lista s ornamentom.png

ABOV A KOŠICE - HISTORICKÁ RADNICA KOŠICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Historická radnica
Historická radnica

Historická radnica
Historická radnica

1/1
icon_STARS 5.0.png

HISTORICKÁ RADNICA - prekrásna barokovo klasicistická budova košickej starej radnice zdobí historické centrum mesta od konca 18. storočia. Stará radnica je dnes sídlom Návštevníckeho centra Košice, okrem toho sa využíva i na najrôznejšie reprezentačné účely.

REGIÓN: ► KOŠICE a ABOV

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

215 mnm

KOŠICE

+421 905 229 277

icon_hist_KOSTOL.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.22.01.05
ABOV A KOŠICE - HISTORICKÁ RADNICA KOŠICE
Historická radnica
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupná

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:20:33

SPRIEVODCA


Ako sa dá k radnici dostať ?


Stará radnica stojí na Hlavnej ulici 59 neďaleko budovy Štátneho divadla. Parkovanie je možné približne 100 metrov západne od Hlavného námestia, na Parkovisku Zámočnícka. Stadiaľto je prístup k veľa pamiatkam nachádzajúcim sa na Hlavnom námestí a jeho okolí.


Trochu z histórie


Od konca 13. storočia stávali na tomto mieste dva bohaté meštianske domy. Jeden z nich vlastnil v 15. storočí významný košický rodák, kancelár kráľovstva a arcibiskup, prímas Uhorska, Juraj Satmáry. Od začiatku 17. storočia boli domy spojené a sídlila v nich mestská radnica Curia Civitatis. Terajšia radničná budova bola postavená v rokoch 1779 až 1780. V tejto budove našiel na prelome rokov 1805 a 1806 útočisko slávny ruský generál M. I. Kutuzov, ktorý sa porazený vracal do otčiny po zdrvujúcej prehre s Napoleonom Bonapartem v bitke pri Slavkove. Udalosť pripomína i pamätná tabuľa osadená pri vchodovej bráne.


Dnes budovu mesto využíva na reprezentačné účely. V prízemí budovy sa nachádza pobočka mestského informačného centra.


Pár tipov pre turistov v okolí


Dóm svätej Alžbety - najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach a je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.

Kostol svätého Michala - je gotická stavba nachádzajúca sa južne od Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Pôvodne cintorínska kaplnka bola postavená v druhej polovici 14. storočia a je, po kostole rádu dominikánov, druhou najstaršou stavebnou pamiatkou Košíc.

Urbanova veža - je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.

Spievajúca fontána - je fontána na Hlavnej ulici v Košiciach. Nachádza sa medzi košickým štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety. Pri hraní hudby je striekanie vody a farebné osvetlenie fontány regulované na základe hudobných tónov hrajúcej hudby. Jej výnimočnosť pozostáva aj v tom, že je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu.

Kostol Najsvätejšej Trojice - masívna rane baroková budova kostola je najcennejším barokovým objektom Košíc. Kedysi na jeho mieste stál Kráľovský dom, sídlo kráľovskej komory, teraz tu je turistami i domácimi frekventovane navštevovaný chrám Boží s najkrajším dobovým interiérom spomedzi mnohých košických pamiatok.

Košické mestské opevnenie - je pevnostný systém postupne budovaných hradieb, vodných priekop, parkánov, rondelov, barbakánov, bastiónov, ravelinov a glacis, obraňujúcich mesto Košice. Vznik mestských hradieb je datovaný do rokov 1260 až 1290. V 15. storočí bolo opevnenie doplňované v súlade s vývojom vojenskej techniky, strelných zbraní a delostrelectva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png