top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

209 mnm

košice

+421 903 527 262

.židovská synagóga - pred holokaustom boli Košice mestom s jednou z najväčších židovských komunít na území dnešného Slovenska. V Košiciach sa nachádza viacero významných pamiatok súvisiacich so židovskou kultúrou. Zachovali sa aj štyri z pôvodných piatich synagóg, ktoré v meste fungovali. Ortodoxná synagóga vybudovaná v tridsiatych rokoch 20. storočia na Puškinovej ulici, je jedna z nich.

.otváracie doby

špeciálne podujatia

.poplatok za vstup

špeciálne podujatia

židovská synagóga košice

židovská synagóga košice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


ako sa dá k synagóge dostať ?


areál židovskej ortodoxnej obce, ktorý aj dnes čiastočne slúži potrebám miestnej komunity, sa nachádza v historickom jadre Košíc, v časti mesta ktorá vznikla v polovici 19. storočia na mieste bývalých mestských hradieb. Nedávne archeologické vykopávky odhalili v areáli pozostatky múrov mestskej fortifikácie. Pamiatka stojí na Zvonárskej ulici, hneď pri Hlavnom námestí na jeho južnom konci. Parkovanie je možné približne 100 metrov západne od Hlavného námestia, na Parkovisku Zámočnícka. Stadiaľto je prístup k veľa pamiatkam nachádzajúcim sa na Hlavnom námestí a jeho okolí.


čo všetko môžete v Synagóge a okolí vidieť ?


monumentálna stavba s pôdorysom 25 krát 35 metrov, má kapacitu 800 miest na sedenie. V interiéri sú prvky, ktoré pripomínajú jeruzalemský chrám, či Mojžišove tabule Zákona. Vitráže sú jednými z najkrajších v Košiciach. V synagóge nie je organ a nemá veže. Zo stredu belasej kupoly visí šesť cípy veľký kovaný luster, ktorý je vlastne tvarom Dávidovej hviezdy.


trochu z histórie


židia sa stali súčasťou Košíc od roku 1841, kedy prvé tri židovské rodiny dostali povolenie usadiť sa v meste. V meste, ktoré sa postupne stalo aj významným centrom židovského náboženského života celého regiónu. V Košiciach stáli v druhej polovici 19. storočia dve synagógy, ďalšie tri boli postavené v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Rok 1927 bol pre košických Židov priaznivý, v meste pribudli dve veľké synagógy. Jedna neologická na terajšej Moyzesovej a druhá ortodoxná na Puškinovej ulici.


podľa výsledkov sčítania ľudu v roku 1938 mali Košice viac ako 58 tisíc obyvateľov. Z toho vyše 11 tisíc Židov, teda takmer 20 percent z celkového počtu Košičanov. Synagóga na Puškinovej ulici bola počas vojny jedným zo zberných miest Židov pred ich deportáciami do koncentračných táborov. Na vonkajšej fasáde synagógy je na pamiatku obetí holokaustu umiestnená pamätná tabuľa s hebrejským a slovenským textom, ktorá pripomína, že z Košíc bolo deportovaných 12 tisíc Židov. Presne ich bolo 15 707, v čom sú započítaní aj Židia z okolia. Domov sa vrátilo len asi 600.


obidve synagógy prešli za socializmu do rúk štátu. Židia však tú na Puškinovej mohli ďalej používať na náboženský život. V roku 1990 im ju vrátili a dnes je jedinou „živou“ synagógou v meste. Synagóga na Puškinovej ulici je centrom náboženského života Židov v Košiciach dodnes. Ako jediná spomedzi šiestich synagóg v meste si zachovala svoje poslanie až doteraz. Židia sa podieľali na priemyselnom, obchodnom a kultúrnom rozvoji mesta, zanechali po sebe zreteľné stopy v architektúre, umení aj vo vzdelaní.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:20:48

bottom of page