top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

2 043,4 mnm

-

+421 44 5222 875

.ďumbier - národná prírodná rezervácia s výškou 2 043,4 m n. m. je najvyšším vrchom Nízkych Tatier a zároveň najvyšším bodom okresu Brezno a regiónu Horehronie. Na vrchole stojí veľký slovenský dvojkríž z dreva. Je častým turistickým cieľom. Nachádza sa tu aj Chata generála Milana Rastislava Štefánika s celoročnou prevádzkou.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

ďumbier

icon_hist_ZRÚCANINA.png
ďumbier
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa


národná prírodná rezervácia Ďumbier bola vyhlásená v roku 1973. Má žulový podklad s glaciálnym reliéfom. Najčastejšími východiskovými bodmi na Ďumbier sú Trangoška alebo Chata gen. M. R. Štefánika. Fyzicky zdatní turisti si volia cestu z Čertovice alebo Liptovského Jána krásnou, ale dlhou Jánskou dolinou. Ďumbier je dobre prístupný dokonca aj z Jasnej.


ak si zvolíte trasu Trangošky začínate túru po zelenej turistickej značke od veľkého, neplateného parkoviska, nachádza sa tu aj autobusová zastávka. Táto trasa vás dovedie do lokality Dolný salaš a po prudšom stúpaní k Hornému salašu. Ďalší rozcestník je Halašova jama, nachádza sa tu pamätník lyžiarovi Halašovi, ktorý zahynul pod lavínou. Nachádza sa tu prameň, kde si viete nabrať vodu a pokračovať v túre. Približne za 15 minút strmého stúpania prídete na Chatu M. R. Štefánika, tu sa môžete občerstviť pred ďalším stúpaním na Ďumbier. Z chaty pokračujete po červenej turistickej značke miernym stúpaním do Krúpovho sedla, kde treba dať pozor na kosodrevinou prekrytú odbočku do Krúpovho sedla. Upravený chodník vedie pod Krúpovu hoľu. Z Krúpovho sedla pokračujete stále po červenej a do pol hodinky ste už na vrchole Ďumbiera a užívate si okolité výhľady. Zostup ide po rovnakej trase.


história


stredné Slovensko bolo v minulosti známe hlavne vďaka baníctvu, preto nie je vôbec prekvapujúce, že aj vo svahoch Ďumbiera sa v minulosti intenzívne ťažila železná ruda, zlato a antimonit. Pozostatky tejto činnosti dodnes vidieť. Neďaleko Chaty M.R.Štefánika sa nachádza pomník padlým partizánom, ktorí padli v bojoch počas 2. svetovej vojny, keď na svahoch Nízkych Tatier stretli slovenskí partizáni a sťahujúci sa Nemci.


zaujímavosť


je opradený viacerými povesťami. Ak chcú nájsť hľadači pokladov bohatstvo ukryté v útrobách Ďumbiera, mali by sa vybrať na samý vrchol počas svätojánskej noci. Počas krátkych letných nocí je najväčšia šanca na objavenie pokladov a tajomstiev. Vrch Ďumbier dostal svoje pomenovanie podľa liečivej rastliny ďumbier.


aj keď nie je najvyšším vrchom Slovenska, je majestátny a akoby sa z výšky pozeral na ostatné vrchy Nízkych Tatier. Zároveň je dôstojným partnerom vysokotatranských či západotatranských vrcholov. Výstup je síce náročný, ale poskytuje úchvatné výhľady do dolín a na okolité horstvá. Ďumbier je zo severnej strany mohutný masív s vysokými stenami, piliermi, žliabkami, z južnej strany ho pokrývajú žulové balvany.

Výhľad z Ďumbiera patrí medzi najkrajšie výhľady na Slovensku. Vďaka centrálnej polohe je z vrcholu rozsiahly výhľad na všetky pohoria stredného a severného Slovenska. Z úplného vrchu vidieť jednotlivé vrchy Nízkych Tatier, Západné a Vysoké Tatry, Poľanu, Roháče i Slovenské rudohorie. Zážitkom je pohľad na Kriváň a Gerlachovský štít. Nielen výhľady dokážu zaujať. V severných kotlinách sa vyskytujú kamzíky a svište. Vyskytujú sa to v hojnom počte aj medvede hnedé, rys ostrovid, vlk dravý, a na lúkach taktiež babôčka pávooká či vidlochvost feniklový. Nachádzajú sa tu vzácne druhy fauny a flóry - zvonček alpínsky, prvosienka najmenšia, jastrabník alpínsky, horec ľadový a poniklec slovenský.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:50

bottom of page