lista s ornamentom.png

NÍZKE TATRY - DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.01.41
NÍZKE TATRY - DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY
Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská dolina Nízke Tatry Sever

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

887 mnm

-

+421 44 5591 673

icon_HOME.png

SK.12.01.41

DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY

Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská dolina Nízke Tatry Sever
Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská dolina Nízke Tatry Sever

Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská dolina Nízke Tatry Sever
Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská dolina Nízke Tatry Sever

1/1
icon_prir_HORY.png

DEMÄNOVSKÁ JASKYŇA SLOBODY - najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku a súčasť Demänovského jaskynného systému dlhého asi 35 km, s jedinečnou kvapľovou výzdobou. Tá ju zaraďuje medzi najkrajšie jaskyne v Európe. Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza v Nízkych Tatrách v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:24:28

OTVÁRACIE DOBY

09:00 - 16:00

09:00 - 14:00

Jún - August

Máj, September 


POPLATOK ZA VSTUP

10,00 €

5,00 €

9,00 €

dospelí 

deti 6-15r, ZŤP 

študenti, seniori

SPRIEVODCA


Prístup


Z Liptovského Mikuláša smer Jasná po 13 km prídete k Demänovskej jaskyni Slobody. Pod jaskyňou sa nachádza parkovisko a z parkoviska vedie 400 m serpentínový chodník až k jaskyni. Výstup k jaskyni zvládnete za 10 - 15 minút. Platby kartou nie sú možné tak si prineste aj hotovosť na vstupné.


História


Objavili ju v roku 1921, sprístupnili o tri roky neskôr. Podzemné priestory vytvorila riečka Demänovky a Zadnej vody vo vápencových horninách. Jaskyňu sa podarilo objaviť vďaka tomu, že v rieke Demänovke bolo málo vody. Mohli tak jednoduchšie preniknúť so dnešných priestorov jaskyne.

V roku 1922 sa vybudoval vchod, nainštalovalo elektrické osvetlenie a tak v roku 1924 bola prvýkrát sprístupnená verejnosti. Následne bol objavený Jánošíkov dóm, Panenská chodba, Chodba utrpenia, Prales, Čarovná chodba, Fialový dóm, Svantovítové siene, Zázračné siene. V roku 1933 vybudovali nový, pohodlnejší vchod do jaskyne cez Medvediu chodbu. V roku 1954 jaskyňu prepojili s Pustou jaskyňou. V roku 1983 sa podarilo objaviť spojenie Demänovskej jaskyne slobody s jaskyňou Vyvierani, vďaka speleopotápčskému prieskumu. O štyri roky neskôr, na prelome rokov 1986 – 87 sa potvrdilo aj prirodzené spojenie s Demänovskou jaskyňou mieru. Do prieskumu sa vtedy zapojilo 57 jaskyniarov.


Zaujímavosť


Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a lemujú ho náučné panely. Bol umelo prekopaný. Vedie k nemu pohodlný chodník. Vyznačuje sa zaujímavým systémom chodieb, kedy bočné klesajúce chodby ústia na horizontálne jaskynné úrovne. Je známa svojimi podzemnými sieňami, dómami, pestrou a bohatou kvapľovou výzdobou. Nachádzajú sa tu stalagmity, stalaktity, kamenné vodopády, bohato zdobené malé jazierka - Zlaté, Koralové, Leknové, Perlové, Hroznové jazierko - s kvapľovými leknami na hladine, jaskynné perly a kopec iných. Okrem bielych kvapľov sa v jaskyni stretnete aj do ružova až červena sfarbenými, inde sa objavujú sivé, tmavozelené až čierne v dôsledku zlúčeniny mangánu. Najnižšími časťami preteká podzemný tok Demänovky.

Má celkovú dĺžku 8,4 km, ale sprístupnených je len 1,8 km. Ponúka dve možnosti prehliadok – malý okruh v dĺžke 1,2 km a 913 schodov v trvaní 60 minút, alebo veľký okruh, ktorý má 2,2 km a trvá 100 minút, prekonáva sa 1118 schodov. K veľkému, tradičnému okruhu je pričlenená časť Veľký dóm, ktorý je najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku, a slávu mu dodáva podzemná riečka a mäkké biele sintre. V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok stála teplota 6,1 až 7,0 °C, s vysokou vlhkosťou vzduchu 94 až 99%. Tá umožňuje jaskyňu využiť aj na speleoterapiu. Liečia sa tu choroby dýchacích ciest a alergie.

Raritou jaskyne sú jaskynné perly vo Veľkom dóme. Majú podobu hrachových guľôčok. Nachádzajú sa tu aj stalaktity, leknové jazierka a Kamenné slnko v Klenotnici. Všetky kvapľové útvary sú živé, rastú, majú vysoký lesk. V jaskyni sa vyskytuje jaskynný kôrovec krivák a netopier obyčajný.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png