región: ► košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
213 mnm
košice
+421 2 55 68 28 122
.arcibiskupský palác - je rokokovo klasicistická budova na Hlavnej ulici v Košiciach. Pôvodné biskupské sídlo sa stalo arcibiskupským po zriadení košického arcibiskupstva. Momentálny stav paláca je výsledkom nesmiernej starostlivosti každého z 13-tich biskupov za vyše 200 rokov existencie košického biskupstva. Národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky.
.otváracie doby
verejnosti neprístupný
.poplatok za vstup
verejnosti neprístupný
arcibiskupský palác košice
.sprievodca
ako sa dá ku palácu dostať ?
arcibiskupský palác je postavený na Hlavnej ulici 28 v Košiciach. Parkovanie je možné približne 100 metrov západne od Hlavného námestia na Parkovisku Zámočnícka. Stadiaľto je prístup k veľa pamiatkam nachádzajúcim sa na Hlavnom námestí a jeho okolí. Palác sa nachádza na rohu Alžbetinej a Hlavnej ulice, hneď oproti Dómu sv. Alžbety.
čo všetko môžete v paláci a okolí vidieť ?
v roku 1849 sa tu stretli vedúci predstavitelia slovenského národa Ľudovít Štúr a Jonáš Záborský čo dnes pripomína pamätná tabuľa na priečelí budovy, nad ktorou je reliéfny dvoj portrét Ľudovíta Štúra a Jonáša Záborského. Na budove môžete vidieť pamätnú tabuľu venovanú Jozefovi Čárskemu, biskupovi ktorý šíril dobročinnosť a podporoval chudobných. Monsignor dr. Jozef Čársky zatiaľ najdlhšie a to celých 30 rokov zveľaďoval budovy biskupstva. Reprezentačné miestnosti na poschodí majú bohatú štukovú klenbu s rokokovou ornamentikou. V objekte sa zachovalo niekoľko rokokových a empírových kachľových pecí, ako aj niekoľko kusov empírového nábytku. Galéria obrazov obsahuje obrazy biskupov košickej diecézy.
trochu z histórie
arcibiskupský palác na Hlavnej ulici č.28 bol postavený po založení košickej rímskokatolíckej diecézy v roku 1804 na mieste štyroch starších šľachtických a meštianskych domov. Južné krídlo pripojili roku 1893, aby slúžilo ako biskupská knižnica. Vznikol tak biskupský palác, ktorý susedí s farou mesta a na druhej strane s bankou, ktorá bola jednou z najstarších sporiteľní v Košiciach.
rezidencia vyhorela v roku 1841. Následná rekonštrukcia biskupského paláca bola tak veľmi reprezentačná, že ani sám rakúsko-uhorský cisár František Jozef I. tu nie raz, ale dva razy a to v rokoch 1851 a 1857, nepohrdol bývať. V roku 1995, bol pápež Ján Pavol II. na návšteve v Košiciach. Predtým rozdelil Slovensko z jedného arcibiskupstva na dve a to bratislavsko-trnavské a košické. Pápež povýšil mesto Košice za arcibiskupské so sídlom v Košiciach a z biskupského paláca sa stal terajší arcibiskupský palác.
pár tipov pre turistov v okolí
dóm svätej Alžbety - najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach a je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.
kostol svätého Michala - gotická stavba nachádzajúca sa južne od Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Pôvodne cintorínska kaplnka bola postavená v druhej polovici 14. storočia a je, po kostole rádu dominikánov, druhou najstaršou stavebnou pamiatkou Košíc.
urbanova veža - je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.
spievajúca fontána - je fontána na Hlavnej ulici v Košiciach. Nachádza sa medzi košickým štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety. Pri hraní hudby je striekanie vody a farebné osvetlenie fontány regulované na základe hudobných tónov hrajúcej hudby. Jej výnimočnosť pozostáva aj v tom, že je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu.
kostol Najsvätejšej Trojice - masívna rane baroková budova kostola je najcennejším barokovým objektom Košíc. Kedysi na jeho mieste stál Kráľovský dom, sídlo kráľovskej komory, teraz tu je turistami i domácimi frekventovane navštevovaný chrám Boží s najkrajším dobovým interiérom spomedzi mnohých košických pamiatok.
košické mestské opevnenie - je pevnostný systém postupne budovaných hradieb, vodných priekop, parkánov, rondelov, barbakánov, bastiónov, ravelinov a glacis, obraňujúcich mesto Košice. Vznik mestských hradieb je datovaný do rokov 1260 až 1290. V 15. storočí bolo opevnenie doplňované v súlade s vývojom vojenskej techniky, strelných zbraní a delostrelectva.
miklušova väznica v Košiciach - je súbor dvoch prepojených gotických meštianskych domov z prvej polovice 15. storočia, ktoré boli na začiatku 17. storočia adaptované pre potreby mestskej väznice a mučiarne. Na tieto účely slúžila až do roku 1909.