top of page
kamenné gule megoňky

kamenné gule megoňky

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

559 mnm

-

+421 915 822 646

.kamenné gule megoňky - aj napriek tomu, že patria k najväčším na svete, málo ľudí vie, že sa nachádzajú práve na našom krásnom Slovensku, na Kysuciach, a to v mestskej časti Čadce - Milošová. Kamenná Mary má priemer až 3 metre, no odtlačky po vypadnutých guliach dokazujú, že niektoré mali priemer až 5 metrov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa


z centra Čadce sa do Milošovej dostanete jednoducho hromadnou dopravou. Od konečnej zastávky vedú informačné tabule, tie vás navedú do osady Megoňky. Dá sa zaparkovať priamo pri lome a odtiaľ ste za pár minút pri tomto nezvyčajnom prírodnom úkaze.


o kamenných guliach


nálezisko bolo objavené v roku 1988 pri ťažbe v lome. Oficiálne zdroje však hovoria o nálezisku až v roku 1995. V lokalite sa pôvodne nachádzalo asi 30 guľovitých kamenných útvarov s priemerom 25 – 300 cm, viaceré z nich boli odvezené do expozícií alebo rozkradnuté. V roku 2003 bolo toto územie s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku.


objekty nachádzajúce sa v lome majú tvar od dokonalej gule až po vajce. Hmotnosť 90 – 100-centimetrových gúľ sa odhaduje na 9 až 15 ton. Hmotnosť najväčšej až na 25 až 30 ton. Teleso gule je tvorené hrubozrnným zlepencom s kamienkami do 2 – 4 cm. Avšak v okolí, konkrétne v Klokočove, môžeme nájsť aj gule, ktoré sú pieskovcové. Geológia tvrdia, že mohli vzniknúť pnutím a otáčaním v hornine, iní tvrdia, že ide o guľovitý rozpad hornín.


vzhľadom na to, že toto územie bolo vyhlásené za prírodnú pamiatku a úrady veľmi silno bojujú proti odstráneniu drevín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti gúľ, sú tieto významné úkazy čoraz horšie viditeľné aj prístupné. K niektorým sa dá po úzkom chodníku dostať a môžete ich obdivovať a skúmať aj zblízka, avšak iba na vlastné riziko.


zaujímavosť


ak sa vyberiete na výlet s deťmi a budete im chcieť ukázať ešte jednu zaujímavosť, prejdite sa po chodníku až k hornému okraju lomu. V jeho tesnej blízkosti vedie štátna hranica s Českou republikou, a tak môžu deti stáť jednou nohou na Slovensku a jednou v Čechách. Určite sa im tento nevšedný zážitok bude páčiť.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. novembra 2022, 18:57:24

bottom of page