top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

887 mnm

-

+421 44 5591 673

.demänovská jaskyňa slobody - najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku a súčasť Demänovského jaskynného systému dlhého asi 35 km, s jedinečnou kvapľovou výzdobou. Tá ju zaraďuje medzi najkrajšie jaskyne v Európe. Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza v Nízkych Tatrách v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

z dôvodu rekonštrukcie

zatvorené


demänovská jaskyňa slobody

icon_hist_ZRÚCANINA.png
demänovská jaskyňa slobody
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


z Liptovského Mikuláša smer Jasná po 13 km prídete k Demänovskej jaskyni Slobody. Pod jaskyňou sa nachádza parkovisko a z parkoviska vedie 400 m serpentínový chodník až k jaskyni. Výstup k jaskyni zvládnete za 10 - 15 minút. Platby kartou nie sú možné tak si prineste aj hotovosť na vstupné.


história


objavili ju v roku 1921, sprístupnili o tri roky neskôr. Podzemné priestory vytvorila riečka Demänovky a Zadnej vody vo vápencových horninách. Jaskyňu sa podarilo objaviť vďaka tomu, že v rieke Demänovke bolo málo vody. Mohli tak jednoduchšie preniknúť so dnešných priestorov jaskyne.


v roku 1922 sa vybudoval vchod, nainštalovalo elektrické osvetlenie a tak v roku 1924 bola prvýkrát sprístupnená verejnosti. Následne bol objavený Jánošíkov dóm, Panenská chodba, Chodba utrpenia, Prales, Čarovná chodba, Fialový dóm, Svantovítové siene, Zázračné siene. V roku 1933 vybudovali nový, pohodlnejší vchod do jaskyne cez Medvediu chodbu. V roku 1954 jaskyňu prepojili s Pustou jaskyňou. V roku 1983 sa podarilo objaviť spojenie Demänovskej jaskyne slobody s jaskyňou Vyvierani, vďaka speleopotápčskému prieskumu. O štyri roky neskôr, na prelome rokov 1986 – 87 sa potvrdilo aj prirodzené spojenie s Demänovskou jaskyňou mieru. Do prieskumu sa vtedy zapojilo 57 jaskyniarov.


zaujímavosť


vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a lemujú ho náučné panely. Bol umelo prekopaný. Vedie k nemu pohodlný chodník. Vyznačuje sa zaujímavým systémom chodieb, kedy bočné klesajúce chodby ústia na horizontálne jaskynné úrovne. Je známa svojimi podzemnými sieňami, dómami, pestrou a bohatou kvapľovou výzdobou. Nachádzajú sa tu stalagmity, stalaktity, kamenné vodopády, bohato zdobené malé jazierka - Zlaté, Koralové, Leknové, Perlové, Hroznové jazierko - s kvapľovými leknami na hladine, jaskynné perly a kopec iných. Okrem bielych kvapľov sa v jaskyni stretnete aj do ružova až červena sfarbenými, inde sa objavujú sivé, tmavozelené až čierne v dôsledku zlúčeniny mangánu. Najnižšími časťami preteká podzemný tok Demänovky.


má celkovú dĺžku 8,4 km, ale sprístupnených je len 1,8 km. Ponúka dve možnosti prehliadok – malý okruh v dĺžke 1,2 km a 913 schodov v trvaní 60 minút, alebo veľký okruh, ktorý má 2,2 km a trvá 100 minút, prekonáva sa 1118 schodov. K veľkému, tradičnému okruhu je pričlenená časť Veľký dóm, ktorý je najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku, a slávu mu dodáva podzemná riečka a mäkké biele sintre. V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok stála teplota 6,1 až 7,0 °C, s vysokou vlhkosťou vzduchu 94 až 99%. Tá umožňuje jaskyňu využiť aj na speleoterapiu. Liečia sa tu choroby dýchacích ciest a alergie.


raritou jaskyne sú jaskynné perly vo Veľkom dóme. Majú podobu hrachových guľôčok. Nachádzajú sa tu aj stalaktity, leknové jazierka a Kamenné slnko v Klenotnici. Všetky kvapľové útvary sú živé, rastú, majú vysoký lesk. V jaskyni sa vyskytuje jaskynný kôrovec krivák a netopier obyčajný.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:50

bottom of page