lista s ornamentom.png

NÍZKE TATRY - BRANKOVSKÝ VODOPÁD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.49
NÍZKE TATRY - BRANKOVSKÝ VODOPÁD
Brankovský vodopád Nízke Tatry Sever

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

802 mnm

-

+421 44 5222 875

icon_HOME.png

SK.12.00.49

BRANKOVSKÝ VODOPÁD

Brankovský vodopád Nízke Tatry Sever
Brankovský vodopád Nízke Tatry Sever

Brankovský vodopád Nízke Tatry Sever
Brankovský vodopád Nízke Tatry Sever

1/1
icon_prir_HORY.png

BRANKOVSKÝ VODOPÁD - 55 metrov vysoký vodopád, patrí medzi najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách a tretí najvyšší na Slovensku. Toto miesto má zaujímavú klímu, cítiť tu prúdenie a miešanie chladného a teplého vzduchu. Brankovský vodopád sa oplatí navštíviť aj počas zimných mesiacov, kedy mrazy vytvoria z neho prekrásny ľadový stĺp s množstvom priehľadných cencúľov.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:23:55

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Prístup


Brankovský vodopád určite stojí za návštevu. Vodopád sa nachádza približne 11 kilometrov od Ružomberka, v smere na Donovaly. Túru môžete začať od obce Podsuchá, ktorá je vzdialená približne 7 km od Ružomberka. Pri hlavnej ceste smerom na Banskú Bystricu sa nachádza parkovisko oproti kolibe a autobusovej zástavke. Tu môžete zaparkovať auto a vydať sa na túru po zelenej turistickej značke. Cesta k vodopádu je dlhá približne tri kilometre.

Na začiatku je príjemná rovinatá, neskôr prechádza do mierne stúpajúceho terénu. Vo všeobecnosti túra nie je náročná, a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Prehliadka vodopádu je možná iba z jeho dolnej strany. Okolité skaly vytvárajú veľkolepý skalný amfiteáter, s padajúcou vodou. Žiaľ, zo spodu nie je možné vidieť celú skalnú stenu s vodopádom, v hornej časti sa lomí. Napriek tomu, že nevynikne jeho plná výška, stojí za návštevu.O vodopáde


Brankovský vodopád je 55 metrov vysoký vodopád vytvorený prepadom horského potôčika cez vápencovú skalnú hranu. Povrch skalnej steny vodopádu je mierne členitý, čo vytvára mnoho políc a kaskád. Vodnatosť horského toku je ovplyvnená výdatnosťou zrážok v jednotlivých ročných obdobiach. Vodopád má priemerný prítok vody približne 3 litre za sekundu. V jarných mesiacoch vplyvom topiaceho sa snehu prítok stúpa. V letných mesiacoch, v čase sucha vytvára len malé potôčiky vody. Vďaka vodopádu je v čase letných horúčav príjemne. Je tu svojská mikroklíma, príjemný chládok a citeľné prúdenie vzduchu. Hneď pod Brankovským vodopádom tečie jeho menší brat, Malý Brankovský vodopád, ktorý meria 2,26 metra.


Povesť


Domáci mu hovoria Kurucký vodopád podľa Kuruckej skaly v závere doliny Veľký Brankov. Podľa povesti sa kedysi dávno, pod skalou utáborili kuruckí vojaci. Zlákala ich vrava o jaskyni plnej bohatstva a pokladov. Z jaskyne vždy v období Veľkej noci, od piatka do nedele, vyleteli zlaté kačky. Kuruci objavili jaskyňu vrhli sa na poklady. Ochrankyňa všetkých podzemných pokladov, biela pani, len mávla rukou a jazierko so zlatými kačkami, s pokladmi i s kuruckými vojakmi, sa prepadlo do hlbín. Zo skalnej steny odvtedy tečie vodopád a šepká sa, že sú to slzy kuruckých vojakov, ktorí ľutujú svoju chamtivosť.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png