top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

211 mnm

košice

+421 907 548 586

.tabačka kulturfabrik - unikátne kultúrno-sociálne centrum pre výstavné aktivity, rôzne divadelné, tanečné, hudobné či multimediálne produkcie. Vzniklo v opustenom priestore bývalej tabakovej továrne. Vďaka rozsiahlej investície do rekonštrukcie chátrajúceho priemyselného areálu v máji 2015 otvorila svoje brány nová Tabačka Kulturfabrik. Industriálna budova na výrobu fajkového tabaku slúži dnes ako stánok nezávislej kultúry.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

tabačka kulturfabrik košice

tabačka kulturfabrik košice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


ako sa dá k „Tabačke“ dostať ?


tabačka Kulturfabrik alebo len Tabačka, je košické centrum umeleckej kreativity na Gorkého ulici na severe širšieho centra Košíc. Parkovanie je možné na Parkovisku Hutnícka pri Jumbo centre.


čo všetko môžete v Tabačke Kulturfabrik vidieť ?


tabačka sa stala miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia. Od koncertov, divadelných predstavení, cez súčasné tanečné umenie, nový cirkus, výstavy, multikultúrne podujatia, interaktívne inštalácie až po workshopy, prednášky a množstvo komunitných aktivít. Tabačka sa stala miestom pre stretávanie ľudí, zdieľanie vedomostí, spoločnú tvorbu a realizáciu nápadov. Pre komunitu mladých podnikateľov sa Tabačka stala pracovným priestorom. Tabačka je priestor, špecifický svojou štruktúrou a interiérom. Súčasťou Tabačky je divadelná a kino sála, výstavné, diskusné a koncertné priestory, hudobné vydavateľstvo a kaviareň.


trochu z histórie z tabakovej výroby


o založení tabakovej továrne sa rozhodlo v roku 1850. V začiatkoch v nej pracovalo 13 stálych robotníkov, ktorých do konca roka bolo 40 a vyrobili 25 800 ks cigár. Postupne výroba rástla, v roku 1857 tu bolo už 430 robotníkov, cigár sa vyrobilo 21,2 milióna ks a spracovalo sa približne 14 000 kg tabaku. Rozširovanie továrne postupne pokračovalo. V roku 1873 v továrni pracovalo už 61 mužov a 1329 žien. V roku 1880 v továrni už pracovalo 1519 robotníkov, z toho 1412 žien a 27 detí a produkcia dosiahla v počte ks vyrobených cigár číslo 100 miliónov ks.


v roku 1900 oslávila továreň 50 ročné výročie činnosti. Väčšina zamestnancov továrne boli kmeňoví robotníci, boli prípady, keď do práce chodila stará mama s vnukom, alebo aj manželia. Jedna skúsená pracovníčka vyrobila týždenne 1200 až 1300 ks cigár.


v roku 1917 musela továreň obmedziť výrobu kvôli nepriaznivým hospodárskym pomerom v období 1. svetovej vojny. V roku 1936 sa podľa plánov mesta nachádzalo 9 samostatných objektov tabakovej továrne..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:20:48

bottom of page