jaskyňa mŕtvych netopierov | xplór #srdcomposlovensku
top of page
jaskyňa mŕtvych netopierov

jaskyňa mŕtvych netopierov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 520 mnm

-

+421 905 135 535

.jaskyňa mŕtvych netopierov – pýši sa prívlastkom jedinej prístupnej vysokohorskej jaskyne na Slovensku. Nájdeme ju v Nízkych Tatrách, len kúsok od najvyššieho vrchu Ďumbiera. Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 1 520 m n. m. Jaskyňa je ekologická, keďže umelé zásahy v podzemí v rámci prác sú iba minimálne. Jaskyňa s príznačným názvom stojí nepochybne za návštevu.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

na objednávku 

zatvorené 

Sobota - Nedeľa

Utorok - Nedeľa

Sobota - Nedeľa

Sobota - Nedeľa

vstup 

jan - feb

mar - jún

júl - aug

sep

dec

15,00 €

10,00 €

dospelí 

deti 



.sprievodca


prístup


k jaskyni sa dostanete z obce Bystrá, a to autom (na kruhovom objazde odbočiť smer Tále – Srdiečko), alebo autobusom z Brezna, alebo Podbrezovej na Trangošku alebo Srdiečko. Keďže sa jedná o vysokohorskú jaskyňu prístup nebude až tak jednoduchý ako pri iných jaskyniach. Ak sa vyberiete z Trangošky túra trvá približne 45 minút po zelenej turistickej značke smerom na Chatu M. R. Štefánika. Iná trasa vedie zo Srdiečka. Lanovkou na medzistanicu Kosodrevina odtiaľ po modrej značke približne 1 hodinu k Chate M. R. Štefánika a odtiaľ po zelenej k jaskyni. Alebo až na vrcholovú stanicu Chopok, a odtial na horskú chatu M. R. Štefánika po červenej značke a potom po zelenej k jaskyni, táto trasa je najdlhšia približne 3 hodinky ku jaskyni, potom sa môžete vrátiť po zelenej na Trangošku.


prehiadka


jaskyňa sa vyznačuje nielen nádhernou krasovou výzdobou, ale aj výskytom zaujímavých vulkanických hornín. Miestami sa objavujú šošovky achátov ružovobielej farby. A prečo sa vlastne jaskyňa volá Jaskyňou mŕtvych netopierov? Svoj tajuplný názov dostala podľa veľkého množstva netopierích kostičiek, starých až 6000 rokov. Tie je možné nájsť na viacerých miestach jaskyne, a každoročne ich len pribúda. Záhadou je ich každoročné prírastky. Nie je presne jasné, z akého dôvodu práve tu netopiere takto hromadne hynú. Okrem netopierích kostí, sa tu našli i kosti kún, hlodavcov, medveďov či kôz.


návštevu jaskyne mŕtvych netopierov, ktorá je síce verejnosti prístupné, ale je potrebné sa vopred telefonicky nahlásiť. Vstup je možný je pri primeranej fyzickej zdatnosti a dobrej a pevnej obuvi. Prehliadku návštevníci absolvujú v zapožičanom speleologickom odeve s prilbou a banským osvetlením. Pre návštevníkov sú sprístupnené zatiaľ len 3 trasy podľa stupňa náročnosti. Trasa A je určená pre široké spektrum záujemcov, trasy B a C sú už fyzicky aj technicky náročnejšie, dlhšie a s väčšími prevýšeniami. Tu sa niektoré úseky prekonávajú pomocou istiacich lán. Istenie je potrebné, pretože miestami sa prechádza ponad dvojmetrové ale i 30 metrové jamy. Prilba je nevyhnutná, keďže sa prechádza aj nízkymi chodbami. Prechádzať týmito miestami je skutočný adrenalín. Na križovatkách chodieb sa objavujú väčšie priestory - siene alebo dómy. Jeden z najväčších priestorov na Slovensku sa nachádza práve tu, priamo pod Štefánikovou chatou. Ide o obrovskú bublinu s výškou 40 m, dĺžkou 200 m a šírkou 40 m, ktorá je ale pred očami návštevníkov ukrytá. Absolútny vek jaskyne sa odhaduje na 7 miliónov rokov.


jaskyňa mŕtvych netopierov bola vytvoreného podzemnou riekou. V roku 1995 ju vyhlásili za Národnú prírodnú pamiatku. Jaskyňa je sprístupnená verejnosti, ale pre jej obtiažnosť ale i ochranu, je možné navštíviť len za sprievodu speleologickej vodcovskej služby. Jaskyňa sa vyznačuje označeniami ako - najvyššia sprístupnená jaskyňa na Slovensku, zároveň je piatou najdlhšou a v poradí štvrtou najhlbšou jaskyňou spomedzi známych jaskýň na Slovensku. A tých je vyše 6000.


jaskyňa mŕtvych netopierov sa nachádza vo vysokohorskom teréne, preto neoplýva až takou pestrou výzdobou ako známe jaskyne. Chýba tu taká tá typická sintrová výzdoba, napriek tomu určite stojí za návštevu. Veď ide o jednu z najrozsiahlejších slovenských jaskýň. Dosahuje dĺžku približne 16,2 kilometra a hĺbku 300 metrov. Má vodorovné usporiadanie chodieb, čo je pre vysokohorský reliéf veľmi netypické. Jaskyňa je tvorená štrnástimi horizontálne nad sebou umiestnených, ležiacich úrovní, ktoré sú navzájom poprepájané komínmi a priepasťami. Najvyvinutejšia úroveň zo všetkých je prostredná, siedma úroveň. Vedie ňou základná, elektricky osvetlená prehliadková trasa. Jaskyňa mŕtvych netopierov sa radí medzi chladné jaskyne. Dosahuje priemernú teplotu vzduchu maximálne do + 3,6 °C. Zároveň je veľmi dynamickou jaskyňou s výrazným a citeľným prúdením vzduchu, ktoré na niektorých miestach môže dosahovať rýchlosť až 7 metrov za sekundu.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:02:33

.

bottom of page