top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

134 mnm

šahy

+421 36 7411 054

.synagóga šahy - krásne zrekonštruovaná synagóga židovského náboženského smeru Status quo ante je jednou z mála zachovaných židovských pamiatok v Šahách. Bývalá neologická synagóga bola zrekonštruovaná v roku 2003. Odvtedy slúži kultúrnym účelom pod názvom Menora Saag Centrum Artis. V interiéri, popri príležitostných výstavách, je umiestnená stála výstava portrétov významných maďarských osobností, vytvorených súčasnými maliarmi. Na stene dvorného traktu od 13. augusta 2002 pri príležitosti osláv „Dňa Ipľa“ pribúdajú pamätné tabule na počesť významných osobností mesta.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

10:00 - 18:00

celoročne

symbolické

synagóga šahy

synagóga šahy

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku synagóge dostať ?


mesto Šahy leží v blízkosti hraníc Slovenska a Maďarska, 17 km od Dudiniec. V meste sa zachovali dva cintoríny a dve synagógy, ktoré dodnes stoja v areáli bývalej židovskej štvrte. Synagóga sa nachádza v južnej časti mesta, na ľavej strane od hlavného ťahu na Maďarsko, 250 metrov severne od Hlavného námestia v Šahách. Približne 100 metrov od synagógy, na východnej strane Námestia Bélu Bartóka nájdete zaujímavé Hontianske múzeum.


čo všetko môžete v synagóge a okolí vidieť ?


v terajšom Hontianskom múzeu je umiestnená stála výstava národopisu Poiplia, dejín hontianskeho regiónu, a archeologických pamiatok stredného Poiplia. Na nádvorí múzea je pomník holokaustu. V pivnici budovy sa nachádza výstava tradičných vinárskych náradí.


na hlavnom námestí uvidíte budovu mestského úradu, bývalého klasicistického župného domu postaveného v 18. storočí. Pri vchode do budovy je umiestnená busta slovenského básnika Janka Kráľa. Za vchodom môžeme vidieť erb Hontianskej župy zo 17. storočia.


najkrajšou pamiatkou hlavného námestia je barokový morový stĺp z roku 1859. Na jeho vrchole na štvorcovom podstavci stojí socha Panny Márie. V juhovýchodnom rohu námestia na predmostí stojí socha Sv. Jána Nepomuckého. Pred budovou mestského úradu nájdeme pomník padlých hrdinov Sovietskej armády, postavený v roku 1945.


šahanská kalvária bola postavená v roku 1907 a predstavuje súborné umelecko-historické dielo zasadené do krajiny. Z kalvárie sa otvára krásny výhľad na mesto, a na údolie rieky Ipeľ.


trochu z histórie


mesto Šahy sa nachádzalo na zemí župy Hont, v ktorej sa židia dlho nemohli usadiť. K osídleniu židovským obyvateľstvom došlo až po roku 1840, kedy bol zákaz týkajúci sa prítomnosti židov v meste zrušený. Nažívanie a vytváranie komunít v meste im bolo povolené po podpísaní Tolerančného patentu Jozefom II. Synagóga status quo ante bola postavená v roku 1852 na malom námestí v centre mesta.


v období pred druhou svetovou vojnou tvorili židia približne 15% z celkového počtu obyvateľov mesta.

Na prelome 19. a 20. storočia založili najstaršiu tlačiareň mesta „Neumannovu tlačiareň“. Šahy mali v roku 1930 približne 850 židovských občanov, v súčasnosti je to len niekoľko málo ľudí. Po vojne sa vrátilo sotva 30 ľudí, mnohí hneď emigrovali. Na budove miestneho historického múzea sa nachádza pamätná tabuľa s menami viac ako 900 obetí holokaustu z celého regiónu.


objekt dlhé desaťročia chátral a slúžil len ako sklad. Dnes slúži ako galéria a centrum súčasného umenia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 17:58:32

bottom of page