top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

140 mnm

dudince

+421 45 550 44 44

.kúpele dudince – navštívte najtichšie a najpokojnejšie kúpeľné mesto na Slovensku s ekologicky najčistejším prostredím v lone prírody. Vyvierajúca voda vám svojimi blahodarnymi účinkami a jedinečným zložením pomôže so zdravotnými problémami a načerpáte nové sily do dnešných náročných dní.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

kúpele dudince

kúpele dudince

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


kúpele Dudince nájdete na úpätí Krupinskej kotliny v okrese Krupina, v nadmorskej výške 140 m n. m. Svojou ideálnou polohou a teplou klímou sú predurčené na relax a oddych. Vyviera tu voda s teplotou 28,5 stupňa °C a obsahuje šesť rozhodujúcich minerálnych prvkov. Pomáha liečiť pohybový aparát, srdcovo-cievny systém, reumatické ochorenia, vysoký tlak, kožné a ženské choroby. Má priaznivý účinok aj na zažívací systém.


história mesta a kúpeľov


prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1284. Ide pravdepodobne o najstaršie kúpele na Slovensku. Písomne ich oficiálne spomína profesor Henrich Johan von Crantz v roku 1777 v diele o zdravotných prameňoch, kde ich uvádza ako teplé liečivé pramene Gyogy. Okolo roku 1890 dudinské pramene skúmali odborníci Viedenského zemepisného ústavu a po nich pracovníci Banského geologického ústavu. Na základe týchto výskumov vyšiel dekrét z 23. 1. 1894, ktorým sa dudinské minerálne vody úradne uznávajú za liečivé a terén okolo kopca Gestenec sa stáva chráneným pásmom. Odvtedy sa voda stala záujmom verejnosti a začali sa stavať prvé kúpeľné budovy.


situácia na Slovensku však nebola veľmi priaznivá, a tak najväčší rozmach nastal až po druhej svetovej vojne. V rokoch 1953 – 1956 prebehol hydrogeologický prieskum a kúpele dostali zelenú na rozvoj. Prvé budovy a kúpele boli postavené okolo roku 1960 a výstavba trvala až do roku 1989. Pretože voda je považovaná za klenot medzi vodami, aj kúpeľné domy dostávali pomenovanie podľa drahocenných nerastov ako Rubín, Smaragd, Minerál, Diamant, Achát.


súčasnosť


ak sa rozhodnete pre pobyt alebo relax v Dudinciach, máte na výber z niekoľkých možností ubytovania. V ponuke sú špičkové hotely a kúpeľné domy s vlastnými kúpeľnými procedúrami, ale aj menšie penzióny, domy, chatky, ubytovne, kde na relax a oddych môžete využiť veľké termálne kúpalisko Dudinka, ktoré je otvorené od mája do septembra a ponúka návštevníkom 4 bazény s dudinskou minerálnou vodou.


či už sa rozhodnete pre dlhodobý pobyt v kúpeľoch, alebo navštívite iba jednorazovo kúpalisko, určite si nenechajte ujsť zaujímavosti priamo v mestečku aj v jeho okolí. Čaká tu na vás nádherný kúpeľný park, kde môžete obdivovať Dudinské travertíny – tam, kde vyvierala voda, sa časom vytvorili kopy alebo terasy. 


najznámejšie z nich sú Rímske kúpele, ktoré dokazujú prítomnosť rímskych vojsk na tomto území. Ak sa chcete napiť zdravej vody alebo si ju prípadne aj nabrať do fliaš, neobíďte altánok so slatinkou, ktorý sa nachádza za futbalovým štadiónom.


z výletov do okolia si môžete vybrať napríklad Banskú Štiavnicu, Kaštieľ sv. Anton, skalné obydlia v Brhlovciach alebo jedno z najstarších miest Slovenska – Krupinu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:04:52

bottom of page