top of page
historické mosty krásno nad kysucou

historické mosty krásno nad kysucou

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

397 mnm

-

+421 41 562 2338

.historické mosty v krásne nad kysucou - v meste Krásno nad Kysucou môžete obdivovať dva historické mosty. Kamenný most Blažkov sa nachádza pri vstupe do Krásna od Kysuckého Nového Mesta. Druhý, most cez rieku Bystrica, je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe. Najväčší celokamenný most, ktorý postavili Taliani ešte pred 1. svetovou vojnou alebo najstarší železobetónový most sú naozajstnými celoslovenskými raritami.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá k mostom dostať ?


most U Blažkov sa nachádza pri vstupe do Krásna nad Kysucou od Kysuckého Nového Mesta. Druhý most je najstarší slovenský železobetónový most, ktorý sa nachádza priamo v meste a denne po ňom prechádzajú stovky áut.


čo všetko zaujímavé môžete v okolí mostov vidieť ?


len máloktorý z obyvateľov Krásna nad Kysucou vie, aké poklady ich mesto ukrýva.


kamenný most Blažkov sa tiahne cca 10 metrov ponad malé údolie Drozdovského potoka. Svojou dĺžkou cca 50 metrov je pravdepodobne najdlhším kamenným mostom na Slovensku. Most, ktorý sa nachádza v miestnej časti Blažkov, je doteraz funkčný aj bez väčšej údržby. Miestni ho volajú aj Prašivý. V minulosti bol súčasťou hlavného ťahu zo Žiliny do Čiech. Popri výške je nezanedbateľná aj jeho dĺžka 50 m, čím zrejme prekonáva dĺžky všeobecne známych celokamenných mostov v Gelnici a Poltári, a tak je pravdepodobne aj najdlhším na Slovensku.


druhý, most cez rieku Bystrica, je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe. Jeho dve klenby dosahujú svetlosť až 16,45 m. Na moste je osadená socha Jána Nepomuckého, ktorý je patrónom a ochrancom mostov. Tento unikátny most je aj po 120 rokoch v dobrom technickom stave.


trochu z histórie.


s výstavbou kamenného mosta U Blažkov sa s veľkou pravdepodobnosťou začalo v roku 1831 a dokončený bol približne v roku 1835. Medzi budovateľmi bol aj Karlo Tajano, ktorý sa v Krásne oženil a usadil.


železobetónový most v Krásne nad Kysucou je „ Najväčší a najdlhší celokamenný most na Slovensku,“ a je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe pochádzajúcich zo začiatku 90. rokov 19. storočia, z obdobia prvých väčších aplikácií železobetónu v mostnom staviteľstve. Postavili ho rakúski majstri ešte v roku 1891.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. novembra 2022, 18:57:41

bottom of page