top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

484 mnm

banská belá

+421 907 852 925

.kostol sv. jána apoštola-evanjelistu banská belá z prvej polovice 13. storočia je dominantou a najhodnotnejšou pamiatkou obce Banská Belá, zároveň patrí aj medzi najstaršie stavby v širokom okolí. Kostol sa nachádza v obci Banská Belá pár kilometrov severovýchodne od Banskej Štiavnice. Určite ho neprehliadnete keďže stojí na vyvýšenom mieste a je dobre viditeľný aj z okolitých kopcov. V súčasnosti je kostol v celkom dobrom stave. V roku 2017 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou strechy veže. Dnes slúži ako farský miestnej farnosti Rímskokatolíckej cirkvi.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

kostol svätého jána banská belá

kostol sv. jána banská belá

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


Pri vstupe do dvojlodného interiéru Vás určite ako prvé upúta novogotický drevený hlavný oltár z roku 1896, ktorý kúpil Anton Oldinger na výstave v Budapešti. Oltár tvorí okrem iných aj socha sv. Jána evanjelistu. Aj dva bočné oltáre pochádzajú z 19. storočia a sú zasvätené Panne Márii Lurdskej a Božskému srdcu Ježišovmu. Niekoľko obrazov a ďalších predmetov tu pochádza z obdobia neskorého baroka. Krížovú cestu vyrobil miestny rodák Ján Bazalka v roku 1985, je tvorená drevenými reliéfmi. Lavice pochádzajú z druhej polovice 18. storočia. Stropné maľby namaľoval Ján Antal a všetky okná majú farebné vitráže z konca 19.storočia. Vo veži tesne pod hodinami je strážnica, tu sídlila hliadka. Je tam krb, ktorý bol na dávanie dymových signálov v čase protitureckých vojen. Vo veži sú 4 zvony. Okrem samotného kostola sa tu nachádza aj niekoľko ďalších pozoruhodných pamiatok. Najznámejšou časťou je kryté schodisko zo 16. storočia. Nad ním bola pôvodne budova školy v ktorej je dnes farská spoločenská miestnosť. Za zmienku určite stoja murované hradby taktiež zo 16. storočia, ktoré slúžili ako ochrana proti Turkom. Teraz tieto múry obklopujú tunajší cintorín.


História


Bol postavený v roku 1243 a vo svojej pôvodnej podobe vydržal tri a pol storočia. Neskôr prebehlo niekoľko rekonštrukcií a úprav. V roku 1950 tu prebehla rozsiahla premena v goticko- renesančnom štýle. Z pôvodnej románskej stavby sa zachovala veža s neskororománskym oknom ale tiež obvodové múry chrámovej lode a severný bočný portál, ten vchodový je už gotický. Zákristie na severnej strane a prístavby po oboch stranách veže boli postavené až v 19. Storočí. Maľby v interiéri pochádzajú z roku 1932.


Zaujímavosťou je že baroková kupola vznikla v rokoch 1750 až 1751, postavili ju v rámci príprav na návštevu vtedy vládnucich Habsburgov. Zavítal tu František Štefan Lotrinský manžel Márie Terézie a o 13 rokov neskôr kostol navštívil aj Jozef II.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 18:01:21

bottom of page