top of page
chmarošský viadukt

chmarošský viadukt

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

939 mnm

telgárt

+421 911 410 555

.chmarošský viadukt - jednou z najkrajších technologických pamiatok sa nachádza pri obci Telgárt, priamo pod Kráľovou hoľou. Ak pôjdete smerom od Vernára, určite ho neminiete, nakoľko meria 114 metrov. Majestátna konštrukcia uprostred prírody láka čoraz viac návštevníkov a stáva sa z nej jedna z najfotografovanejších pamiatok v regióne.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné.sprievodca


informácie o trase


most je dostatočne vidieť aj z príjazdovej cesty z Telgártu smerom na Vernár, avšak ak si chcete spraviť peknú fotku je potrebné prísť až pod most. Stačí zaparkovať auto pri ceste a pešo prejsť pár sto metrov cez lúku.


história


most bol postavený v tridsiatych rokoch minulého storočia ako prvý  železobetónový most v Československu. Zaujímavosťou je, že ho stavalo až 9 000 robotníkov, čo v tej dobe nebolo bežné. Do prevádzky bol uvedený na trati číslo 173 Červená Skala - Margecany, a to 26.7.1936.


tipy na výlety v okolí


ak pôjdete na výlet po okolí, odporúčame zastaviť sa aj na ruinách Muránskeho hradu. Blízko sa nachádza aj Kráľova Hoľa so svojou povestnou vyhliadkou. Chmarošský viadukt je pýchou Národného parku Muránska planina, ktorá v sebe ukrýva divokú prírodu. Odporúčame najmä túru za polo-divokými koňmi, ktorá nepoteší iba najmenších.


chamkova stodola - malinká chátrajúca drevenica pod Kráľovou hoľou, ktorá láka svojou neuveriteľnou fotogenickosťou.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:02:50

.

bottom of page