lista s ornamentom.png

kysuce - kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.10.02.02

kostol-svateho-jakuba-starsieho-kysucke-nove-mesto

.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto
.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto

press to zoom
.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto
.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto

press to zoom
1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

356 mnm

-

+421 41 421 2545

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.10.02.02
kysuce - kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto
.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto
.kostol svätého jakuba staršieho kysucké nové mesto
icon_STARS 5.0.png

.kostol sv. jakuba staršieho kysucké nové mesto -  je bezpochyby najvýznamnejším dodnes stojacim sakrálnym objektom na dolných Kysuciach. Kostol sv. Jakuba je farským kostolom a je zároveň sídelným kostolom dekanátu Kysucké Nové Mesto.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


voľne prístupné

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol stojí v blízkosti hlavného námestia Námestie slobody, hneď oproti mestskému úradu. Parkovanie je možné severne od kostola pri obchodnom dome. Ak si budete chcieť pozrieť aj Kostol Panny Márie nájdete ho 500 metrov južným smerom.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ? Trochu z histórie.


predpokladá sa že kostol vznikol v roku 1284 a bol drevený. V roku 1431 bol zdevastovaný spolu s mestom husitmi. V roku 1591 úplne vyhorel a bol postavený nový už kamenný.  Potom zažil ďalšie požiare v rokoch 1748 a 1904. Vtedy sa zrútili aj zvony a zhoreli aj vežové hodiny. Kostol prešiel rekonštrukciou v neorománskom slohu. Pôvodne gotický kostol bol zasvätený svätému Jakubovi staršiemu. Patrónom mesta je však sv. Jakub mladší.


v roku 1740 Bola postavená Kaplnka svätého Kríža so zvonom zvaným „Umieráčik“. V kaplnke sa nachádza najcennejší barokový oltár na Kysuciach.


zastavte sa aj v obci Radoľa a pozrite si renesančný kaštieľ rodiny Suňogovcov zo 16. storočia, jednu z mála renesančných pamiatok a jediné zachované šľachtické sídlo na Kysuciach. Kaštieľ je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok a je pod správou Kysuckého múzea v Čadci. Členovia rodu Suňogovcov boli pochovávaní v presbitériu kostola sv. Jakuba staršieho v Kysuckom Novom Meste.


na poschodí je od roku 2002 inštalovaná  expozícia  Meštianske bývanie na Kysuciach, cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach a to Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Môžete vidieť obývaciu izbu z Kysuckého Nového Mesta z konca 19. storočia, spálňu a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce. Stála expozícia Odkaz Cyrilo-metodskej tradície zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území. Posledná stála expozícia  v Kaštieli Radoľa je expozícia Svet alchymistu.


pár tipov pre turistov v okolí.


v okolí Žiliny sa nachádza niekoľko hradov Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričov, Súľovský hrad, Budatínsky hrad. Viaceré z nich podľahli času a dnes sú zrúcaninami, iné sú zrekonštruované alebo ich v súčasnosti obnovujú. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať Kostol svätého Štefana kráľa v časti Dolné Rudiny. Jeho vznik odborníci datujú na začiatok 13. storočia. Cenná je výzdoba na jeho stenách, najstaršie fresky majú už takmer 800 rokov.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. januára 2022, 17:49:04

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór