top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

135 mnm

šahy

+421 36 741 13 13

.kostol a kláštor šahy - komplex mohutného dvojvežového Kostola Nanebovzatia Panny Márie a  bývalého premonštrátskeho kláštora. Komplex je najstaršou a najvzácnejšou pamiatkou niekdajšieho centra hontianskej stolice. Z kláštora sa však zachovala už len jedna menšia budova vedľa chrámu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kostol a kláštor šahy

kostol a kláštor šahy

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sa nachádza v južnej časti mesta na Školskej ulici. Je to približne 300 metrov východne od obecného úradu na námestí, kde môžete aj parkovať.


trochu z histórie


niekedy v období rokov 1223 až 1235 vznikol v Šahách kláštor premonštrátov. Jeho súčasťou bol aj neskororománsky Kostol Panny Márie. Podľa všetkého bol poškodený počas tatárskeho vpádu v roku 1241. To si následne vyžiadalo prestavbu. V období tureckých vojen bol kostol opäť vážne poškodený a zostali z neho len ruiny. Znova ho postavili až jezuiti v 30. rokoch 18. storočia v barokovom slohu.


pár tipov pre turistov v okolí


synagóga šahy - krásne zrekonštruovaná synagóga židovského náboženského smeru Status quo ante je jednou z mála zachovaných židovských pamiatok v Šahách. Bývalá neologická synagóga bola zrekonštruovaná v roku 2003. Odvtedy slúži kultúrnym účelom pod názvom Menora Saag Centrum Artis. V interiéri, popri príležitostných výstavách, je umiestnená stála výstava portrétov významných maďarských osobností, vytvorených súčasnými maliarmi. Na stene dvorného traktu od 13. augusta 2002 pri príležitosti osláv „Dňa Ipľa“ pribúdajú pamätné tabule na počesť významných osobností mesta.


šahanská kalvária - bola postavená v roku 1907 a predstavuje súborné umelecko-historické dielo zasadené do krajiny. Z kalvárie sa otvára krásny výhľad na mesto, a na údolie rieky Ipeľ.


sitno - je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy na ktorom je rozhľadňa a Vysielač Sitno. Je vrchom ktorý je opradeným mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch ktorí spia vo vrchu Sitno a sú pripravení vstať a ísť na pomoc národu, keď mu bude najhoršie. Od Počúvadla je na vrch vysoký 1009 metrov vzdušnou čiarou niečo viac ako 1600 metrov. Výstup na vrchol je nenáročný a poskytuje prekrásne výhľady na štiavnickú prírodu. Pri dobrom počasí je možné vidieť na juhu Maďarsko a Rakúsko, na severe zase pohorie Nízkych Tatier a kúsok Vysokých Tatier.


kúpele dudince - patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa v malebnom údolí riečky Štiavnice, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny. Je to 56 km juhozápadne od Zvolena, 17 km severne od Šiah v okrese Krupina, blízko hraníc s Maďarskom. Okolie Dudiniec poskytuje možnosti poznávania. Príťažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza poľovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ľudskými obydliami v skalách.


brhlovce - skalné obydlia - sú jednou z 11 rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku. Nachádzajú sa v malej hontianskej dedinke Brhlovce v levickom okrese. Podľa miestnej tradície vznikali ešte za čias tureckých výbojov. Obytné miestnosti domov pitvor, kuchyňa a izba aj letná kuchyňa sú v skale zariadené tak, aby hodnoverne priblížili atmosféru živej domácnosti a ukázali vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec i širšieho regiónu Tekova a Hontu.


hrad čabraď - je zrúcanina hradu sa pri obci Čabradský Vrbovok. Bol postavený v 13. storočí za účelom ochrany ciest vedúcich k banským mestám. Čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov (užoviek) na území Slovenska. K hradu vedie cca 5km dlhá značená turistická trasa z obcí Kostolný Vrch alebo Čabradský Vrbovok alebo ale aj asfaltová cesta.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 17:56:34

bottom of page