top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

155 mnm

plášťovce

+421 36 28 50 140

.kaštieľ plášťovce - je kaštieľ v obci Plášťovce neďaleko mesta Šahy v okrese Levice, v Nitrianskom kraji. Bol postavený v barokovom štýle začiatkom 18. storočia.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

verejnosti neprístupné

kaštieľ plášťovce

kaštieľ plášťovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kaštieľ dal postaviť cisársky generál Ferenc Palásthy, dokončený bol v r. 1730. Na začiatku l9. stor. ho prestavali v klasicistickom štýle. Je to dvojpodlažná budova v tvare písmena U so stredným rizalitom, zakončeným trojuholníkovým štítom. Na prízemí a poschodí s 33 zaoblenými oknami mierne vystupuje. Trojuholníkový štít zdobia sochy. Vo vnútri trojuholníka je rodinný erb Palásthyovcov: v 1. a 4. poli štvordielneho štítu je hlava vola medzi rohmi s krížom; v 2. a 3. poli je podoprená pancierová ruka s mečom nad záhybom so šesťcípou hviezdou a polmesiacom. (Erb je nepresný, pretože jedna ruka je von otočená) Na vrchole trojuholníka je kamenná váza, medzi dvoma cípmi v strede je alegorická socha jednou rukou sa opierajúca a v druhej držiaca okrúhly štít. Chodba v severnej časti budovy, dnes používanej ako cirkevná škola je valená klenba s lunetami. Priestory na poschodí majú rovný strop miestami zdobené štukatúrou.


interiér budovy bol zrekonštruovaný koncom 20. storočia a od roku 2000 ju využíva cirkevná škola. Vonkajšia rekonštrukcia kaštieľa bola realizovaná v roku 2005. Jeho okolitý areál slúži ako miesto pre obecné hody a kultúrne podujatia.


čo nájdete v okolí kaštieľa?


oproti kaštieľu sa nachádza klasicistická sýpka postavená pravdepodobne v 19. storočí, na jej mieste stál v 13. storočí dvor Álmosovcov. Odtiaľto východne je Kalvária, odkiaľ je prekrásny výhľad na dedinu. Kríž Kalvárie miestni obyvatelia často navštevovali, niekedy tu bdeli od večera Veľkého Štvrtka do rána Veľkého Piatku. Pri kríži pod kamennými plochami môžu byť hroby, pretože tu sa dali pochovávať niektorí majitelia kaštieľa.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:05:02

bottom of page