lista s ornamentom.png

KYSUCE - KAMENNÉ GULE MEGONKY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► KYSUCE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

559 mnm

-

+421 915 822 646

icon_HOME.png

SK.10.00.07

KAMENNÉ GULE MEGONKY

icon_STARS 5.0.png

KAMENNÉ GULE MEGONKY - aj napriek tomu, že patria k najväčším na svete, málo ľudí vie, že sa nachádzajú práve na našom krásnom Slovensku, na Kysuciach, a to v mestskej časti Čadce - Milošová. Kamenná Mary má priemer až 3 metre, no odtlačky po vypadnutých guliach dokazujú, že niektoré mali priemer až 5 metrov.

Kamenné gule Megonky Kysuce
Kamenné gule Megonky Kysuce

Kamenné gule Megonky Kysuce
Kamenné gule Megonky Kysuce

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.10.00.07
KYSUCE - KAMENNÉ GULE MEGONKY
Kamenné gule Megonky Kysuce
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

25. mája 2021, 22:25:07

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup

SPRIEVODCA 


Trasa


Z centra Čadce sa do Milošovej dostanete jednoducho hromadnou dopravou. Od konečnej zastávky vedú informačné tabule, tie vás navedú do osady Megonky. Dá sa zaparkovať priamo pri lome a odtiaľ ste za pár minút pri tomto nezvyčajnom prírodnom úkaze.


O kamenných guliach


Nálezisko bolo objavené v roku 1988 pri ťažbe v lome. Oficiálne zdroje však hovoria o nálezisku až v roku 1995. V lokalite sa pôvodne nachádzalo asi 30 guľovitých kamenných útvarov s priemerom 25 – 300 cm, viaceré z nich boli odvezené do expozícií alebo rozkradnuté. V roku 2003 bolo toto územie s rozlohou 1,67 ha vyhlásené za prírodnú pamiatku.

Objekty nachádzajúce sa v lome majú tvar od dokonalej gule až po vajce. Hmotnosť 90 – 100-centimetrových gúľ sa odhaduje na 9 až 15 ton. Hmotnosť najväčšej až na 25 až 30 ton. Teleso gule je tvorené hrubozrnným zlepencom s kamienkami do 2 – 4 cm. Avšak v okolí, konkrétne v Klokočove, môžeme nájsť aj gule, ktoré sú pieskovcové. Geológia tvrdia, že mohli vzniknúť pnutím a otáčaním v hornine, iní tvrdia, že ide o guľovitý rozpad hornín.

Vzhľadom na to, že toto územie bolo vyhlásené za prírodnú pamiatku a úrady veľmi silno bojujú proti odstráneniu drevín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti gúľ, sú tieto významné úkazy čoraz horšie viditeľné aj prístupné. K niektorým sa dá po úzkom chodníku dostať a môžete ich obdivovať a skúmať aj zblízka, avšak iba na vlastné riziko.


Zaujímavosť


Ak sa vyberiete na výlet s deťmi a budete im chcieť ukázať ešte jednu zaujímavosť, prejdite sa po chodníku až k hornému okraju lomu. V jeho tesnej blízkosti vedie štátna hranica s Českou republikou, a tak môžu deti stáť jednou nohou na Slovensku a jednou v Čechách. Určite sa im tento nevšedný zážitok bude páčiť.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png