slovenský orloj stará bystrica | xplór #srdcomposlovensku
top of page
slovenský orloj stará bystrica

slovenský orloj stará bystrica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: kysuce
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

476 mnm

bystrická dolina

+421 948 668 099

.slovenský orloj v starej bystrici – v malebnej obci na Kysuciach, v Starej Bystrici, čaká na vás nezvyčajný unikát. Reč je o krásnom drevenom orloji, jedinom na Slovensku, ktorý sa pýši vlastnosťami najmladší a najpresnejší na celom svete.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne


voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


slovenský orloj nájdete veľmi jednoducho. Do Starej Bystrice sa dostanete z Krásna nad Kysucou alebo z druhej strany od Terchovej. Smere od Terchovej smer Žilina je odbočka za Nižnými Kamencami pred obcou Belá. Keď prídete do Starej Bystrice tam vás už budú vítať informačné tabule o Slovenskom orloji. Pamiatka sa nachádza v centre obce. Hneď pri orloji môžete zaparkovať alebo trošku vyššie pri námestí.


história


myšlienka vybudovať orloj vznikla pri rekonštrukcii námestia. Jeho autorom je významný slovenský sochár Viliam Loviška. Jeho návrh bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli a ten bol prepracovaný do výkresovej dokumentácie Ivanom Jarinom. Nachádza sa na bočnej stene kultúrneho domu a predstavuje Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Dokončený bol v roku 2009.


zaujímavosti o orloji


pod drevenými výklenkami sa na orloji nachádza šesť bronzových plastík významných slovenských osobností. Z najstaršieho obdobia tu môžete vidieť kniežatá Pribinu a Svätopluka, z 19. storočia kodifikátorov spisovného slovenského jazyka – Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra a z 20. storočia Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku.


neprehliadnuteľným prvkom na orloji je astroláb, čiže ciferník s astronomickými údajmi. Bol špeciálne navrhnutý na zemepisnú polohu Starej Bystrice, čiže nejde o žiadnu napodobeninu iného orloja. Je špecifický svojou presnosťou. Farebné dosky symbolizujú fázy dňa. Sú na ňom tiež zobrazené polohy mesiaca, fázy mesiaca a polohy slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji sa nachádza tzv. kalendárna doska, ktorá má 366 dielikov a vždy sa o jeden posunie.


každú celú hodinu čaká na návštevníkov promenáda drevených sôch, ktoré vytesal z topoľového dreva rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Sochy predstavujú významných slovenských apoštolov – sv. Cyrila, sv. Metoda, sv. Andreja-Svorada, sv. Beňadika, sv. Gorazda, sv. Bystríka a sv. Vojtecha.


každú hodinu a polhodinu tu tiež bijú zvony, ktoré sú umiestnené vo vežičke orloja. Sú dva, kde jeden zvon odbíja čas a druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. Odbíjací zvon má názov sv. Juraj a text: Slovenský orloj Stará Bystrica R. P. 2009 a dal ho odliať vtedajší žilinský župan Ing. Juraj Blanár. Druhý zvon sa nazýva Riečnická Madona a má na sebe text: Na pamiatku zatopených obcí Riečnica a Harvelka dal odliať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.


toto miesto má v sebe jedinečnú atmosféru, ktorú treba určite vidieť a zažiť. A pobyt vám spríjemní aj krásne zrekonštruované námestie a jeho okolie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. novembra 2022, 18:56:37

bottom of page