strážna veža vartovka krupina | xplór #srdcomposlovensku
top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

370 mnm

krupina

+421 45 55 50 311

.strážna veža vartovka krupina – kedysi slúžila ako obranná veža pred tureckými vpádmi, dnes ponúka návštevníkom nádherné výhľady nielen na mesto Krupina, ale aj do širokého okolia Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

strážna veža vartovka krupina

strážna veža vartovka krupina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa


výlet na strážnu vežu je ideálnou nedeľnou prechádzkou. Dostanete sa na ňu priamo z mesta Krupina po modrej značke nenáročnou trasou dlhou 1,5 kilometra. Ak prichádzate smere zo Zvolena prejdete centrom mesta a odbočíte doľava. Za približne 200 metrov prejdete cez železničné priecestie a tu už je modré značenie k strážnej veži. Navedie vás aj miestne značenie k veži. Auto môžete zaparkovať v meste napríklad pri železničnej stanici alebo pokračovať smerom k veži. Približne 100 m pod strážnou vežou Vartovka je možné parkovať.


trošku histórie


bola postavená na vrchu Strážavar okolo roku 1564 a je považovaná za jednu z najstarších strážnych veží na Slovensku. Pôvodne bola súčasťou strážneho a komunikačného systému v čase tureckých nájazdov na strednom Slovensku. Kedysi vraj bolo týchto veží až 40, no zachovala sa iba táto – krupinská. Svoj účel prestala strážna veža plniť v 18. storočí a odvtedy pustla. Čas na jej obnovu sa našiel až v druhej polovici 20. storočia.


vartovka v súčasnosti slúži ako vyhliadková veža a je zaujímavá tým, že nezmenila doteraz svoj tvar. Má štvorcový pôdorys s kamennými konzolami a drevenou ochodzou. Vysoká je približne 13 metrov. Keď vystúpite úplne hore, naskytne sa vám úžasný pohľad nielen na mesto Krupina, ale tiež na nádherné Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu, vrch Sitno, kláštornú pevnosť Bzovik.


zaujímavosť


legendy hovoria, že Vartovka bola s mestom Krupina prepojená podzemnými chodbami alebo že je blízko nej pochovaný turecký paša, ktorý tu skonal po bitke o mesto Krupina. Avšak tieto legendy sa zatiaľ nepotvrdili.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 17:59:15

bottom of page