lista s ornamentom.png

HONT - KÚPELE DUDINCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

KÚPELE DUDINCE – navštívte najtichšie a najpokojnejšie kúpeľné mesto na Slovensku s ekologicky najčistejším prostredím v lone prírody. Vyvierajúca voda vám svojimi blahodarnymi účinkami a jedinečným zložením pomôže so zdravotnými problémami a načerpáte nové sily do dnešných náročných dní.

Kúpele Dudince
Kúpele Dudince

Kúpele Dudince
Kúpele Dudince

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

140 mnm

DUDINCE

+421 45 550 44 44

icon_HOME.png

SK.14.02.02

KÚPELE DUDINCE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.02.02
HONT - KÚPELE DUDINCE
Kúpele Dudince
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:08:24

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Dudince nájdete na úpätí Krupinskej kotliny v okrese Krupina, v nadmorskej výške 140 m n. m. Svojou ideálnou polohou a teplou klímou sú predurčené na relax a oddych. Vyviera tu voda s teplotou 28,5 stupňa °C a obsahuje šesť rozhodujúcich minerálnych prvkov. Pomáha liečiť pohybový aparát, srdcovo-cievny systém, reumatické ochorenia, vysoký tlak, kožné a ženské choroby. Má priaznivý účinok aj na zažívací systém.


História mesta a kúpeľov


Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1284. Ide pravdepodobne o najstaršie kúpele na Slovensku. Písomne ich oficiálne spomína profesor Henrich Johan von Crantz v roku 1777 v diele o zdravotných prameňoch, kde ich uvádza ako teplé liečivé pramene Gyogy. Okolo roku 1890 dudinské pramene skúmali odborníci Viedenského zemepisného ústavu a po nich pracovníci Banského geologického ústavu. Na základe týchto výskumov vyšiel dekrét z 23. 1. 1894, ktorým sa dudinské minerálne vody úradne uznávajú za liečivé a terén okolo kopca Gestenec sa stáva chráneným pásmom. Odvtedy sa voda stala záujmom verejnosti a začali sa stavať prvé kúpeľné budovy.


Situácia na Slovensku však nebola veľmi priaznivá, a tak najväčší rozmach nastal až po druhej svetovej vojne. V rokoch 1953 – 1956 prebehol hydrogeologický prieskum a kúpele dostali zelenú na rozvoj. Prvé budovy a kúpele boli postavené okolo roku 1960 a výstavba trvala až do roku 1989. Pretože voda je považovaná za klenot medzi vodami, aj kúpeľné domy dostávali pomenovanie podľa drahocenných nerastov ako Rubín, Smaragd, Minerál, Diamant, Achát.


Súčasnosť


Ak sa rozhodnete pre pobyt alebo relax v Dudinciach, máte na výber z niekoľkých možností ubytovania. V ponuke sú špičkové hotely a kúpeľné domy s vlastnými kúpeľnými procedúrami, ale aj menšie penzióny, domy, chatky, ubytovne, kde na relax a oddych môžete využiť veľké termálne kúpalisko Dudinka, ktoré je otvorené od mája do septembra a ponúka návštevníkom 4 bazény s dudinskou minerálnou vodou.


Či už sa rozhodnete pre dlhodobý pobyt v kúpeľoch, alebo navštívite iba jednorazovo kúpalisko, určite si nenechajte ujsť zaujímavosti priamo v mestečku aj v jeho okolí. Čaká tu na vás nádherný kúpeľný park, kde môžete obdivovať Dudinské travertíny – tam, kde vyvierala voda, sa časom vytvorili kopy alebo terasy. 

Najznámejšie z nich sú Rímske kúpele, ktoré dokazujú prítomnosť rímskych vojsk na tomto území. Ak sa chcete napiť zdravej vody alebo si ju prípadne aj nabrať do fliaš, neobíďte altánok so slatinkou, ktorý sa nachádza za futbalovým štadiónom.

Z výletov do okolia si môžete vybrať napríklad Banskú Štiavnicu, Kaštieľ sv. Anton, skalné obydlia v Brhlovciach alebo jedno z najstarších miest Slovenska – Krupinu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png