nachádzajú sa v malej hontianskej dedinke Brhlovce v levickom okrese, približne 21 km severozápadne od Hokoviec. Podľa miestnej tradície vznikali ešte za čias tureckých výbojov. Obytné miestnosti domov pitvor, kuchyňa a izba aj letná kuchyňa sú v skale zariadené tak, aby hodnoverne priblížili atmosféru živej domácnosti a ukázali vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec i širšieho regiónu Tekova a Hontu.


hrad čabraď - je zrúcanina hradu sa pri obci Čabradský Vrbovok, 20 km severovýchodne. Bol postavený v 13. storočí za účelom ochrany ciest vedúcich k banským mestám. Čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov (užoviek) na území Slovenska. K hradu vedie cca 5km dlhá značená turistická trasa z obcí Kostolný Vrch alebo Čabradský Vrbovok alebo ale aj asfaltová cesta.


vodný mlyn bohunice – 30 km severne od Hokoviec, 10 km nad Brhlovcami. v Tekova a Honte má mlynárstvo svoje počiatky od feudálneho stredoveku vďaka tomu, že tieto regióny sú obilninárskymi oblasťami s dostatkom vhodných vodných tokov. Po stáročia, až do konca 19. storočia boli tunajšie mlyny poháňané mechanickou silou vody, pomocou vodného kolesa. Potrebnú vodu k ním privádzal náhon, odrazený od potoka asi 200 m nad mlynom. Dnes môže návštevník vidieť jednu kompletnú kamennú mleciu sústavu na šrotovanie s jedným veľkým dreveným vodným kolesom.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:05:00

bottom of page