lista s ornamentom.png

ABOV A KOŠICE - JAKABOV PALÁC KOŠICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Jakabov palác
Jakabov palác

Jakabov palác
Jakabov palác

1/1
icon_STARS 5.0.png

JAKABOV PALÁC – krásna stavba v štýle benátskej gotiky neďaleko niekdajšieho koryta Mlynského náhonu, na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice, priamo v srdci historického centra Košíc. Jakabov palác patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie kultúrne pamiatky mesta Košice. Okolie paláca zdobí aj most lásky, ktorý vedie nad bývalým Mlynským náhonov vedľa paláca. Prívlastok most lásky dostal na Valentína v roku 2013

REGIÓN: ► KOŠICE a ABOV

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

211 mnm

KOŠICE

+421 55 6419 111

icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.22.01.04
ABOV A KOŠICE - JAKABOV PALÁC KOŠICE
Jakabov palác
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti neprístupný

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:20:35

SPRIEVODCA


História


Jakabov palác je krásna stavba v štýle benátskej gotiky z roku 1903. Názov dostal podľa svojho staviteľa a prvého majiteľa Árpáda Jakaba. Stavba nebola až taká drahá. Veď bratia a ich otec vlastnili košickú tehelňu. Z tehál postavili okrem paláca aj budovu Východoslovenského múzea, Štátneho divadla alebo Gymnázia na Kováčskej ulici. Jakabovci chceli bývať neďaleko od centra a zároveň blízko pri vode a zeleni. Palác v roku 1899 dostavali na brehu čarokrásneho, umelo vytvoreného vodného toku - Mlynský náhon, ktorý pripomínal Benátky, aj za pomoci kamenných častí z Dómu svätej Alžbety. Pri stavbe boli využité aj niektoré ozdobné prvky – 5 chrličov a 4 dráčiky.

V r. 1943 na fasádu vedľa vchodu pribudol havran, ktorý má v zobáku prsteň, čím symbolizuje narodenie kráľa Mateja Korvína. Palác dal postaviť na pamiatku kráľovi Matejovi Korvínovi. „Vo vďačnom srdci košickej verejnosti večne žije pamiatka spravodlivého kráľa Mateja.“ Tak znie pamätná tabuľa pri vstupnej bráne adresovaná práve kráľovi Matejovi Korvínovi. Rodina Jakabovcov tu bývala len do roku 1908. Budovu aj s pozemkom kúpil významný architekt židovskej národnosti Hugo Barkanyi. Počas druhej svetovej vojny rodina Barkanyiovcov skončila vo vagónov smrti, smerujúcich do táborov. Stavba po skončení vojny. spustla. Náhon bol neskôr pretvorený na miestnu komunikáciu, napriek tomu je z časti obklopený zeleňou.

Palác začiatkom apríla 1945 bol sídlo toho najprominentnejšieho nájomníka - prezidenta Československej republiky Dr. Edvarda Beneša. Z Košíc sa tak na pár chvíľ stalo dočasné hlavné mesto celého Československa. To netrvalo dlho a komunisti si z paláca spravili študovňu marxizmu-leninizmu. Socialistickí architekti potom prerobili paláca na Dom socialistických obradov. Po roku 1989 si uplatnila právo na Jakabov palác dcéra H. Barkányiho Katarína Póšová. Historická pamiatka sa stala po niekoľkoročných ťahaniciach na súdoch majetkom mesta Košice. Jakabov palác je pre verejnosť zatvorený.

Stredoveký charakter paláca dodáva štvorboká veža so štyrmi vežičkami nad hlavným vchodom a zastrešenie. Do budovy je možné dostať z viacerých vstupov, pričom hlavný je z Mlynskej ulice popod arkádu podvežia.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png