lista s ornamentom.png

HONT - STRÁŽNA VEŽA VARTOVKA KRUPINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

STRÁŽNA VEŽA VARTOVKA – kedysi slúžila ako obranná veža pred tureckými vpádmi, dnes ponúka návštevníkom nádherné výhľady nielen na mesto Krupina, ale aj do širokého okolia Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny.

Strážna veža Vartovka
Strážna veža Vartovka

Strážna veža Vartovka
Strážna veža Vartovka

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

370 mnm

KRUPINA

+421 45 55 50 311

icon_HOME.png

SK.14.01.03

STRÁŽNA VEŽA VARTOVKA

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.01.03
HONT - STRÁŽNA VEŽA VARTOVKA KRUPINA
Strážna veža Vartovka
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:09:52

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupná

Verejnosti 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Trasa


Výlet na strážnu vežu je ideálnou nedeľnou prechádzkou. Dostanete sa na ňu priamo z mesta Krupina po modrej značke nenáročnou trasou dlhou 1,5 kilometra. Ak prichádzate smere zo Zvolena prejdete centrom mesta a odbočíte doľava. Za približne 200 metrov prejdete cez železničné priecestie a tu už je modré značenie k strážnej veži. Navedie vás aj miestne značenie k veži. Auto môžete zaparkovať v meste napríklad pri železničnej stanici alebo pokračovať smerom k veži. Približne 100 m pod strážnou vežou Vartovka je možné parkovať.


Trošku histórie


Bola postavená na vrchu Strážavar okolo roku 1564 a je považovaná za jednu z najstarších strážnych veží na Slovensku. Pôvodne bola súčasťou strážneho a komunikačného systému v čase tureckých nájazdov na strednom Slovensku. Kedysi vraj bolo týchto veží až 40, no zachovala sa iba táto – krupinská. Svoj účel prestala strážna veža plniť v 18. storočí a odvtedy pustla. Čas na jej obnovu sa našiel až v druhej polovici 20. storočia.

Vartovka v súčasnosti slúži ako vyhliadková veža a je zaujímavá tým, že nezmenila doteraz svoj tvar. Má štvorcový pôdorys s kamennými konzolami a drevenou ochodzou. Vysoká je približne 13 metrov. Keď vystúpite úplne hore, naskytne sa vám úžasný pohľad nielen na mesto Krupina, ale tiež na nádherné Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu, vrch Sitno, kláštornú pevnosť Bzovik.


Zaujímavosť


Legendy hovoria, že Vartovka bola s mestom Krupina prepojená podzemnými chodbami alebo že je blízko nej pochovaný turecký paša, ktorý tu skonal po bitke o mesto Krupina. Avšak tieto legendy sa zatiaľ nepotvrdili.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png