top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

215 mnm

košice

+421 905 229 277

.historická radnica - prekrásna barokovo klasicistická budova košickej starej radnice zdobí historické centrum mesta od konca 18. storočia. Stará radnica je dnes sídlom Návštevníckeho centra Košice, okrem toho sa využíva i na najrôznejšie reprezentačné účely.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

historická radnica košice

historická radnica košice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


ako sa dá k radnici dostať ?


stará radnica stojí na Hlavnej ulici 59 neďaleko budovy Štátneho divadla. Parkovanie je možné približne 100 metrov západne od Hlavného námestia, na Parkovisku Zámočnícka. Stadiaľto je prístup k veľa pamiatkam nachádzajúcim sa na Hlavnom námestí a jeho okolí.


trochu z histórie


od konca 13. storočia stávali na tomto mieste dva bohaté meštianske domy. Jeden z nich vlastnil v 15. storočí významný košický rodák, kancelár kráľovstva a arcibiskup, prímas Uhorska, Juraj Satmáry. Od začiatku 17. storočia boli domy spojené a sídlila v nich mestská radnica Curia Civitatis. Terajšia radničná budova bola postavená v rokoch 1779 až 1780. V tejto budove našiel na prelome rokov 1805 a 1806 útočisko slávny ruský generál M. I. Kutuzov, ktorý sa porazený vracal do otčiny po zdrvujúcej prehre s Napoleonom Bonapartem v bitke pri Slavkove. Udalosť pripomína i pamätná tabuľa osadená pri vchodovej bráne.


dnes budovu mesto využíva na reprezentačné účely. V prízemí budovy sa nachádza pobočka mestského informačného centra.


pár tipov pre turistov v okolí


dóm svätej Alžbety - najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach a je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.


kostol svätého Michala - je gotická stavba nachádzajúca sa južne od Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Pôvodne cintorínska kaplnka bola postavená v druhej polovici 14. storočia a je, po kostole rádu dominikánov, druhou najstaršou stavebnou pamiatkou Košíc.


urbanova veža - je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.


spievajúca fontána - je fontána na Hlavnej ulici v Košiciach. Nachádza sa medzi košickým štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety. Pri hraní hudby je striekanie vody a farebné osvetlenie fontány regulované na základe hudobných tónov hrajúcej hudby. Jej výnimočnosť pozostáva aj v tom, že je najstaršou spievajúcou fontánou v Československu.


kostol Najsvätejšej Trojice - masívna rane baroková budova kostola je najcennejším barokovým objektom Košíc. Kedysi na jeho mieste stál Kráľovský dom, sídlo kráľovskej komory, teraz tu je turistami i domácimi frekventovane navštevovaný chrám Boží s najkrajším dobovým interiérom spomedzi mnohých košických pamiatok.


košické mestské opevnenie - je pevnostný systém postupne budovaných hradieb, vodných priekop, parkánov, rondelov, barbakánov, bastiónov, ravelinov a glacis, obraňujúcich mesto Košice. Vznik mestských hradieb je datovaný do rokov 1260 až 1290. V 15. storočí bolo opevnenie doplňované v súlade s vývojom vojenskej techniky, strelných zbraní a delostrelectva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:20:48

bottom of page