top of page
lista s ornamentom.png

košice a abov - jakabov palác

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_STARS 5.0.png

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

211 mnm

košice

+421 55 6419 111

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.22.01.04
košice a abov - jakabov palác
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
.jakabov palác
.jakabov palác

press to zoom
.jakabov palác
.jakabov palác

press to zoom
1/1
icon_hist_KOSTOL.png

.jakabov palác – krásna stavba v štýle benátskej gotiky neďaleko niekdajšieho koryta Mlynského náhonu, na rohu Mlynskej a Štefánikovej ulice, priamo v srdci historického centra Košíc. Jakabov palác patrí medzi najkrajšie a najvýznamnejšie kultúrne pamiatky mesta Košice. Okolie paláca zdobí aj most lásky, ktorý vedie nad bývalým Mlynským náhonov vedľa paláca. Prívlastok most lásky dostal na Valentína v roku 2013

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


história


jakabov palác je krásna stavba v štýle benátskej gotiky z roku 1903. Názov dostal podľa svojho staviteľa a prvého majiteľa Árpáda Jakaba. Stavba nebola až taká drahá. Veď bratia a ich otec vlastnili košickú tehelňu. Z tehál postavili okrem paláca aj budovu Východoslovenského múzea, Štátneho divadla alebo Gymnázia na Kováčskej ulici. Jakabovci chceli bývať neďaleko od centra a zároveň blízko pri vode a zeleni. Palác v roku 1899 dostavali na brehu čarokrásneho, umelo vytvoreného vodného toku - Mlynský náhon, ktorý pripomínal Benátky, aj za pomoci kamenných častí z Dómu svätej Alžbety. Pri stavbe boli využité aj niektoré ozdobné prvky – 5 chrličov a 4 dráčiky.


v r. 1943 na fasádu vedľa vchodu pribudol havran, ktorý má v zobáku prsteň, čím symbolizuje narodenie kráľa Mateja Korvína. Palác dal postaviť na pamiatku kráľovi Matejovi Korvínovi. „Vo vďačnom srdci košickej verejnosti večne žije pamiatka spravodlivého kráľa Mateja.“ Tak znie pamätná tabuľa pri vstupnej bráne adresovaná práve kráľovi Matejovi Korvínovi. Rodina Jakabovcov tu bývala len do roku 1908. Budovu aj s pozemkom kúpil významný architekt židovskej národnosti Hugo Barkanyi. Počas druhej svetovej vojny rodina Barkanyiovcov skončila vo vagónov smrti, smerujúcich do táborov. Stavba po skončení vojny. spustla. Náhon bol neskôr pretvorený na miestnu komunikáciu, napriek tomu je z časti obklopený zeleňou.


palác začiatkom apríla 1945 bol sídlo toho najprominentnejšieho nájomníka - prezidenta Československej republiky Dr. Edvarda Beneša. Z Košíc sa tak na pár chvíľ stalo dočasné hlavné mesto celého Československa. To netrvalo dlho a komunisti si z paláca spravili študovňu marxizmu-leninizmu. Socialistickí architekti potom prerobili paláca na Dom socialistických obradov. Po roku 1989 si uplatnila právo na Jakabov palác dcéra H. Barkányiho Katarína Póšová. Historická pamiatka sa stala po niekoľkoročných ťahaniciach na súdoch majetkom mesta Košice. Jakabov palác je pre verejnosť zatvorený.


stredoveký charakter paláca dodáva štvorboká veža so štyrmi vežičkami nad hlavným vchodom a zastrešenie. Do budovy je možné dostať z viacerých vstupov, pričom hlavný je z Mlynskej ulice popod arkádu podvežia.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:57:29

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page