lista s ornamentom.png

KYSUCE - HISTORICKÉ MOSTY V KRÁSNE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► KYSUCE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

397 mnm

-

+421 41 562 2338

icon_HOME.png

SK.10.00.03

HISTORICKÉ MOSTY V KRÁSNE

icon_STARS 5.0.png

HISTORICKÉ MOSTY V KRÁSNE - v meste Krásno nad Kysucou môžete obdivovať dva historické mosty. Kamenný most Blažkov sa nachádza pri vstupe do Krásna od Kysuckého Nového Mesta. Druhý, most cez rieku Bystrica, je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe. Najväčší celokamenný most, ktorý postavili Taliani ešte pred 1. svetovou vojnou alebo najstarší železobetónový most sú naozajstnými celoslovenskými raritami.

Historické mosty v Krásne nad Kysucou Kysuce
Historické mosty v Krásne nad Kysucou Kysuce

Historické mosty v Krásne nad Kysucou Kysuce
Historické mosty v Krásne nad Kysucou Kysuce

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.10.00.03
KYSUCE - HISTORICKÉ MOSTY V KRÁSNE
Historické mosty v Krásne nad Kysucou Kysuce
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

25. mája 2021, 22:25:30

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá k mostom dostať ?


Most U Blažkov sa nachádza pri vstupe do Krásna nad Kysucou od Kysuckého Nového Mesta. Druhý most je najstarší slovenský železobetónový most, ktorý sa nachádza priamo v meste a denne po ňom prechádzajú stovky áut.


Čo všetko zaujímavé môžete v okolí mostov vidieť ?


Len máloktorý z obyvateľov Krásna nad Kysucou vie, aké poklady ich mesto ukrýva.

Kamenný most Blažkov sa tiahne cca 10 metrov ponad malé údolie Drozdovského potoka. Svojou dĺžkou cca 50 metrov je pravdepodobne najdlhším kamenným mostom na Slovensku. Most, ktorý sa nachádza v miestnej časti Blažkov, je doteraz funkčný aj bez väčšej údržby. Miestni ho volajú aj Prašivý. V minulosti bol súčasťou hlavného ťahu zo Žiliny do Čiech. Popri výške je nezanedbateľná aj jeho dĺžka 50 m, čím zrejme prekonáva dĺžky všeobecne známych celokamenných mostov v Gelnici a Poltári, a tak je pravdepodobne aj najdlhším na Slovensku.

Druhý, most cez rieku Bystrica, je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe. Jeho dve klenby dosahujú svetlosť až 16,45 m. Na moste je osadená socha Jána Nepomuckého, ktorý je patrónom a ochrancom mostov. Tento unikátny most je aj po 120 rokoch v dobrom technickom stave.


Trochu z histórie.


S výstavbou kamenného mosta U Blažkov sa s veľkou pravdepodobnosťou začalo v roku 1831 a dokončený bol približne v roku 1835. Medzi budovateľmi bol aj Karlo Tajano, ktorý sa v Krásne oženil a usadil.

Železobetónový most v Krásne nad Kysucou je „ Najväčší a najdlhší celokamenný most na Slovensku,“ a je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe pochádzajúcich zo začiatku 90. rokov 19. storočia, z obdobia prvých väčších aplikácií železobetónu v mostnom staviteľstve. Postavili ho rakúski majstri ešte v roku 1891.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png