lista s ornamentom.png

liptov - drevený kostol svätý kríž

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.12.00.21

dreveny-kostolik-svaty-kriz

.drevený kostol svätý kríž
.drevený kostol svätý kríž

press to zoom
.drevený kostol svätý kríž
.drevený kostol svätý kríž

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

627 mnm

-

+421 908 447 847

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.12.00.21
liptov - drevený kostol svätý kríž
.drevený kostol svätý kríž
.drevený kostol svätý kríž


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.drevený kostol svätý kríž - patrí medzi najvyhľadávanejšie sakrálne pamiatky na Liptove. Stojí za obcou Svätý Kríž, kde ho preniesli počas výstavby Liptovskej Mary. V interiéri nájdete barokový oltár, kazateľnicu, kamennú krstiteľnicu, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Kostol má kapacitu šesť tisíc osôb.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 15:00

09:00 - 17:00


okt - máj
jún - sep

dobrovoľné 

.sprievodca


prístup


obec Svätý Kríž sa nachádza približne 14 km od Liptovského Mikuláša. Drevený artikulárny kostol nájdete kúsok za obcou Svätý Kríž v smere do obce Lazisko. Treba sledovať odbočku mierne doprava a pokračovať po tejto cestičke až ku kostolu. Blízko pri kostole sa nachádza menšie parkovisko kde viete nechať auto. Ak sa prichádzate autobusom môžete vystúpiť na poslednej zastávke vo Svätom Kríže alebo na prvej v Lazisku a odtiaľ pokračovať pešo. Ak bude šofér autobusu ochotný možno Vám zastaví priamo pri odbočke ku kostolu.


o kostole


evanjelický drevený artikulárny kostol postavil tesársky majster Jozef Lang bez akýchkoľvek projektov, pretože nevedel čítať ani písať. Dochovaný je kontrakt, ktorý staviteľ podpísal s cirkevným zborom. Kontrakt hovorí o tom, že kostol musí postaviť za osem mesiacov. Za odmenu dostane 600 zlatých plus nejaký tovar. Dnes patrí kostol k najväčších dreveným stavbám v strednej Európe.


artikulárne chrámy museli byť postavené za obcou. Pri ich výstavbe sa nemohlo použiť železo ani kameň a vchody museli byť odvrátené od obce. Nemohli mať ani zvonice a v jednej stolici mohli stáť nanajvýš dva.

Tento chrám bol postavený ako zrubová stavba bez použitia železa. Ak chceli stavbári niektoré časti spevniť, použili drevené klince. Na stavbu použili drevo z červeného smreka. Na Liptove toto drevo volajú aj májča. Vyrúbali ho z hájika pri obci Galovany.


chrám je postavený na základe rovnoramenného kríža, má štyri hlavné vchody, ako keď sú štyria evanjelisti alebo štyri ročné obdobia. Spolu má 12 dverí, rovnako ako 12 apoštolov alebo 12 mesiacov v roku. V interiéri sa nachádza pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe, akoby spredu podoprená barokovým anjelom, či rôzne vzácne maľby. Strecha kostola je šindľová a zaberá 1192 m2 plochy.


pôvodný kostol v Paludzi bol omnoho menší. Pod celým kostolom sa nachádzali krypty. Tie pri prenášaní kostola z Paludze nebolo možné presunúť, ostali preto na mieste. Pod oltárom bola krypta pre vzácnych kazateľov a zadným vchodom do krypty sa chodilo k zemepánom, ktorí sa o chrám starali. Počiatok výstavby kostola v dnes už neexistujúcej obci Paludza siahajú až do 17. storočia. Na neuveriteľnú 6000 kapacitu ho rozšírili za necelých osem mesiacov v roku 1774. Počas výstavby vodného diela Liptovská Mara bol presťahovaný na terajšie miesto, kde naplno slúži svojmu účelu a sa stal vyhľadávanou turistickou atrakciou. Každú nedeľu sa tu konajú evanjelické bohoslužby.

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. apríla 2022, 14:09:13

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór