top of page
čiernohronská železnica

čiernohronská železnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

543 mnm

čierny balog

+421 486 191 500

.čiernohronská železnica - historická Čiernohronská lesná železnica, je jednou z najväčších turistických atrakcií Horehronia a stredného Slovenska. Technická rarita s viac ako 100 ročnou históriou. Kedysi vozila malebnou dolinou Čierneho Hrona drevo, dnes vozí turistov. Jazda starodávnym vláčikom ťahaným unikátnou parnou lokomotívou je je nezabudnuteľným zážitkom. Trasa Čiernohronskej železnice vedie prekrásnym prostredím Slovenského Rudohoria.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

na objednávku

09:30 - 16:00

január - apríl

8. apríl - 16. september


12,00 €

8,00 €

Základné

Zľavnené.sprievodca


prístup


asi 10 km južne od mesta Brezno leží obec zložená z pôvodne 13-tich drevorubačských osád - Čierny Balog. A možno práve preto je občas jej obyvateľmi prezývaná aj ako Spojené štáty Balocké. Priamo v obci Čierny Balog nájdete nástupište a parkovisko kde môžete zaparkovať auto.


čiernohronská železničkou patrí dnes k hlavným turistickým lákadlom v regióne a je vyhľadávaná návštevníkmi zo Slovenska a aj zo zahraničia. Vďaka úsiliu dobrovoľníkov je obnovených 20 km trati.

Čiernohronská železnička má neopísateľné čaro aj počas zimy. Jazda rozprávkovo zasneženou krajinou je nezabudnuteľným zážitkom. Vyhľadávaná je mikulášska či silvestrovská jazda. Jazdu si možno nechať ozvláštniť i zaujímavým sprievodným programom – od vystúpenia heligonkara po zbojnícky prepad vlaku.


počas letných mesiacoch premávajú vlaky lesnej železnice denne na trasách Čierny Balog – Chvatimech, Čierny Balog Vydrovo a Čierny Balog - Dobroč.


zaujímavosť


z pôvodných 132 kilometrov trate Čiernohronskej železničky sa zachovalo iba dvadsať. Vláčik jazdí po troch rôznych tratiach. Prvá vedie z Čierneho Balogu do známeho lesníckeho skanzenu Vydrovo, druhá prechádza Hrončianskou dolinou a tretia vedie z Čierneho Balogu do Dobroče cez futbalové ihrisko, čo spôsobuje nevšedný zážitok. Hlavne cez víkend, keď vláčik prechádza priamo cez futbalový zápas tamojšieho klubu Tatran. Ľudia si tak okrem krásnej prírody si pozrú časť futbalového súperenia. Železničná trať tam bola už od roku 1914, keď ešte v obci futbalové ihrisko nestálo. Od roku 1982 bola prevádzka železničky v celom rozsahu pozastavená, až do roku 1992, kedy sa ju podarilo postupne obnoviť.


železnička, ako národná kultúrna pamiatka, sa dnes využíva ako turistická atrakcia pre deti aj dospelých. Ponúka jedinečný zážitok jazdy parnou lokomotívou čarovným prostredím lesa. V roku 2011 ju vyhlásili za jeden zo siedmych divov Banskobystrického kraja.


história


horehronie je bohaté na lesy a stromy, preto ako hlavné remeslo tunajších obyvateľov patrila hlavne ťažba a spracovanie dreva pri údolí rieky Čierny Hron. Ťažba sa spočiatku vykonávala za pomoci vodných tokov na zvážanie dreva. Vodný tok už nepostačoval na zvážanie čoraz väčšieho množstva dreva, preto sa čoraz viac uvažovalo s výstavbou lesnej železničky. Na prelome 19. a 20. storočia sa postupne začalo s výstavbou lesných železníc v mnohých častiach Slovenska. Hlavný úsek trati z Hronca na Čierny Balog bol vybudovaný v roku 1908 a mal 10,4 km. Dopravu vlakov zabezpečovalo až 7 parných rušňov. Železnička plnila okrem zvážanie dreva aj funkciu osobnej dopravy obyvateľov údolia Čierneho Hrona. Lesná železnica poslúžila i počas Slovenského národného povstania v roku 1944, ako dovoz proviantu a munície do hôr partizánov. Aj vďaka nej Nemci Čierny Balog nikdy nedobili. Postupne, so zvyšujúcimi sa nárokmi na prepravu a dopyt po drevnej hmote rušili lesné železničky a nahradzovali ich automobilovou dopravou. Našťastie železnička v údolí Čierneho Hrona mala šťastie pri masívnom rušení lesných železníc a to vďaka úsiliu dobrovoľníkov, ktorí sa značne podieľali na jej záchrane.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. marca 2023, 11:36:14

.

bottom of page