lista s ornamentom.png

ABOV A KOŠICE - KAŠTIEĽ BUDIMÍR

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Budimír
Kaštieľ Budimír

Kaštieľ Budimír
Kaštieľ Budimír

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ BUDIMÍR - pôvodne hrádok prestavaný na kaštieľ, využívaný ako panské sídlo rodiny Ujházyovcov. Dnes sa v ňom nachádza múzeum hodín. Dozviete sa o histórii merania času, uvidíte nástenné, vreckové i vežové hodinové stroje. Atraktívne je aj prostredie kaštieľa, jeho interiéry a okolitý francúzsky park.

REGIÓN: ► KOŠICE a ABOV

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

211 mnm

-

+421 918 965 700

icon_hist_KOSTOL.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.22.00.13
ABOV A KOŠICE - KAŠTIEĽ BUDIMÍR
Kaštieľ Budimír
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

OTVÁRACIE DOBY

Utorok - Sobota

09:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

1,50 €

1,00 €

zadarmo

zadarmo

zadarmo

Dospelí

Deti 6r-26r

Deti 0-6r

Seniori

ZŤP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:20:48

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Obec Budimír sa nachádza 12 km severovýchodne od Košíc, asi 1 km od zjazdu z diaľnice z Košíc do Prešova severným smerom, po starej ceste. Kaštieľ je dobre viditeľný už z diaľnice.


Čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1289. Obec Budimír je bohatá na zaujímavé historické pamiatky. Nachádzajú sa tu dva kaštiele a jedna panská kúria z prvej polovice 17. storočia. V staršom rokokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý je blízko kúrie, je informačné centrum. Druhý vzdialený vzdušnou čiarou 350 metrov, je klasicistický kaštieľ, zariadený dobovým interiérom dotvárajúci predstavu pôvodnej kultúre bývania s historickým nábytkom, obrazmi a bytovými doplnkami. V súčasnosti je tu expozícia historických hodín s vybranou kolekciou exponátov hodín zo Slovenského technického múzea a Východoslovenského múzea v Košiciach. 


Jedným z najvzácnejších exemplárov zbierky sú unikátne hodiny v podobe obrazu. Maľba s prírodnou scenériou a hodinovou vežou ukazujúcou skutočný čas. Tieto hodiny sa naťahujú kľúčom, čo na obraze vidieť v podobe vody prúdiacej cez mlynské koleso.

Želiarsky dom v Budimíre alebo aj „belava chiška babki Strakovej“. Starý želiarsky domček zo začiatku 19. storočia, ktorý v súčasnosti slúži ako obecné múzeum. V interiéri domu sa okrem dobového zariadenia nachádza aj zbierka rôzneho gazdovského náradia a náčinia ako kúdele, keramika, rezbárske výrobky, konské postroje, zvonce, tkáčske a kováčske výrobky a pod. Unikátom je podlaha v prednej izbe „predňej chiži“ z udupanej hliny vyhladenej mazanicou, pozostávajúcou zo zmesi blata, pliev a kravských lajen, ľudovo nazývaná „zapuščana s kravencom“.


V obci sa nachádza ešte jeden, menší rokokovo-klasicistický kaštieľ Florián, ktorý je nádherne zrekonštruovaný a v priestoroch, ktorého sa nachádza obecné informačné centrum.

Medzi cestou z Budimíra do Beniakoviec sa nachádza osídlenie z doby železnej a rímskej.


Pár tipov pre turistov v okolí


Slanecký hrad - 30 km juhovýchodne od Budimíra, gotický hrad z 13. storočia zničený v roku 1679. Zachovala sa jedna trojpodlažná veža a niekoľko stien. Pôvodné hradisko dal údajne postaviť už v roku 1220 jeden z potomkov Abovcov.

Dóm svätej Alžbety - 13 km južne od Budimíra, je najväčší kostol a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach. Je katedrálnym chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.

Herliansky gejzír - 26 km juhovýchodne od Budimíra, vzácny studený gejzír nachádzajúci sa v obci Herľany, v starom kúpeľnom areáli kúpeľov Herľany-Rankovce. Je aktívny nepretržite od roku 1872.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png