lista s ornamentom.png

ABOV A KOŠICE - TABAČKA KULTURFABRIK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Tabačka Kulturfabrik
Tabačka Kulturfabrik

Tabačka Kulturfabrik
Tabačka Kulturfabrik

1/1
icon_STARS 5.0.png

TABAČKA KULTURFABRIK - unikátne kultúrno-sociálne centrum pre výstavné aktivity, rôzne divadelné, tanečné, hudobné či multimediálne produkcie. Vzniklo v opustenom priestore bývalej tabakovej továrne. Vďaka rozsiahlej investície do rekonštrukcie chátrajúceho priemyselného areálu v máji 2015 otvorila svoje brány nová Tabačka Kulturfabrik. Industriálna budova na výrobu fajkového tabaku slúži dnes ako stánok nezávislej kultúry.

REGIÓN: ► KOŠICE a ABOV

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

211 mnm

KOŠICE

+421 907 548 586

icon_HOME.png

SK.22.01.12

TABAČKA KULTURFABRIK

icon_hist_KOSTOL.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.22.01.12
ABOV A KOŠICE - TABAČKA KULTURFABRIK
Tabačka Kulturfabrik
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne prístupná verejnsoti

POPLATOK ZA VSTUP

Voľne prístupná verejnosti

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:21:02

SPRIEVODCA


Ako sa dá k „Tabačke“ dostať ?


Tabačka Kulturfabrik alebo len Tabačka, je košické centrum umeleckej kreativity na Gorkého ulici na severe širšieho centra Košíc. Parkovanie je možné na Parkovisku Hutnícka pri Jumbo centre.


Čo všetko môžete v Tabačke Kulturfabrik vidieť ?


Tabačka sa stala miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia. Od koncertov, divadelných predstavení, cez súčasné tanečné umenie, nový cirkus, výstavy, multikultúrne podujatia, interaktívne inštalácie až po workshopy, prednášky a množstvo komunitných aktivít. Tabačka sa stala miestom pre stretávanie ľudí, zdieľanie vedomostí, spoločnú tvorbu a realizáciu nápadov. Pre komunitu mladých podnikateľov sa Tabačka stala pracovným priestorom. Tabačka je priestor, špecifický svojou štruktúrou a interiérom. Súčasťou Tabačky je divadelná a kino sála, výstavné, diskusné a koncertné priestory, hudobné vydavateľstvo a kaviareň.


Trochu z histórie z tabakovej výroby


O založení tabakovej továrne sa rozhodlo v roku 1850. V začiatkoch v nej pracovalo 13 stálych robotníkov, ktorých do konca roka bolo 40 a vyrobili 25 800 ks cigár. Postupne výroba rástla, v roku 1857 tu bolo už 430 robotníkov, cigár sa vyrobilo 21,2 milióna ks a spracovalo sa približne 14 000 kg tabaku. Rozširovanie továrne postupne pokračovalo. V roku 1873 v továrni pracovalo už 61 mužov a 1329 žien. V roku 1880 v továrni už pracovalo 1519 robotníkov, z toho 1412 žien a 27 detí a produkcia dosiahla v počte ks vyrobených cigár číslo 100 miliónov ks.

V roku 1900 oslávila továreň 50 ročné výročie činnosti. Väčšina zamestnancov továrne boli kmeňoví robotníci, boli prípady, keď do práce chodila stará mama s vnukom, alebo aj manželia. Jedna skúsená pracovníčka vyrobila týždenne 1200 až 1300 ks cigár.

V roku 1917 musela továreň obmedziť výrobu kvôli nepriaznivým hospodárskym pomerom v období

1. svetovej vojny. V roku 1936 sa podľa plánov mesta nachádzalo 9 samostatných objektov tabakovej továrne.


Pár tipov pre turistov v okolí


Východoslovenské múzeum - Východoslovenské múzeum so sídlom v Košiciach je jedným z najvýznamnejších a najstarších múzeí na Slovensku. Od Tabačky je vzdialené juhozápadne približne 400 metrov.

Dóm svätej Alžbety - najväčší kostol na Slovensku s plochou interiéru 1200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach.

Kostol svätého Michala - je gotická stavba nachádzajúca sa južne od Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Pôvodne cintorínska kaplnka bola postavená v druhej polovici 14. storočia a je, po kostole rádu dominikánov, druhou najstaršou stavebnou pamiatkou Košíc.

Urbanova veža - je zvonica Dómu sv. Alžbety zasvätená sv. Urbanovi, patrónovi vinohradníkov. Spolu s Dómom svätej Alžbety a Kaplnkou svätého Michala bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png