top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

629 mnm

-

+421 905 790 218

.archeoskanzen havránok - archeologické múzeum v prírode sa pýši náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Našli sa tu kostrové pozostatky ľudí. Stál tu opevnený hrádok. Najzaujímavejšou a tajuplnou časťou je svätyňa. Toto magické miesto pri vodnej nádrži Liptovská Mara, ktoré učarovalo dávnym obyvateľom Liptova, nadchne i vás, pretože kombinácia liptovskej prírody a archeologického skanzenu ponúka nezabudnuteľný zážitok.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné09:00 - 16:00

celoročne


expozície

pondelok - nedeľa

bezplatný


3,00 €

1,50 €

vstup

expozícia

dospelí 

deti

archeoskanzen havránok

icon_hist_ZRÚCANINA.png
archeoskanzen havránok
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


archeoskanzen sa nachádza dva kilometre južne od obce Bobrovník pri Liptovskom Mikuláši. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej, kostrové pozostatky siedmich ľudí, pravdepodobne obetí náboženských rituálov a pozostatky obetnej šachty s druidskou svätyňou, oltárikom. Tá je najzaujímavejšou časťou tohto múzea v prírode.


počas prechádzky si môžete prezrieť pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou, ako aj zrubový dvorec, nástroje a predmety. Súčasťou je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, ale aj základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku. Je národnou kultúrnou pamiatkou. V areáli skanzenu pravidelne usporadúvajú rôzne zaujímavé kultúrne podujatia približujúce dávne keltské obrady i všedný život Keltov, staré remeslá či stredoveké šermiarske umenie.


návštevníci sa do keltského oppida dostanú po červenej turistickej značke z obcí Bobrovník a Vlachy. Výlet zvládnu i deti.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page