top of page
lista s ornamentom.png

hont - klopačka banská štiavnica

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.14.04.09

klopacka-banska-stiavnica

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

568 mnm

banská štiavnica

+421 905 980 499

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.14.04.09
hont - klopačka banská štiavnica
.klopačka banská štiavnica
.klopačka banská štiavnica
.klopačka banská štiavnica
.klopačka banská štiavnica

press to zoom
.klopačka banská štiavnica
.klopačka banská štiavnica

press to zoom
1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.klopačka banská štiavnica – renesančno-baroková dvojposchodová veža v Banskej Štiavnici. Táto hranolová veža z roku 1681 slúžila kedysi baníkom ako budík do práce, oznamovateľ stretnutia, príjemných i nepríjemných správ, neskôr aj ako žalár či ako budova poisťovne. Dnes sa v nej nachádza útulná čajovňa.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

11:00 - 23:00

10:00 -01:00

10:00 - 23:00

pondelok - štvrtok

piatok - sobota

nedeľa

voľne prístupné

.sprievodca


nepochybne okolie a podzemie Banskej Štiavnice bolo od dávnych čias bohaté na drahé kovy. A to lákalo už dávnych Keltov, či Germánov ale i Slovanov.

Presne zistiť kedy bolo okolie osídlené nie je jednoduché. Haldy ton banského odpadu totiž zakryli možné objavy i tajomstvá. Baníctvo však prekvitalo a technológia fárania sa neustále vyvíjala. Jedno však ostalo po starom. Ide o Klopačku.


klopačka neslúžila len na oznamovanie smeny baníkov. V 18.storočí sa prízemie budovy využívalo ako väzenie pre baníkov, ktorí boli odsúdení práve banským súdom. Neskôr plnilo funkciu poisťovne, tzv. Bratskej pokladnice, kam baníci vkladali svoje úspory na podporu chorých, či vdov a sirôt.


klopačka – dvojposchodová stavba v tvare veže v štýle renesančno-barokovom – je zavŕšená šindľovou strechou a drobnou vežičkou, ktorá má malé zvukové otvory. A práve cez tieto otvory znelo klopanie, oznamovanie. A prečo znelo klopanie a nie zvonenie? Vo veži je umiestnené špeciálne zariadenie – drevená doska, na ktorú sa klopaním oznamoval čas hlavne pre baníkov. Oznamoval čas fárania. Ranná smena sa začínala o pol tretej ráno, na ktorú Klopačka zvolávala baníkov klopaním. Toto klopanie nebolo len také nejaké, ale vyklopkával sa text piesne – Vstávaj Jano hore, na baňu klopajú, keď neskoro prídeš, fárať ti nedajú. Toto klopanie sa ozývalo aj pri iných príležitostiach – radostných, baníckych poradách, sviatkoch, i menej radostných ako boli pohreby a požiare. Aj keď moderná doba prinášala so sebou nové možnosti, baníci sa Klopačky tak ako bola nechceli vzdať. Takže sa drevenú dosku zvony nenahradili. Táto stavba je nepochybne najcennejšou baníckou stavbou na území Slovenska. Jej krásou je možné sa kochať v jej útrobách pri pití výborného čaju, keďže dnes slúži ako útulná čajovňa. Mesto zapísané na Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO má viac vyhradených parkovísk, a jeden sa nachádza neďaleko Klopačky.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. januára 2022, 12:22:51

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page