top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

211 mnm

budimír

+421 918 965 700

.kaštieľ budimír - pôvodne hrádok prestavaný na kaštieľ, využívaný ako panské sídlo rodiny Ujházyovcov. Dnes sa v ňom nachádza múzeum hodín. Dozviete sa o histórii merania času, uvidíte nástenné, vreckové i vežové hodinové stroje. Atraktívne je aj prostredie kaštieľa, jeho interiéry a okolitý francúzsky park.

.otváracie doby

utorok - sobota

09:00 - 17:00

.poplatok za vstup

1,50 €

1,00 €

zadarmo

zadarmo

zadarmo

dospelí

deti 6r-26r

deti 0-6r

seniori

zťp

kaštieľ budimír

kaštieľ budimír

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Budimír sa nachádza 12 km severovýchodne od Košíc, asi 1 km od zjazdu z diaľnice z Košíc do Prešova severným smerom, po starej ceste. Kaštieľ je dobre viditeľný už z diaľnice.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1289. Obec Budimír je bohatá na zaujímavé historické pamiatky. Nachádzajú sa tu dva kaštiele a jedna panská kúria z prvej polovice 17. storočia. V staršom rokokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý je blízko kúrie, je informačné centrum. Druhý vzdialený vzdušnou čiarou 350 metrov, je klasicistický kaštieľ, zariadený dobovým interiérom dotvárajúci predstavu pôvodnej kultúre bývania s historickým nábytkom, obrazmi a bytovými doplnkami. V súčasnosti je tu expozícia historických hodín s vybranou kolekciou exponátov hodín zo Slovenského technického múzea a Východoslovenského múzea v Košiciach. 


jedným z najvzácnejších exemplárov zbierky sú unikátne hodiny v podobe obrazu. Maľba s prírodnou scenériou a hodinovou vežou ukazujúcou skutočný čas. Tieto hodiny sa naťahujú kľúčom, čo na obraze vidieť v podobe vody prúdiacej cez mlynské koleso.


želiarsky dom v budimíre alebo aj „belava chiška babki Strakovej“. Starý želiarsky domček zo začiatku 19. storočia, ktorý v súčasnosti slúži ako obecné múzeum. V interiéri domu sa okrem dobového zariadenia nachádza aj zbierka rôzneho gazdovského náradia a náčinia ako kúdele, keramika, rezbárske výrobky, konské postroje, zvonce, tkáčske a kováčske výrobky a pod. Unikátom je podlaha v prednej izbe „predňej chiži“ z udupanej hliny vyhladenej mazanicou, pozostávajúcou zo zmesi blata, pliev a kravských lajen, ľudovo nazývaná „zapuščana s kravencom“.


v obci sa nachádza ešte jeden, menší rokokovo-klasicistický kaštieľ Florián, ktorý je nádherne zrekonštruovaný a v priestoroch, ktorého sa nachádza obecné informačné centrum.


medzi cestou z Budimíra do Beniakoviec sa nachádza osídlenie z doby železnej a rímskej.


pár tipov pre turistov v okolí


slanecký hrad - 30 km juhovýchodne od Budimíra, gotický hrad z 13. storočia zničený v roku 1679. Zachovala sa jedna trojpodlažná veža a niekoľko stien. Pôvodné hradisko dal údajne postaviť už v roku 1220 jeden z potomkov Abovcov.


dóm svätej Alžbety - 13 km južne od Budimíra, je najväčší kostol a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach. Je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.


herliansky gejzír - 26 km juhovýchodne od Budimíra, vzácny studený gejzír nachádzajúci sa v obci Herľany, v starom kúpeľnom areáli kúpeľov Herľany-Rankovce. Je aktívny nepretržite od roku 1872.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:24:31

bottom of page