top of page
lista s ornamentom.png

hont - nový zámok banská štiavnica

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.14.04.03

novy-zamok-banska-stiavnica

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

644 mnm

banská štiavnica

+421 45 691 15 43

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.14.04.03
hont - nový zámok banská štiavnica
.nový zámok banská štiavnica
.zberateľská kovová minca s magnetom
.nový zámok banská štiavnica
sk.000xx
hont - nový zámok banská štiavnica
7,40 €
.nový zámok banská štiavnica
.nový zámok banská štiavnica

press to zoom
.nový zámok banská štiavnica
.nový zámok banská štiavnica

press to zoom
1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.nový zámok banská štiavnica - tiež Dievčenský hrad, Panenský hrad, Nový hrad, protiturecká renesančná pevnosť situovaná v dominantnej polohe na vrchu Frauenberg. Pevnosť mala chrániť bohaté mesto Banská Štiavnica pred tureckými vpádmi. Čo sa aj podarilo. Nový zámok je zachovaný tak, ako bol postavený. Bol tiež súčasťou signalizačného systému.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 17:00

09:00 - 16:00


máj - sep

okt - apr

3,00 €

1,50 €

1,00 €

dospelí 

deti, seniori 62+, zťp

deti 4-6

.sprievodca


nový zámok určite budete vidieť už z diaľky, biela pevnosť, ktorá akoby chráni Banskú Štiavnicu do dnes. K zámku sa dá pohodlne prísť autom a zaparkovať na parkovisku pod Novým zámkom, od parkoviska je to už len 2 minúty pešo.


zaujímavosť


nový zámok je atyp delovej bašty, ktorá spĺňala požiadavky novej vojenskej techniky v čase tureckého nebezpečenstva. Nový zámok chránil prístup k mestu k starému hradu.


expozícia zámku prezentuje históriu protitureckých vojen na Slovensku. Oboznamuje návštevníka o význame Banskej Štiavnice a ďalších banských miest v bojoch proti Turkom. Vysvetľuje obdobie tureckej expanzie a jej vplyvoch na život v banských mestách. Medzi najzaujímavejšie exponáty Nového zámku patrí socha Turka v životnej veľkosti, plastická mapa znázorňujúca vývoj tureckej expanzie a náčrt histórie Dobrovoľného hasičského zboru. Nový zámok bol v 19. storočí sídlom protipožiarnej hliadky. Hliadka mala presne stanovené povinnosti . po spozorovaní ohňa museli biť na zvon, trúbiť a tĺcť na bubon. Nový zámok ponúka svojim návštevníkom aj nezabudnuteľný výhľad na historické jadro Banskej Štiavnice.


história


renesančná pevnosť so štyrmi kruhovými baštami. Jeho dnešná podoba nie je však jeho pôvodná podoba. V čase výstavby v 16.storočí mal podobu hranolovej viacposchodovej stavby s dvoma okrúhlymi delovými baštami. Do pevnosti bol prístup pomocou vyklápacej rampy. V 16. storočí tu pôsobilo niekoľko talianskych stavebných cechov, ktoré sa podpísali aj na sakrálnej a meštianskej architektúre stavby. Nový zámok so Starým zámkom v Banskej Štiavnici vytvárali koncept pasívnej obrany banských miest spôsobom tzv. vartoviek. Išlo o súbor veží, pevností, hradov, ktoré boli v dohľade. Pomocou dohovorených signálov si odovzdávali informácie nebezpečenstve o pohybe tureckých bojových oddielov. Protiturecká vojenská signalizačná sústava Jednoty stredoslovenských banských miest - 7 známych banských miest: Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica, Banská Belá, Kremnica, Banská Bystrica a Ľubietová, siahala od Levíc až po Ľubietovú. Našťastie mesto Banská Štiavnica ani jej pamiatky neboli nikdy vážne ohrozené. Zachovali sa vo svojej historickej podobe. V 18. storočí slúžil Nový Zámok ako muničný sklad., neskôr ju obsadila protipožiarna hliadka.


legenda


neďaleko kopca, kde dnes zámok stojí, bývala Barbora Rősslová. Bola to mladá bohatá dedička, veľmi svojhlavá a roztopašná. Hýrila a užívala si pozornosti mužov, kým mala peniaze. Zaujala nielen slobodných ale aj ženatých a menej verných. Dokonca získala priazeň aj mestských pánov. Samozrejme, manželkám sa to nepáčilo. Hľadali všemožné spôsoby ako prekaziť radovánky mladej a bohatej slečny. Riešenie našla richtárova žena. V tom čase chytili v Štiavnici zločinca odsúdeného na hrdelný trest, vynútila si u svojho muža sľub, že šibenicu postavia na Barborinom dvore. Zločinca obesili, tri dni visel na šibenici, kým ho odpratali. Ale šibenica ostala na svojom mieste. Barbore sa to ale nepáčilo. I prišla s nápadom. V čase nebezpečenstva tureckého vpádu, ponúkla mestským pánom, že postaví nový hrad na ochranu mesta. Jej jedinou podmienkou bolo, že miesto stavby si určí sama. Súhlasili. Tak postavila nový hrad na mieste šibenice. Barbora sa zbavila šibenice a mesto malo nový hrad. Všetci boli spokojní, to či aj manželky, to sa už nevie.


iní hovoria o tom ako schudobnela neustálym hýrením až napokon zomrela ako žobráčka. Keď ju pochovali, zmizla v prepadlisku. V tom prepadlisku sa predtým stratil jej milovaný veľký čierny pes. A ten sa po jej smrti začal objavovať v okolí Nového zámku.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 11:56:43

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page